Jazzman týždňa: Esbjörn Svensson

Jazzman týždňa: Esbjörn Svensson
Peter Baláž

Dnes si pripomíname nedožité päťdesiate narodeniny jedného z najvplyvnejších európskych jazzových klaviristov a skladateľov prelomu tisícročí. R.I.P. Esbjörn Svensson.

Esbjörn Svensson sa narodil 16.apríla 1964 v malej švédskej dedine menom Västeras. S hudbou prichádza do styku už od narodenia, jeho matka je klasická klaviristka a otec jazzový fanúšik. „Začal som sa učiť hrať na klavír, pretože sme doma nemali iný nástroj. V skutočnosti som viac túžil po bicích,“ spomína Esbjörn, „potom ale prišiel Magnus so sadou bicích a tak som ostal pri klavíri.“  So svojim kamarátom z detstva, bubeníkom  Magnus Öströmom, hrávajú spolu v prvých garážových kapelách.

Esbjörn študuje hudbu na štokholmskej Royal College of Music. V polovici osemdesiatych rokov sa spolu s Öströmom úspešne etabluje na švédskej a dánskej jazzovej scéne ako sideman.

Rok 1993 prináša stretnutie s kontrabasistom Dan Berglundom a kapela Esbjörn Svensson Trio je na svete. Debutový album When Everyone Has Gone získava skvelý ohlas a E.S.T. sa si buduje svoje postavenie po celej Škandinávii. Nasleduje úspešná nahrávka E.S.T. plays Monk (1996) a Svensson získava cenu „Švédsky jazzový hudobník roka“. Za autorský album Winter in Venice (1997) je ocenený švédskou Grammy.

Medzinárodný debut prichádza v roku 1999. Má ho na svedomí album From Gagarin’s Point Of View, prvá nahrávka vydaná mimo Škandinávie prestížnou nemeckou značkou ACT Records. Účinkovanie na známych festivaloch ako Jazz Baltica a Montreux Jazz Festival  predznamenáva celosvetový úspech.

Albumy Good Morning Susie Soho (2000) a Strange Place For Snow (2002) priťahujú pozornosť aj amerických poslucháčov. Počas deväťmesačného turné koncertuje E.S.T. po celej Európe, Japonsku a USA. Vystupujú na množstve multižánrových hudobných festivaloch, ich koncerty zahŕňajú filmovú projekciu, osvetlenie a scénografické úpravy pódia.

Albumom Seven Days of Falling (2003) vyhráva trio cenu „Medzinárodný umelec“ na BBC Jazz Awards. Nasledujúce nahrávky Viaticum (2005) a Tuesday Wonderland (2006) dostávajú E.S.T. na obal prestížneho časopisu Down Beat, ako vôbec prvú európsku kapelu v histórii.

 

 

Počas turné po Ázii a Austrálii nahráva E.S.T. svoj posledný album Leucocyte (2008) v austrálskom meste Sydney. Z tej istej nahrávacej session v štúdiu 301 pochádzajú skladby, ktoré sa objavia na albume 301, vydanom v roku 2012. Posledný koncert E.S.T. tria sa koná v Čajkovského sále v Moskve dňa 30.mája 2008.

V osudový deň 14.júna 2008 sa Esbjörn Svensson stráca počas potápania sa pri ostrovoch Ingarö blízko Štokholmu. Jeho spoločníci spolu inštruktorom potápania ho nachádzajú v bezvedomí na morskom dne. Hoci je jeho telo prenesené vrtulníkom do nemocnice Karolinska University Hospital, pokusy o resuscitáciu sú neúspešné. Esbjörn Svensson opúšťa tento svet vo veku 44 rokov.

 

Zdroj: allaboutjazz.com, allmusic.com, actmusic.com

Foto: Geert Vandepoele

Peter Baláž

 

 

Ďalšie články

Japonská legenda free jazzového klavíra navštívi Slovensko
Bratislava a Košice zažijú vo februári vystúpenie jedinečného japonského klaviristu menom...
Recenzia CD: Ľuboš Šrámek/Nikolaj Nikitin - Altar
Zainteresovanému poslucháčovi domácej jazzovej scény mená Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek netreba...
Miloš Biháry Trio v štúdiu Slovenského rozhlasu
Druhé kolo súťaže Jazz START UP posunulo do finále trnavsko-senickú formáciu Miloš Biháry Trio,...
Jazzman týždňa: Duke Ellington
Americký skladateľ, dirigent a klavírista Duke Ellington patrí medzi najvplyvnejšie osobnosti jazzu...
Oslava storočnice Charlieho Parkera: Saxofonisti Bobby Watson, Vincent Herring a Gary Bartz vydávajú spoločný album Birdovych kompozícií
Miles Davis raz povedal: "Celú históriu jazzu dokážete obsiahnuť v štyroch slovách - Louis...
Súťaž o 2 x 2 vstupenky na koncert gruzínskej speváčky Nino Katamadze
Prinášame vám súťaž o 2 x 2 vstupenky na premiérový koncert gruzínskej speváčky Nino Katamadze na...
Navždy odišla výrazná postava moderného jazzu. Vo veku 66 rokov zomrel klavirista Lyle Mays
Iba včera obletela svet ďalšia smutná správa. Vo veku 66 rokov navždy odišiel klavirista Lyle...
Slovenské trio Darkness Positive prináša záznam z koncertu Nitra live. Nahrávka predznamenáva druhý album pripravovaný na jeseň
Hrajú pop, jazz, dance, funk aj hip hop a ich hudba sa pozdáva osobnostiam ako David Koller či...