Jana Gavačová chystá jarné turné: Predstaví svoj debutový album Biele Noci

Jana Gavačová chystá jarné turné: Predstaví svoj debutový album Biele Noci
Patrik Gömöri

Štúdiový debut Biele Noci herečky a speváčky Jany Gavačovej od nahrávania až po samotné vydanie vydavateľstvom Hevhetia delili viac než dva roky. Album dostal názov podľa rovnomennej Dostojevského novely - jeho hudba súznie s ideovým rámcom knihy v téme stretnutia dvoch ľudí. Jazzové Biele Noci sú medzinárodným umeleckým projektom speváčky, ktorá na albume spieva v siedmich jazykoch a spolupracuje s domácou a zahraničnou jazzovu špičkou. V projekte sa stretáva päť špičkových aranžérov zo stredoeurópskeho regiónu, uznávaných jazzovým svetom aj za hranicami Európy a poprední domáci a zahraniční inštrumentalisti. Na albume znejú autorské skladby a folklór stredoeurópskeho regiónu v jazzovej úprave.

Speváčka spolu s kapelou, zloženou zo špičky slovenského jazzu, štartujú v marci na jarné turné. Formácia Jana Gavačová Band feat.Martin Valihora predstaví Gavačovej debutový album 19. marca na jarnom One Day Jazz Festivale v Mestskom Divadle v Žiline, pokračuje 20. marca v Dome kultúry v Kamennej Porube, 21. marca v Banskej Štiavnici v klube Eleuzína v komornej zostave dua, kde speváčka predstaví album spolu s klaviristom Ondrejom Krajňákom. Turné vyvrcholí krstom albumu v bratislavskom Divadle Astorka 25. 3. 2019 o 20.00 hod. Krstným otcom albumu bude bubeník Martin Valihora a zostavu doplní špičkový trubkár a popredný aranžér z českej jazzovej scény Miroslav Hloucal, ktorý aranžoval aj titulnú skladbu Gavačovej albumu s rovnomenným názvom Biele Noci.

Nahrávky začali vznikať v zime 2015 po tom, ako speváčka oslovila renomovaných hudobníkov a aranžérov z Česka, Slovenska, Maďarska a Poľska. Medzinárodné hudobné teleso, v zložení Jana Gavačová Quartert (Jana Gavačová, Ľuboš Brtáň, Martin Kapusník, Marián Ševčík) a hostia Nikola Kolodziejczyk (PL), Kálman Oláh( HU), Miroslav Hloucal (CZ), Ľuboš Šrámek, Ondrej Krajňák, Milo Suchomel, Michal Fedor, Michal Matejčík, Martina Meštická a Mucha Quartet nahralo pestrý album, na ktorom znie folklór a vlastná tvorba v jazzových aranžmánoch. Speváčka sa predstavila aj ako textárka.

“Skladby na album Biele Noci vznikali viac než 10 rokov. Postupne s nimi sa formoval aj môj hudobný vkus. Na jazzovej hudbe ma najviac fascinuje to, ako vzniká komunikácia prostredíctvom hudby na pódiu. Hudba je univerzálny jazyk, ktorému rozumejú všetci a ktorý častokrát vyjadrí viac, než dokážu slová,” hovorí speváčka, ktorá si na album prizvala umelcov z domácej scény, ale aj z Čiech, Poľska a Maďarska.

Renomovaný jazzový klavirista a skladateľ pôvodom z Maďarska Kálman Oláh kombinujúci prvky jazzu, folklóru a súčasnej vážnej hudby, ocenený mnohými medzinárodnými súťažami, napríklad Grand Prize of the 2006 Thelonious Monk International Jazz Composers Competition, ktorý vystupuje so svetovou jazzovou špičkou, napríklad s kapelou saxofonistu Joshuu Redmana, aranžoval halgató legendárneho cigánskeho primáša Sándora Jaroku, Holdfényes Az Este. Úznávaný skladateľ, dirigent a klavirista Nikola Kolodziejczyk z Varšavy priniesol na album citovú farebnosť, príznačnú pre poľský jazz. Umelec, spolupracujúci s Richardom Bonom, Ed Partykom, či Agou Zaryan, aranžoval okrem speváčkinej vlastnej skladby Dážď aj poľskú ľudovú pieseň Dwa Serduszka, Cztery Oczy, ktorá učarovala aj tvorcom filmu Studená Vojna, v réžii Pawla Pawlikowského, z roku 2018, kedy vychádza aj Gavačovej album Biele Noci. V “serduszkach” znie harfa v podaní Michala Matejčíka, ktorý na viacerých turné doprevádzal Georgea Michaela. Popredný český trubkár a aranžér Miroslav Hloucal napísal aranžmán slovenskej ľudovej piesne z Liptova, Ej hory, hory a titulnej skladby Biele Noci, ktorá patrí k speváčkinej vlastnej tvorbe. Známy slovenský klavirista a skladateľ Ľuboš Šrámek, s ktorým speváčka spolupracuje od začiatku príprav albumu, aranžoval tri autorské počiny Luna, Do Vĺn a Kôň. Na prvých dvoch znejú tóny sláčikového kvarteta v podaní Mucha Quartet, flautové party v podaní Martiny Mestickej zo Solamente Naturali a v skladbe Kôň sa k dychovej sekcii, tvorenej vokálom a flautou, pridá saxofonista Milo Suchomel. Moravská ľudovka, pocta Ive Bittovej, Zelený víneček, znie na albume v aranžmáne gitaristu Ľuboša Brtáňa, rómsku hymnu Dželem dželem aranžoval klavirista Ondrej Krajňák a francúzsky šansón znie v duu kontrabasu a spevu.

