Jazzman týždňa: Nat „King“ Cole

Jazzman týždňa: Nat „King“ Cole

 

Nat „King“ Cole je americký jazzový klavírista a spevák s barytónovým hlasom. V päťdesiatych rokoch sa stal prvým afroamerickým hudobníkom, ktorý viedol vlastný televízny program The Nat King Cole Show. Až do jeho smrti v roku 1965 bol populárny na celom svete. 
 
Vlastným menom Nathaniel Adams Coles sa narodil 17. marca 1919 v Alabamskom meste Montgomery. Mal troch bratov Ike, Freddyho a Eddieho a nevlastnú sestru Joyce. Dvaja z jeho bratov, Ike a Freddy, sa tiež stali hudobníkmi. Keď mal štyri roky, rodina sa presťahovala do Chicaga, kde sa ich otec Edward stal baptistickým pastorom a jeho matka Perlina vedúcou speváckeho zboru v kostole. Matka ho naučila hrať na organe a vo veku dvanástich rokov začal chodiť na hodiny klavíra, kde sa okrem jazzu a gospelu učil aj západnú klasickú hudbu. V pätnástich rokoch odišiel zo školy, aby sa mohol ako jazzový klavírista venovať hudbe naplno a začal vystupovať pod menom Nat Cole. Prvé nahrávky nahral spoločne s bratom-kontrabasistom Eddiem v roku 1936. V tej dobe sa aj po prvý krát oženil. V mladom veku sedemnástich rokov si zobral za manželku Nadine Robinson.
 
V roku 1937 založil kapelu, z ktorej neskôr vznikla formácia King Cole Trio. So skupinou často vystupoval a na jednom z koncertov dostal od jednej poslucháčky prezývku „King“ (Kráľ), ktorá mu ostala do konca života. Začiatkom štyridsiatych rokov jeho skladby začali obsadzovať miesta v rebríčkoch a Nat „King“ Cole sa dostal do širšieho povedomia verejnosti. V roku 1943 napísal hit „That Ain’t Right“, v nasledujúcom roku sa obľúbenou skladbou stala „Straighten Up and Fly Right“. Medzi ďalšie jeho úspešné skladby sa zaradili „The Christmas Song“ a balada „(I Love You) For Sentimental Reasons“. Počas štyridsiatych rokov nahral so skupinou štyri albumy The King Cole Trio The King Cole Trio Volume 2, 3, a 4 (Capitol). V tejto dobe sa začal objavovať aj vo filmoch a v televízii, kde hral väčšinou samého seba. Koncom štyridsiatych rokov istý čas neobsadil najvyššie priečky. V roku 1948 sa rozviedol, no onedlho sa oženil so speváčkou Maria Hawkins Ellington, s ktorou neskôr vychoval päť detí (jedno z nich bolo adoptované).
 
V päťdesiatych rokoch sa na prvé priečky vyšplhal opäť, tento krát už aj ako spevák. Medzi najznámejšie skladby, ktoré naspieval, patria „Unforgettable“, „Nature Boy“, či „Mona Lisa“. V tomto období spolupracoval so špičkovými americkými hudobníkmi, akými sú Louis Armstrong, Ella Fitzgerald, Frank Sinatra. V roku 1962 sa jeho skladba „Rambin’ Rose“ dostala na druhé miesto populárneho rebríčka Billboard
 
 
Nat „King“ Cole sa v roku 1956 stal prvým afroameričanom, ktorý viedol vlastný televízny program. V The Nat King Cole Show vystúpili rôzni významní hudobníci: Count Basie, Tony Bennet, Peggy Lee, Sammy Davis Jr. Bohužiaľ, show nemala veľmi dlhé trvanie a v roku 1957 ju kvôli financiám a nedostatku sponzorov, zrušili. Sponzori sa v tej dobe, keď bol rasizmus ešte pomerne silný, veľmi nehrnuli do financovania programu, ktorý viedol človek tmavej pleti. S rasizmom sa Cole stretával aj inde, hlavne keď cestoval po juhu USA. V roku 1956 bol na koncerte, kde vystupovali hudobníci svetlej aj tmavej pleti, napadnutý skupinou belochov.
 
Z televíznych obrazoviek však nezmizol a naďalej sa objavoval ako hosť v rôznych programoch, napríklad The Ed Sullivan Show, The Garry Moore Show, či zábavný program What’s My Line. V roku 1957 dostal Cole dve menšie úlohy, jednu vo filme Istanbul režiséra Josepha Pevneyho a druhú vo vojnovej dráme China Gate Samuela Fullera. Jeho najväčšou filmovou rolou bola hlavná postava bluesmana W. C. Handyho, ktorého si zahral v 1958 biografickom filme St. Louis Blues. Film režíroval Allen Reisner a Cole si vo filme zahral po boku s Cabom Callowayom a Earthou Kitt. V roku 1965 si zahral vo westernovke Cat Ballou Elliota Silversteina. 
 
V roku 1964 Nat „King“ Coleovi diagnostikovali rakovinu pľúc. Zomrel len o niekoľko mesiacov po tomto zistení, 15. februára 1965, vo veku 45 rokov. Posledným albumom, ktorý nahral, bol L-O-V-E, ktorého titulná skladba sa objavila vo viacerých filmoch a dodnes je veľmi populárna. Albumy s jeho hudbou však vychádzali po jeho smrti aj naďalej. Jeho dcéra, speváčka Natalie Cole, v roku 1991 naspievala ďalší hlas do jeho skladby „Unforgettable“ a tieto dve nahrávky upravili do duetu.
 
Foto, zdroj: biography.com, Wikipedia
-nat-

 

 

 

Ďalšie články

6 zaujímavých faktov o jazze, ktoré ste (možno) nevedeli
Jazz je dnes nesmierne širokým pojmom, pod ktorým si môžeme predstaviť rozmanitú hudbu. Nebolo tomu...
Smutný koniec jazzového roka 2015: Zomrela speváčka Natalie Cole
Vo veku 65 rokov zomrela vo večerných hodinách posledného dňa roka 2015 dcéra legendárneho...
Top 5: Jazzový saxofón swingu a bebopu
V dejinách akejkoľvek oblasti vždy existuje niekoľko osobností, niekoľko udalostí, niekoľko...
15-ročná speváčka Júlia Kozáková: Chcela by som toho ľuďom veľa povedať
„Zistila som, že sa vo mne hromadí veľa vecí, ktoré chcem ľuďom povedať a práve teraz som...
Dve dekády zázraku s CZ-SK Big Bandom Matúša Jakabčica
Pokiaľ už máme to jubileum, nalejme si čistého vína: uživiť v domácich podmienkach jazzový...
OpenJazzFest otvára brány už tento víkend
Tradičný letný sviatok jazzovej hudby v podobe 14. ročníka festivalu OpenJazzFest je už predo...
Varovanie: Nitrou sa preženie letná dixielandová búrka!
Vo štvrtok podvečer 18. júla sa nitrianskym centrom preženie dixielandová hrmavica, pretože tamojší...
Čože je to osemdesiatka, alebo fenomén Ivan Kelly Köhler
Počas víkendu sa v Žiline oslavovalo, pretože mnohí zdvíhali čaše na počesť osemdesiatych narodenín...