Igor Ochepovsky to zabalil

Igor Ochepovsky to zabalil
Peter Motyčka

Fanúšikovia pozoruhodnej českej formácie Ochepovsky Project smútia, pretože jej líder po ôsmich rokoch činnosti kapelu rozpúšťa. Žánrovo nezaraditeľná tvorba českého gitaristu ruského pôvodu Igora Ochepovského prepájala jazz s neo-soulom, hiphopom, súčasným popom a vlastne so všetkým možným. Ako účastník Central European Jazz Showcase 2022 som tento osemčlenný uragán okúsil na vlastnej koži a veľmi som dúfal, že sa mi raz podarí zažiť celé, nielen polhodinové degustačné vystúpenie. Poslednou možnosťou tak ostáva séria koncertov 17. mája na festivale Jazzpot vo Svitavách, 1. júna v rámci Hudební žně v DK Poklad v Ostrave a labuťou piesňou Ochepovsky Project bude októbrový koncert v Prahe.

 

Ochepovsky Project vznikol v roku 2016 a okamžite zaujal žánrovou eklektickosťou a výnimočným súznením hráčov. Zostava sa postupne ustálila na obsadení: gitarista Igor Ochepovsky, violončelista Šimon Marek, trubkár Miroslav Hloucal, saxofonista / klarinetista Petr Kalfus, hráč na klávesových nástrojoch Jan Aleš, basgitarista Ondřej Hauser a bubeník Michal "Kolouch" Daněk. „Udržet kapelu o tolika členech, kdy je navíc každý činný v několika projektech, bylo poměrně náročné,“ konštatuje frontman. „Je čas na změnu. Tím si nechci stěžovat, byla to jízda a pro mě osobně velká čest. Úžasné období, během kterého jsme se vzájemně formovali a obohacovali. Myslím, že jsme na českou scénu přinesli i poměrně svěží hudební uvažování. Lepší odejít v plné síle než rozkladu. Možná se Ochepovsky Project časem vrátí, je však jisté, že v jiné formě, energii a kontextu. Uvidíme, co život i inspirace přinesou.“

 

 

Ochepovsky Project vydali v roku 2016 album „I’m the Wind“, na ktorý nadviazali po troch rokoch sedempiesňovým live EP „Take Care of Me“. Od roku 2021 vystupuje s kapelou turecká speváčka ILÆY, ktorá je tiež autorkou textu piesne Satellite, aktuálneho a zároveň posledného singla Ochepovsky Project. Satellite vťahuje poslucháča do vnútornej dilemy rozhodovania sa medzi emóciami a rozumom, na tenkú hranicu medzi nadšením a opatrnosťou, čo odráža aj hudba samotná. Zvuk sa dynamicky prepletá rôznorodými krajinami kontrastných nálad, od robustnej dychovej sekcie, cez zamatové melancholické vokály, až po plochy, počas ktorých kapela naplno ukazuje svoje možnosti. Sám Ochepovsky sa v Satellite odklonil od svojej signifikantnej gitary a prispel najmä vokálom ako aj prepracovanými aranžmánmi so značnou postprodukciou živých nástrojov. „Satellite odráží situace, kdy jsme cítili až magnetickou přitažlivost k věcem, za kterými bychom se pravděpodobně neměli honit. Všichni to známe - emoční jízda spojená s lákadly i neustálý boj o životní rovnováhu. To, co nás přitahuje pro nás zkrátka nemusí být to nejlepší. Ale je těžké odolat a někdy se zkrátka dostaneme do víru chaosu a nerozumu,“ dodává Ilaey.

 

 

Cesty jednotlivých členov sa nerozchádzajú, stále spolupracujú, napríklad v rámci doprovodnej kapely Lenky Dusilovej. Pod hlavičkou projektu však už odohrajú len niekoľko rozlúčkových koncertov. Igor Ochepovsky je v súčasnosti kapelníkom doprovodnej kapely Lenky Dusilovej, členom 7krát3, spolupracoval s Davidem Kollerom, Annou Julii Slováčkovou, Vesnou, Ewou Farnou, Klárou Vytiskovou a mnohými ďalšími. V budúcnosti sa plánuje viac zamerať na sólovú tvorbu.

Viac o svojich aktivitách, inšpiračných zdrojoch či plánoch prezradí Igor Ochepovsky zajtra 14. marca (štvrtok) od 8:00 do 16:00 na stanici Český rozhlas Jazz, kde bude celodenným hosťom špeciálu „Den s…“. Počúvať ho môžete naživo na tomto linku, prípadne kedykoľvek neskôr v archíve relácie.

 

 

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

Foto: Varvara Gorbunova

 

Galéria

Igor Ochepovsky to zabalil

 

 

Ďalšie články

Fotoreportáž: Ochepovsky Quintet feat. Kristína Mihaľová na festivale CITY SOUNDS
Po vydarených vystúpeniach zoskupení Nikola Bankov Band a Wojtek Mazolewski Quintet pokračoval...
Členovia Peter Dobai Quintet môžu mať hlavu v oblakoch
Keď v decembri 2023 predstavil na pódiách svoju novú zostavu slovenský saxofonista Peter Dobai,...
Vynález Adolpha Saxa oslavujú nielen jazzmani
Saxofón skonštruoval začiatkom 40. rokov 19. storočia Belgičan Adolphe Sax a patentovať ho dal v...
Kempujte s Lukášom Oravcom
Jazzový trubkár a skladateľ Lukáš Oravec prednedávnom uviedol aktuálnu, v poradí už tretiu nahrávku...
Alan Bartuš opäť boduje a vyráža na júnové turné
Klaviristovi Alanovi Bartušovi patrí svet: zbiera jednu cenu za druhou, nahráva skvostné albumy o...