“S Kálmanom Oláhom a Nikolom Kolodziejczykom sme si začali písať mejly ohľadom skladieb, ktoré sme vyberali na album, asi rok pred nahrávaním. Úžasné bolo, že sme sa na srdcových skladbách zhodli,” dodáva speváčka. “Som veľmi vďačná za všetko, čo tvorba albumu priniesla od začiatku, až kým album vyšiel. Spolupracovala som s umelcami, ktorí sú uznávaní na domácej scéne, ale aj v zahraničí a tiež v Amerike, mekke jazzu. Aranžovali moje vlastné témy, ktoré som otextovala ja, nahrávali sme spolu, zažili sme spolu pekné chvíle štúdiovej tvorby,” spomína speváčka. “Neviem sa dočkať turné, na ktorom hudbu z Bielych Nocí opäť zahrajú skvelí hudobníci. Ako hlavný hosť sa k nám pripojí bubeník Martin Valihora a doplní moju kapelu, tvorenú gitaristom Ľubošom Brtáňom, klaviristom Ľubošom Šrámekom a kontrabasistom a basgitaristom Michalom Šelepom.  Na krste sa k nám pridá aj Miroslav Hloucal, renomovaný trubkár a aranžér z Prahy,” dodáva speváčka. Okrem slovenčiny a češtiny na album priniesla francúzštinu, angličtinu, poľštinu, maďarčinu a rómsky jazyk. “Môj debutový album je osobnou výpoveďou o vzťahoch, komunikácii, láske, ľudskej blízkosti, či hľadaní spoločného dialógu medzi dvoma ľuďmi. Album má hovoriť o spojeniach, blízkosti, o porozumení, bez ohľadu na jazyk či národnosť,” uzatvára Jana Gavačová.

Podujatie z verejnych zdrojov podporil Fond na podporu umenia a SOZA.

Tlačová správa

Esprit 2023

Galéria

TBEN1682a.JPG
TBEN1690a.JPG

 

 

Ďalšie články

Nová frekvencia pre slovenský jazz: Martin Valihora prichádza s Jazz Rádiom
Jazz. Hudobný žáner, ktorý má na Slovensku a aj v Bratislave množstvo priaznivcov. Spoločne...
One Day Jazz Festival v DPOH: Ari Hoenig Trio, Ovsepian/Camarda/Valihora a Ľudové Mladistvá
Jedenásty ročník festivalu sa po veľkom open-air koncerte na Bratislavskom hrade a odbočke v...
One Day Jazz Festival: Hudobná sonda do duší
7.november 2014, Istropolis, Bratislava   Ako víchrica sa Bratislavou prehnal jednodňový jazz...
Večer s Patom Methenym: Nekonečné hudobné spektrum
Otvorenie jarnej sezóny ONE DAY JAZZ Festivalu 2017 prebehlo vo veľkom štýle. Dramaturgia na čele s...
Týždeň slovenského jazzu: všehochuť
Niekedy to proste vypáli tak, že do jedného vreca musíte zozbierať všetko, čo nezapadlo inde: bez...
Týždeň slovenského jazzu: vokalisti
Dnes to bude stručnejšie, keďže zo spomenutej päťky som sa viacmenej dostal len k dvom albumom...
Týždeň slovenského jazzu: tradícia
Pomaly, ale isto sa blížime k Medzinárodnému dňu jazzu, ako aj k oslavám tohto sviatku...
ESPRIT - hlasovanie o najlepší domáci jazzový album je spustené!
Už o niekoľko dní sa dozvieme, kto získa prestížne ocenenie ESPRIT za najlepší slovenský jazzový...