Jazzové ceny sú rozdané. Ocenenie Esprit získal gitarista Dávid Kollár

Jazzové ceny sú rozdané. Ocenenie Esprit získal gitarista Dávid Kollár
Peter Baláž

Slávnostné odovzdávania cien s trojkoncertom nominovaných prebehlo v utorok 14. septembra v bratislavskom Divadle P. O. Hviezdoslava. Cenu za najlepší jazzový album vydaný v roku 2020 získal album gitaristu a skladateľa Dávida Kollára a nórskeho trubkára Arveho Henriksena s názvom Unexpected Isolation. Cenu verejnosti získal gitarista Samuel Marinčák za album Reflection of my Soul.

Počas slávnostného večera predstavili naživo svoju aktuálnu tvorbu tri z nominovaných zoskupení. Na úvod sa pódia zhostila mladá jazzová generácia z kompilačného albumu Young Slovak Jazz Generation. Talentovaní klaviristi Andrej Farkaš, Alan Bartuš a Ján Rigó presvedčili divákov svojou virtuóznou hrou a osvojeným jazzovým jazykom, že obavy o budúcnosť slovenského jazzu sú zcela neopodstatnené.

Inšpirácie folklórom s originálnou pečaťou jazzového spracovania priniesol skladateľ a klavirista Pavol Bodnár. Spolu so svojím zoskupením a spevákom Petrom Adamovom snúbili kompozičné prostriedky a improvizácie typické pre jazz s pôvodnou ľudovou melodikou a lyrickými textami.

Záver koncertného večera patril zoskupeniu Lukáš Oravec Orchestra. Trubkár, skladateľ a aranžér Lukáš Oravec predstavil skladby zo svojej aktuálnej nahrávky Light of Blue. Koncert medzinárodnej zostavy hudobníkov potvrdil status lídra ako výnimočnej jazzovej osobnosti minimálne európskeho významu.

Víťaz Hlavnej ceny odbornej poroty, gitarista a skladateľ Dávid Kollár, si prevzal cenu v podobe sošky kontrabasu z rúk legendárneho slovenského basgitaristu a kontrabasistu Juraja Grigláka.

Čo hovoria o víťaznom albume členovia odbornej poroty?

„Prečo Dávid Kollár? Obávam sa, že zvláštne obdobie minulého roka a jednoducho úžasný hudobný cit Kollárovho štýlu ma presvedčili a kúpili si moje srdce.“ - Daniel Ryciak, Śląski Jazz Club (PL)

„Je to zďaleka môj favorit. Milujem strašidelné, niekedy takmer desivé zvukové scenérie. Veľmi dobré duo, veľmi dobrý album.“ - Steffen Wilde, Tonne Jazz Club (DE)

Toto duo je jednoducho vynikajúce. Nejde len o exkurzie do industriálnych zvukov a rôznych zvukových kulís. Ide o zámerné, hlboké interakcie a produkcie hudby, umenia, bolesti, emócií a krásy. Je tu zámernosť a vymyslený príbeh. Táto nahrávka je hlbokou exkurziou a poctou.“ - Rudy Royston, hudobník, lektor, čestný člen poroty (USA)

 

 

Cenu verejnosti na základe SMS hlasovania získal album Reflection of my Soul od gitaristu Samuela Marinčáka. Ako sám názov nahrávky napovedá, jeho hudba prináša osobnú výpoveď a pravdivý odraz svojej duše.

Záštitu nad deviatym ročníkom ankety Esprit a čestné členstvo v porote prevzal americký bubeník, perkusionista a pedagóg Rudy Royston. Svetoznámy hudobník má na konte nahrávanie a koncertovanie s menami svetového jazzu ako sú Bill Frisel, Greg Osby, Don Byron, Dave Douglas a mnohí ďalší.

V medzinárodnej odbornej porote tento rok zasadli:

David Torreblanca – Montreaux Jazz festival (CH), Daniel Ryciak - Śląski Jazz Club (PL), Jakub Zítko – Klub Jazz DOCK (CZ), Rudy Royston – hudobník, lektor (USA), Judita Bartoševičienė - Vilnious MAMA JAZZ FESTIVAL (LT), Johann Kneihs – ORF (AT), Yvetta Kajanová – Muzikológia FFUK (SK), Peter Baláž – Jazz.sk (SK), Steffen Wilde – Tonne Jazz Club (DE), Will Ramsay – Herbie Hancock Institute (USA)

Live stream video ste mohli sledovať na stránke jazz.sk. Priamy prenos zo slávnostného večera bol odvysielaný v rádiu Devín. Večerom na pódiu sprevádzal moderátor Peter Šarkan Novák.

Generálnym partnerom podujatia je softvérová spoločnosť  Espirit s r.o. Hlavní partneri podujatia sú UniCredit, Crowdberry a Vacuumlabs. Partnerom podujatia je BKIS. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Hlavnými mediálnymi partnermi podujatia sú RTVS a Rádio Devín.

Grafiku pre Cenu verejnosti a sošku v tvare kontrabasu pre Cenu odbornej poroty vytvoril významný slovenský akademický sochár Juraj Čutek.

Slávnostná ceremónia Esprit je registrovanou udalosťou participujúcou na oslavách International Jazz Day (UNESCO), ktorá združuje jazzových nadšencov z celého sveta.

Tlačová správa

Galéria

Jazzové ceny sú rozdané. Ocenenie Esprit získal gitarista Dávid Kollár
Jazzové ceny sú rozdané. Ocenenie Esprit získal gitarista Dávid Kollár
Jazzové ceny sú rozdané. Ocenenie Esprit získal gitarista Dávid Kollár

 

 

Ďalšie články

Slovensko–nórska spolupráca na multižánrovej zvukovej ilúzii: Dávid Kollár vydal nový album „Illusion of a Separate World“
Slovenský gitarista a skladateľ Dávid Kollár má za sebou už niekoľko svetových spoluprác medzi...
Na jeseň 2021 ocení anketa Esprit domáci jazz. Finalizujeme nominácie jazzových albumov
Už deviatykrát pripravuje portál jazz.sk anketu Esprit za najlepší slovenský jazzový album. Kvôli...
Jazzové marcové knižné extempore – tentokrát Slovenské
Po včerajšej knižnej nádielke by sa patrilo vyniesť čosi z domácej kuchyne. Menu možno nebude...
David Kollar a prepojenie nových svetov
   Festival CITY SOUNDS Bratislava, ktorý tento piatok a sobotu (23.–24. septembra)...
Jazzové polky od českého Slavíka
Na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou sa počas nasledujúceho týždňa už tridsiatyôsmykrát...
Nielen opera, ale aj jazz na Symfónii umenia
Už len tento týždeň si môžete zakúpiť zľavnené vstupenky na medzinárodný multižánrový festival...
Kam za dobrým koncertom alebo niekoľko jazzových tipov
Na stránkach portálu JAZZ.SK pravidelne informujeme o domácich jazzových koncertoch či festivaloch...
Dve dekády zázraku s CZ-SK Big Bandom Matúša Jakabčica
Pokiaľ už máme to jubileum, nalejme si čistého vína: uživiť v domácich podmienkach jazzový...