Hudobné školy Jána Hajnala

Hudobné školy Jána Hajnala
jazz.sk

Na portáli Jazz.sk pravidelne pripravujeme rozhovory či ankety, v ktorých chceme bližšie spoznať slovenských a českých jazzmenov.  V seriáli rozhovorov "Jazzová dvanástka" ste sa o nich dozvedeli niečo viac z ich bežného života, v sérii "Pentatonika" nám odhalili svojich päť najobľúbenejších albumov a v on-line chatoch "Na linke s..." zodpovedajú priamo vaše otázky. V novej ankete "Hudobné školy...", ktorá vznikla na základe otázok v súvislosti s možným štúdiom jazzu nám prezradia, kde získali svoje hudobné, respektíve jazzové vzdelanie a možno vás tak inšpirujú pri výbere škôl. Dnes s klaviristom, zakladateľom formácie Trio Jána Hajnala a skladateľom Jánom Hajnalom.

 

Kde ste získali jazzové/hudobné vzdelanie?

Nakoľko som žiadnu jazzovú školu nenavštevoval (v mojej mladosti to jednak nebolo za socializmu možné a potom jazzové školy ešte vo východnom bloku neboli), som tak ako väčšina mojich rovesníkov jazzový samouk. Mám ale hudobné vzdelanie klasické a študoval som na konzervatóriu v Košiciach. „Samoštúdium jazzu“ išlo podstatne pomalšie ako štúdium na jazzovej škole, ale na druhej strane boli tí jazzmeni originálnejší, lebo sa neučili z rovnakých učebníc... porovnajme napríklad klaviristov: Peterson, Garner, Brubeck, Shearing, Monk. Stačí si vypočuť dva takty a fundovaný poslucháč uhádne meno... dnes je to myslím si oveľa ťažšie, je potrebné si vypočuť dlhší úsek, alebo aj viacero skladieb.

 

Kontakty:

Konzervatórium Košice

 

Jarmila Žuffová

Foto: Rudolf Baranovič

 

 

Ďalšie články

Bill Frisell vydáva nové CD. V auguste sa dočkáme zvuku jeho nového tria
Gitarista Bill Frisell vydáva nový album pod hlavičkou vydavateľstva Blue Note. Tentokrát pôjde o...
Fotoreportáž: Wojtek Mazolewski Quintet na festivale CITY SOUNDS
Druhým koncertom jazzového leta v podaní festivalu CITY SOUNDS bolo vystúpenie zoskupenia...
One Day Jazz Festival pokračuje. Na štyri koncerty sa môžu tešiť jazzoví priaznivci v Bratislave, Banskej Štiavnici a Kremnici
Tradičný medzinárodný One Day Jazz Festival pripravil v tejto sezóne v súvislosti s ...
Zvuk for Štiavnica: naše najznámejšie banské mesto sa oblečie do jazzových tónov už tento víkend
Malebným historickým mestom budú uprostred augusta znieť zvuky jazzu. Hudobný maratón v najkrajších...