Najúspešnejší jazz súčasnej Ameriky: Už v piatok na džezákoch

Najúspešnejší jazz súčasnej Ameriky: Už v piatok na džezákoch
Patrik Gömöri

Fanúšikovia kvalitnej hudby a mladého jazzu sa už nevedia dočkať piatku – 19. októbra. V tento večer sa na bratislavských džezákoch predstavia hneď tri hviezdy súčasnej hudby – najrešpektovanejšia americká kapela súčasnosti Kennedy Administration, jazzová hviezda Jamison Ross či francúzsky spevák a hudobník Charles Pasi. Trojicu dopĺňa slovenský projekt Carpet Cabinet.

Na čele newyorskej jazz-funkovej senzácie Kennedy Administration stojí charizmatická speváčka Kennedy. Ich debutový album vyšiel len minulý rok, ale kapela úspešne koncertuje po celom svete už od roku 2015. Zahrali si už aj na jednom z top festivalov – Java Jazz festivale v Jakarte a patria medzi rezidentov slávneho jazzového klubu Blue Note v New Yorku. Ako pri mnohých mladých kapelách, ich hudba sa vymyká žánrovým škatulkám a počuť v nej aj funk, R´n´B, pop či miestami dokonca hip-hop. Členom Kennedy Administration je aj slávny český klávesák Ondřej Pivec, ktorý koncertoval s menami ako Gregori Porter, Wu-Tang Clan či Ayo. Najostrieľanejším hudobníkom v kapele je bubeník Nat Townsley, ktorý sa predstavil po boku megahviezd ako Stevie Wonder, Mariah Carey, Jessica Simpson a mnohých ďalších.

Jamison Ross je aktuálna jazzová senzácia. Tento mladý americký bubeník a excelentným spevákom je víťazom najprestížnejšej jazzovej súťaže Thelonius Monk International Jazz Competition. Vďaka tomuto víťazstvu vydal v roku 2015 sólový album Jamison, ktorý sa americkej jazzovej scéne spôsobil rozruch. Magazín Vanity Fair Jamisona Rossa označil za najlepšieho mladého jazzového speváka a kvalitu potvrdila aj nominácia na Grammy v kategórii Najlepší vokálny jazzový album. Kariéra mladého Američana ešte len začína, avšak už teraz je najvyhľadávanejším umelcom organizátormi festivalov na celom svete.

 

 

Piatkový line-up na hlavnom pódiu dopĺňa spevák, gitarista a hráč na ústnu harmoniku Charles Pasi. Tento mladý francúzsky bluesman vydal debutový album len minulý rok v prestížnom vydavateľstve Blue Note. Očakávaný bude aj koncert projektu Carpet Cabinet, ktorý otvorí hlavnú časť festivalu v Inchebe. Kapela, ktorej hudba a koncerty počas ostatného roku silno rezonujú na Slovensku, je víťazom minuloročnej festivalovej súťaže mladých talentov.

 

 

Bratislavské jazzové dni Slovenská sporiteľňa sa budú konať od 19. do 21. októbra v bratislavskej Inchebe. Počas trojdňového festivalu budú koncertovať aj Kennedy Administration, Yellowjackets so speváčkou Luciana Souza, The Manhattan Transfer, Jamison Ross či Stefano Bollani Napoli Trip. 44. ročník festivalu uzatvorí koncert Johna Scofielda s projektom Combo 66 28. októbra v Ateliéri Babylon. 

Tlačová správa

Galéria

Charles Pasi.jpg
D-Jamison_Ross_Photo_Credit_Elton_Anderson.jpg

 

 

Ďalšie články

V prvý deň Jazzákov si musel prísť na svoje naozaj každý!
Podujatie s názvom Bratislavské jazzové dni hádam ani nie je potrebné bližšie predstavovať. „...
Recenzia CD: Prepracovaný debutový album mladej česko-slovenskej formácie sľubuje kvalitnú budúcnosť
Trojročná práca formácie s úctyhodným počtom členov priniesla svoje prvé hmatateľné ovocie. Album...
BJD 2015: Piatok ponúkol pestrú kombináciu fusion, moderného jazzu a veľkého zvuku
V piatok 23.10. hostila Incheba 41. ročník najznámejšieho slovenského jazzového festivalu...
Jarné bratislavské jazzové dni 2016: Mladosť, duša, i technológie
Z tohtoročných Jarných bratislavských jazzových dní, ktoré sa konali 2. júna 2016 v priestoroch...
Súťaž Jazzfruit ide v nedeľu do finále. Podporte svojich favoritov počas online prenosu nad pražskými strechami
Soutěž Jazzfruit pod festivalem Mladí ladí jazz, která už deset let vyhledává zajímavé a nadějné...
Odohrá sa (zrejme?) prvý festival na svete od začiatku koronakrízy. Bavorský Jazzfest Paasau otvorí svoje brány 2. júna.
Náznak, že hudobný život sa začína vracať do normálu. Organizátori jazzového festivalu v bavorskom...
One Day Jazz Festival A-Live 2020: Štvrtkový live stream bude patriť slovenskému kvartetu a nemeckému klaviristovi
Medzinárodný One Day Jazz Festival A-Live prináša do online priestoru tretí zo série ôsmich...
Zamyslenie: čo by sa stalo s jazzom, keby Louis Armstrong zomrel počas poslednej veľkej pandémie?
Keďže v súčasnosti čelíme pandémii koronavírusu, myslím, že je vhodné si spomenúť, že zhruba pred...