Stále najprestížnejší jazzový magazín Downbeat uverejnil vo svojom januárovom vydaní zoznam najlepších albumov uplynulého roka. Vypočujte si, čo oslovilo renomovaných kritikov a spolupracovníkov časopisu, ktorý vychádza už od roku 1934. Najvyššie ocenenie „MASTERPIECES“ a zároveň plný počet (päť) hviezdičiek si podľa amerických kritikov zaslúžilo sedem nahrávok. Nezúfajte si, pokiaľ vám viaceré z týchto mien neznejú povedome: objavovanie je celoživotný proces.
DJANGO BATES: „Tenacity“ (Lost Marble 2020)
O tom, že britský klavirista je celoživotným revolucionárom sa presvedčil každý, kto počul čo len jeden z jeho albumov. (Nezabudnem, ako ma pred rokmi vtislo do sedadla punkovo-avantgardná verzia popevku New York, New York na jeho vynikajúcej bigbandovej nahrávke „Winter Truce“). Aktuálnym projektom „Tenacity“ si Django Bates „odfajkol“ dvojicu výročí: nedožitú storočnicu Charlieho Parkera, ako aj vlastnú (naopak, dožitú v plnej sile) šesťdesiatku. Bujará oslava prebieha v intímnejšom (triovom) kruhu (kontrabasista Petter Eldh a bubeník Peter Bruun), ako aj v širšej spoločnosti (švédsky Norrbotten Big Band). Nielen Birdove klasiky Donna Lee či Confirmation v novom svetle.
VERONICA SWIFT: „This Bitter Earth“ (Mack Avenue 2021)
Vydať jazzový album v trinástich rokoch je bez debaty čímsi výnimočným. Americká speváčka Veronica Swift však mala v tomto veku už za sebou albumy dva! Dieťa jazzových hudobníkov snáď ani nemalo inú možnosť a po finálovom kole na Thelonious Monk Competition nasledovalo koncertné turné s Wyntonom Marsalisom a Jazz at Lincoln Center Orchestra. Aj na svojom piatom albume sa mladá, dvadsaťsedemročná speváčka, vydáva do nových zákutí a nielen rozsah a špecifická farba jej hlasu, ale predovšetkým jej feeling i frázovanie, privádzajú poslucháča do stavu blaženosti.
JIM SNIDERO: „Live At The Deer Head Inn“ (Savant 2021)
Altsaxofonista Jim Snidero sa zviditeľnil ako vynikajúci orchestrálny hráč v univerzitnom One O'Clock Lab Band či Toshiko Akiyoshi Jazz Orchestra. V čase pandemických opatrení počas jesene 2020 sa Snidero rozhodol zaznamenať dvojicu koncertných večerov v legendárnom pennsylvánskom klube Deer Head Inn, kde sa ukázal v plnej sile spolu s klaviristom Orrinom Evansom, kontrabasistom Peterom Washingtonom a bubeníkom Joe Farnsworthom.
ISAIAH COLLIER & THE CHOSEN FEW: „Cosmic Transitions“ (Division 81, 2021)
Má dvadsaťtri rokov, pochádza z veterného Chicaga a vedie kapelu, ktorú mnohí považujú za jeden z divov súčasného sveta. Zoskupenie Chosen Few, pod vedením saxofonistu Isaiaha Colliera, má vo svojom DNA zemité blues, šťavnatý hard-bop, divoký freejazz ako aj náznaky trendov budúcnosti. Pokiaľ vám posluch takmer hodinovej suity Cosmic Transitions, nahranej v legendárnych Van Gelder Studios, pripomenie Love Supreme, nebudete úplne vedľa...
WOLLNY/PARISIEN/LEFEBVRE/LILLINGER: „XXXX“ (ACT 2021)
Downbeat označuje tento projekt ako tajomný a magický a je potrebné mu dať za pravdu. Elektroakustické kvarteto ponúka zostrih z rôznorodých klubových večerov a výsledok je skutočne podmanivý. Lídrovi Michaelovi Wollnemu za klávesami sekundujú basgitarista a zvukový experimentátor Tim Lefebrve, saxofonista Émile Parisien a bubeník Christian Lillinger a spolu miešajú špecifickú, nenapodobiteľne temnú zvukovú masu. Skutočne podmanivé!
KENNY GARRETT: Sounds From The Ancestors (Mack Avenue 2021)
Kenny Garrett sa nikdy netajil svojou afinitou k rytmickým štruktúram a preto nečudo, že na ceste k svojim predkom si zvolil ako partnera vynikajúceho bubeníka Ronalda Brunera a samotný projekt venoval pamiatke legendárneho afrobeatového Nigérijčana Tonyho Allena. „Sounds From The Ancestors“ zachytáva názvuky „A Love Supreme“ Johna Coltranea, „What’s Going On“ Marvina Gayea a pokračuje Arethou Franklin, Jamesom Brownom... Garrettovou ideou bolo aktualizovať sound, ktorý si pamätá z obdobia svojho dospievania
THEO CROKER: „BLK2life // A Future Past“ (Sony Music Masterworks 2021)
Floridský trubkár Theo Croker sa po štúdiách v rodnej Amerike presídlil do Šanghaja, kde strávil sedem rokov v rozličných hudobných projektoch. Po návrate získal angažmán u Dee Dee Bridgewater, ktorá neskôr produkovala jeho nahrávky. Aktuálnym šiestym albumom premosťuje Croker minulosť s budúcnosťou a v jeho psychedelickom jazze si vynikajúco rozumejú osemdesiatročná saxofónová legenda Gary Bartz s rapperom Wyclefom Jeanom. Skutočne obdivuhodný a funkčný amalgám!
Autor: Peter Motyčka
Zdroj: Downbeat 1/2022