Najúspešnejší jazz súčasnej Ameriky: Už v piatok na džezákoch

Najúspešnejší jazz súčasnej Ameriky: Už v piatok na džezákoch
Patrik Gömöri

Fanúšikovia kvalitnej hudby a mladého jazzu sa už nevedia dočkať piatku – 19. októbra. V tento večer sa na bratislavských džezákoch predstavia hneď tri hviezdy súčasnej hudby – najrešpektovanejšia americká kapela súčasnosti Kennedy Administration, jazzová hviezda Jamison Ross či francúzsky spevák a hudobník Charles Pasi. Trojicu dopĺňa slovenský projekt Carpet Cabinet.

Na čele newyorskej jazz-funkovej senzácie Kennedy Administration stojí charizmatická speváčka Kennedy. Ich debutový album vyšiel len minulý rok, ale kapela úspešne koncertuje po celom svete už od roku 2015. Zahrali si už aj na jednom z top festivalov – Java Jazz festivale v Jakarte a patria medzi rezidentov slávneho jazzového klubu Blue Note v New Yorku. Ako pri mnohých mladých kapelách, ich hudba sa vymyká žánrovým škatulkám a počuť v nej aj funk, R´n´B, pop či miestami dokonca hip-hop. Členom Kennedy Administration je aj slávny český klávesák Ondřej Pivec, ktorý koncertoval s menami ako Gregori Porter, Wu-Tang Clan či Ayo. Najostrieľanejším hudobníkom v kapele je bubeník Nat Townsley, ktorý sa predstavil po boku megahviezd ako Stevie Wonder, Mariah Carey, Jessica Simpson a mnohých ďalších.

Jamison Ross je aktuálna jazzová senzácia. Tento mladý americký bubeník a excelentným spevákom je víťazom najprestížnejšej jazzovej súťaže Thelonius Monk International Jazz Competition. Vďaka tomuto víťazstvu vydal v roku 2015 sólový album Jamison, ktorý sa americkej jazzovej scéne spôsobil rozruch. Magazín Vanity Fair Jamisona Rossa označil za najlepšieho mladého jazzového speváka a kvalitu potvrdila aj nominácia na Grammy v kategórii Najlepší vokálny jazzový album. Kariéra mladého Američana ešte len začína, avšak už teraz je najvyhľadávanejším umelcom organizátormi festivalov na celom svete.

 

 

Piatkový line-up na hlavnom pódiu dopĺňa spevák, gitarista a hráč na ústnu harmoniku Charles Pasi. Tento mladý francúzsky bluesman vydal debutový album len minulý rok v prestížnom vydavateľstve Blue Note. Očakávaný bude aj koncert projektu Carpet Cabinet, ktorý otvorí hlavnú časť festivalu v Inchebe. Kapela, ktorej hudba a koncerty počas ostatného roku silno rezonujú na Slovensku, je víťazom minuloročnej festivalovej súťaže mladých talentov.

 

 

Bratislavské jazzové dni Slovenská sporiteľňa sa budú konať od 19. do 21. októbra v bratislavskej Inchebe. Počas trojdňového festivalu budú koncertovať aj Kennedy Administration, Yellowjackets so speváčkou Luciana Souza, The Manhattan Transfer, Jamison Ross či Stefano Bollani Napoli Trip. 44. ročník festivalu uzatvorí koncert Johna Scofielda s projektom Combo 66 28. októbra v Ateliéri Babylon. 

Tlačová správa

Galéria

Charles Pasi.jpg
D-Jamison_Ross_Photo_Credit_Elton_Anderson.jpg

 

 

Ďalšie články

BJD 2015: Piatok ponúkol pestrú kombináciu fusion, moderného jazzu a veľkého zvuku
V piatok 23.10. hostila Incheba 41. ročník najznámejšieho slovenského jazzového festivalu...
V prvý deň Jazzákov si musel prísť na svoje naozaj každý!
Podujatie s názvom Bratislavské jazzové dni hádam ani nie je potrebné bližšie predstavovať. „...
Recenzia CD: Prepracovaný debutový album mladej česko-slovenskej formácie sľubuje kvalitnú budúcnosť
Trojročná práca formácie s úctyhodným počtom členov priniesla svoje prvé hmatateľné ovocie. Album...
Sobota na BJD 2019: Pestrý večer venovaný "women in jazz" bol plný pôvabu, hlbokých emócií a vášne
Druhý deň bratislavských jazzákov bol venovaný ženám. Je to podľa mňa krásne, že sa dostalo toľkej...
Matúš Jakabčic a jeho jazzový ochester CZ-SK Big Band vydáva nový album
Na Slovensku je CZ-SK Big Band Matúša Jakabčica v podstate jediným veľkým  jazzovým...
Píšte všetci modrým perom! Koncertná podoba Blue Journal Ester Wiesnerovej
O tom, ako si ma speváčka a skladateľka Ester Wiesnerová omotala svojím debutovým albumom „Blue...
Slovensko-britský projekt Rehakova | Knight Group predstavili v Teatro Colorato nevšedne krásne autorské skladby
Flautistka a speváčka Mária Reháková spolu s britským saxofonistom Samom Knightom a ...
Z New Yorku do Košíc – HANKA G mieri ku košickým filharmonikom
Speváčka Hanka G, ktorá už niekoľko rokov pôsobí v New Yorku, dlhodobo spolupracuje s ...