JazzFestBrno opäť exceluje: Béla Fleck, Samara Joy, Gretchen Parlato, Lionel Loueke, Emmet Cohen…

JazzFestBrno opäť exceluje: Béla Fleck, Samara Joy, Gretchen Parlato, Lionel Loueke, Emmet Cohen…
Peter Motyčka

Nič sa nedá robiť: štafetu najlepšieho československého jazzového podujatia prevzal už pred viac ako dvomi desaťročiami od Bratislavských jazzových dní medzinárodný hudobný festival JazzFestBrno a hrdo ju udržiava dodnes. A podľa festivalového smerovania ju tak skoro nepustí, keďže špičkové brnianske podujatie exceluje na všetkých frontoch. Už len prvý polrok ponúka viac ako dosť hudobných chuťoviek.

 

A to nehovoríme len o „tutovkách“, akými sú vystúpenia čerstvej držiteľky dvoch Grammy, vokalistky Samary Joy, Stingovho dvorného trubkára Chrisa Bottiho, virtuózneho banjistu a držiteľa pätnástich (!) ocenení Grammy Bélu Flecka, americkej legendy Snarky Puppy alebo islandskej speváčky Laufey, hviezde takzvanej „generácie Z“. V štýlovom prostredí Cabaretu des Péchés tiež štartuje nová koncertná rada Club Life, ktorej cieľom je preniesť do Brna atmosféru newyorských klubov. V jej rámci sa napríklad predstavia New Jazz Underground, Gretchen Parlato & Lionel Loueke, Julian "J3PO" Pollack Trio, Keyon Harrold, Lakecia Benjamin, Takuya Kuroda alebo Trio Grande.

 

Leto uvedie tradičná jazzová júnova oslava – Slavnosti synkop, v rámci ktorých vystúpia nielen americkí umelci Kassa Overall a Immanuel Wilkins, ale tiež české kapely 2in2out a Limbo. Súčasťou JazzFestBrno sú aj viaceré sprievodné podujatia, napríklad Koncert katedry jazzu JAMU alebo JazzFestBrno dětem. „Letos chceme ukázat neuvěřitelnou pestrost jazzu,” hovorí umelecký riaditeľ festivalu Vilém Spilka. „Na jedné straně se Brno stává rájem pro velká, již etablovaná, světová jména, často ověnčená cenami Grammy. Jsem rád, že řadu osobností představíme poprvé v menších prostorech a pak se k nám vrátí jako hvězdy do většího. Což je letos příklad zpěvačky Samary Joy. Podobně věříme, že se tak stane u domácí premiéry islandské zpěvačky Laufey. Na straně druhé se snažíme přinést do Brna nejen hudební umění, ale i klubovou atmosféru, která k jazzu neodmyslitelně patří. Proto je naší letošní novinkou řada Club Life z velké části ve stylovém prostředí Cabaretu des Péchés, kde si člověk vychutná odpovídající atmosféru - spolu třeba s dobrým pitím.

 

 

Už tento týždeň 15. februára predstaví virtuózny banjista Béla Fleck svoj projekt My Bluegrass Heart. „Při své premiéře na JazzFestu Brno se vrátí ke svým bluegrassový kořenům a vystoupí s all-star sestavou, v níž září i obdivovaná mandolinistka Sierra Hull,” popisuje Spilka. O dva dni neskôr, 17. februára príde v českej premiére do Brna basista a kapelník formácie Snarky Puppy Michael League a jej dlhoročný člen, klavirista Bill Laurance. „Oba se obrátili k intimitě a k akustickým nástrojům – Laurance ke klavíru a League k akustické base, kytaře a bezpražcové arabské loutně oud,” dodáva Spilka.

