Účasť na jednom z najznámejších a najprestížnejších hudobných festivalov vôbec je snom mnohých hudobníkov. Švajčiarske Montreux už vyše 50 rokov hostí hudobné hviezdy z celého sveta. Už dlhú dobu sa nezameriava len na jazz a jazzu príbuzné žánre, ale z jeho pódií sa ozýva hudba všetkých druhov. Od Weather Report, cez Herbieho Hancocka a Charlesa Mingusa, až po Status Quo, Toto, či Slayer. Žánrové obmedzenia tu skutočne neexistujú. Obdivuhodnou skutočnosťou je, že až do svojej tragickej smrti v roku 2013 podujatiu od začiatku šéfoval človek menom Claude Nobs. Jeho tohtoročná edícia sa práve začala, no ako zrejme každý veľký projekt, ani tento sa nezaobišiel bez problémov.
V stredu, 27. júna, sa pred montrealským Theatre du Nouveau Monde zhromaždila skupina protestujúcich ľudí. Na ich transparentoch by ste videli nápisy ako: „Bieli umelci, je čas počúvať!“ „Rasistické a kapitalistické zlodejstvo nie je umenie,“ alebo „Žiaden profit z kultúrnej krádeže.“ Terčom útoku bolo hudobno-divadelné predstavenie „SLĀV: A theatrical odyssey based on slave songs,“ ktoré diváka prevádza historickou cestou otroctva vo svetle tradičných afro-amerických otrockých piesní, ktoré si spievali ľudia na plantážach, stavbách, železniciach, či vo väznici. Približne 75 demonštrantov kričiacich „hanba!“ pred bránami divadla poukazovalo na skutočnosť, že predstavenie pojednávajúce o citlivej téme afro-americkej kultúry produkuje a realizuje tím belochov. Preto predstavenie považujú za neúprimné a vypočítavé a tvrdia, že jeho jadrom je vlastne kultúrna krádež. Inak povedané, „belošský projekt“ SLĀV sa „nabaľuje“ na histórií, kultúre a bolesti černošského ľudu. Oficiálna odpoveď režiséra projektu Roberta Lepagea znie: „Diverzita a jej umelecký potenciál je srdcom predstavenia SLĀV, rovnako ako odkaz otroctva. Máme právo rozprávať tento príbeh? Diváci budú mať možnosť posúdiť sami.“ Konflikt sa napokon vyriešil sám. Speváčka Betty Bonifassi si zlomila nohu a predstavenie sa tak muselo zrušiť. Festival ponúkol divákom vrátenie peňazí.
Veríme, že Montreux Jazz Festival si svoje tohtoročné problémy už odbil a organizátorom v nasledujúcich týždňoch držíme palce. Jeho 52. ročník sľubuje veľkolepé vystúpenia a objavia sa na ňom hviezdy ako Stanley Clarke, Brad Mehldau, Avishai Cohen, Robert Glasper, Cory Henry, ale napríklad aj Deep Purple (mimochodom, „Smoke on the Water“ vznikol ako reakcia na požiar počas ich pobytu v Montreux v roku 1971). V Montreux tento rok zároveň slávnostne ocenia celoživotné dielo producenta 85-ročného Quincy Jonesa.