Jazzman týždňa: Shaun Martin

Jazzman týždňa: Shaun Martin
Životopis klaviristu, ktorý sa preslávil najmä svojim dlhoročným pôsobením v dnes už svetoznámej skupine Snarky Puppy, začína slovami Svätého Augustína: “Želáš si vzostup? Začni zostupom. Buduješ vežu, ktorá má preraziť cez mraky? Najprv polož základy pokory.”
 
Shaun Martin sa narodil v texaskom Dallase. Začal hrať na bicie v kostole už ako štvorročný a jeho talent bol badateľný od samého začiatku. Pomáhala mu aj jeho mama, ktorá ho doviedla ku klavíru a našla mu vynikajúcu učiteľku. Absolvoval konzervatórium Bookera T. Washingtona. Bol súčasťou vskutku silného ročníka, veď jeho spoluabsolventami boli Erykah Badu a (dnes už žiaľ zosnulý) Roy Hargrove. Neskôr obdržal titul bakalár, tiež v domovskom Texase. 
 
Ubehlo pár desaťročí a dnes má Martin na konte hneď niekoľko Grammy za svoju prácu s gospelovou hviezdou Kirkom Franklinom a skupinou God’s Property. Zlatú sošku gramofónu si pripísal aj vďaka svojmu pôsobeniu v spomínanom Snarky Puppy. V hudbe tohto brooklynskeho ansámblu ho môžete počuť najmä ako hráča na syntetizátory. Martin má na konte spoluprácu aj s hviezdami ako Chaka Kahn, Timberland, či The Weeknd. Zahral si aj so spomínanou spoluabsolventkou, Erykah Badu.
 
Martinova sólo kariéra je pozoruhodná. Jeho prvý sólový album vyšiel v relatívne neskoršom štádiu jeho dráhy, v lete roku 2015, a pracoval na ňom údajne až sedem rokov. CD sa volá “Seven Summers” (pochopiteľne odkaz na dĺžku obdobia, počas ktorého sa dielo vyvíjalo). V úvodnej skladbe Martin hovorí: “Otec sa ma stále vypytoval, kedy už to CD dokončím. Začal som, prestal som, potom sa začal opäť. Mnohokrát to bolo kvôli strachu, niekedy peniazom. Niekedy som si neveril. Moja mama zvykne hovorievať, že všetko má svoj čas. A to mi pomohlo. Za tie roky som veľa videl a zažil. Výsledný produkt má v sebe všetku radosť, smútok, bolesť a lásku, ktorú som prežil za posledných sedem rokov.” Cesta tohto albumu bola síce dlhá, no vykľulo sa z neho napokon kvalitné a prepracované CD, oscilujúce niekde medzi fusion a neo-soulom. 
 
Druhé Martinove CD už prišlo na svet rýchlejšie, o tri roky neskôr. Nesie názov “Focus” a skôr ako o hudobné pokračovanie “Seven Summers” sa jedná o preskúmanie nového hudobného teritória. Ide o poznanie akustickejší a jazzovo “čistejší” počin, ktorého smerovanie naznačuje už úvodná skladba v podobe štandardu “Recorda-me.”
 
Keď Martin nehrá a nekoncertuje, má na starosti hudobnú produkciu v baptistickom kostole vo svojom rodnom Dallase.
 
 

 

 

Ďalšie články

Piatok na BJD 2017: Hviezdy hľadajte doma
Ak existuje niečo ako „štandardný“ BJD večer, jeho tohtoročné piatkové vydanie z 20. októbra ním...
Jazzman týždňa: Herbie Hancock
  Herbie Hancock je americký klavírista, klávesista, skladateľ a v súčasnosti...
Top 5: Jazzová trúbka na všetky spôsoby
Skutočná ikona i symbol jazzu, krása tohto nástroja možno tkvie aj v kontraste jeho na prvý pohľad...
BJD 2015: Piatok ponúkol pestrú kombináciu fusion, moderného jazzu a veľkého zvuku
V piatok 23.10. hostila Incheba 41. ročník najznámejšieho slovenského jazzového festivalu...
Súťaž Jazz START UP hľadá nové talenty: Vyhrať môžu šnúru koncertov, aj debutový album
Už po siedmykrát spúšťa portál Jazz.sk v spolupráci s Rádiom Devín súťaž pre mladé jazzové talenty...
Senzácia súčasného jazzu na bratislavských džezákoch: Funk-jazzový Ghost-Note s basgitaristom MonoNeonom ako headlineri piatkového večera
Funk-jazzový Ghost-Note s basgitaristom MonoNeonom budú headlinerom prvého večera...
Na aukcii sa objaví legendárna trúbka Milesa Davisa: Jej cenu odhadujú až na 100 tisíc dolárov
Trúbka, na ktorej hrával a ktorú si sám navrhol legendárny trubkár Miles Davis, sa tento mesiac...
Recenzia CD: Energický fusion v podaní nemeckého NuHussel Orchestra
Čerstvá nahrávka ,,The Forest’’ vydaná v auguste pod hlavičkou Unit Records je zbierkou...