 

Speváčka Samara Joy nadchla českých poslucháčov už na svojom koncerte v Tišnově v roku 2022, ktorý prebehol v rámci JazzFestBrno. Aktuálne sa vracia 13. apríla ako jedna z hlavných hviezd. „Kariéra mladé newyorské zpěvačky od té doby nabrala raketovou rychlost. S dvěma čerstvými cenami Grammy se vyšvihla v pouhých třiadvaceti mezi smetánku jazzového zpěvu. Sama je interpretkou v tom nejklasičtějším slova smyslu, následovnicí Billie Holiday, Elly Fitzgerald nebo Sarah Vaughan. Z jejich repertoáru si také vybírá písně pro koncerty i alba,” spomína Spilka. Legendárna americká kapela Snarky Puppy zahrá na jedinom českom koncerte 1. mája v Brne v rámci turné oslavujúcom dvadsať rokov založenia. „Snarky Puppy vždy udivovali svým početným složením - tři kytary, čtvery klávesy, čtyřčlenná dechová sekce, housle, celá řada perkusí a bicích. A to vše pod sjednocujícím vedením zakladatele a basisty Michaela League,” uvádza Spilka.

 


 

Držiteľ Grammy za album „Impressions“ Chris Botti, spoluhráč Stinga alebo Paula Simona, privezie 12. mája do Brna vlastnú kapelu pohybujúcu sa na hrane R´n´B, jazzu, funku a gospelu. Predstaví komorní album „Vol. 1“, ktorý vyšiel na prestižnom jazzovom labeli Blue Note. „Chris Botti dokáže propojit jazzovou hru se zvukem, který oslovuje i široké popové publikum. Vytváří tak neopakovatelnou podobu tzv. smooth jazzu,” popisuje Spilka. 14. mája príde vôbec prvýkrát do Českej republiky islandská speváčka Laufey, ktorá okúzľuje svojim nezameniteľným hlbokým hlasom. „Laufey je jednou z těch, kterým se daří vrátit jazzovou muziku do obecných žebříčků, na sociální sítě, prostě do přímé konkurence s vrcholným popem,” hovorí Vilém Spilka. „Jsme proto moc rádi, že nabídneme domácímu publiku její koncertní premiéru, navíc v intimním prostředí Sono Centra. V jejím zpěvu se snoubí to nejlepší z jazzové tradice, ale zároveň je to dosazeno do současného kvalitního popu.” Jej druhý album „Bewitched“ patrí v USA k najpredávanejším jazzovým nahrávkam a získal cenu Grammy za najlepší tradičný popový vokálny album.

 


 

Oslavy medzinárodného dňa jazzu 30. apríla obstarajú v CED - Huse na provázku americký klavirista Emmet Cohen Trio a Kravchenko Clees Duo ukrajinskej speváčky Kateryny Kravchenko a luxemburského vibrafonistu Arthura Cleese. JazzFestBrno dětem proběhne 19. května v CVČ Lužánky a tradiční Slavnosti synkop 2. června opět v CED - Huse na provázku.

 

 

Podrobný program a vstupenky na www.jazzfestbrno.cz.

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

Foto: William Matthews

 

Esprit 2023

Galéria

JazzFestBrno opäť exceluje: Béla Fleck, Samara Joy, Gretchen Parlato, Lionel Loueke, Emmet Cohen…
JazzFestBrno opäť exceluje: Béla Fleck, Samara Joy, Gretchen Parlato, Lionel Loueke, Emmet Cohen…

 

 

Ďalšie články

Jazz Fest Brno ohlasuje prvých účinkujúcich – láka na svetové hviezdy!
Organizátori podujatia Jazz Fest Brno oznámili mená prvých interpretov, ktorí sa predstavia na...
Pat Metheny: odhalený - zahalený
Gitarista Pat Metheny vyrazil na turné nazvané Side-Eye a ako prvé dve zastávky zvolil mestá blízko...
Týždeň slovenského jazzu: všehochuť
Niekedy to proste vypáli tak, že do jedného vreca musíte zozbierať všetko, čo nezapadlo inde: bez...
Týždeň slovenského jazzu: vokalisti
Dnes to bude stručnejšie, keďže zo spomenutej päťky som sa viacmenej dostal len k dvom albumom...
Týždeň slovenského jazzu: tradícia
Pomaly, ale isto sa blížime k Medzinárodnému dňu jazzu, ako aj k oslavám tohto sviatku...
ESPRIT - hlasovanie o najlepší domáci jazzový album je spustené!
Už o niekoľko dní sa dozvieme, kto získa prestížne ocenenie ESPRIT za najlepší slovenský jazzový...