Nový album: Jeff Lorber Fusion – Galaxy

Nový album: Jeff Lorber Fusion – Galaxy
jazz.sk

Klavirista a skladateľ Jeff Lorber patrí k najvýznamnejším interpretom žánru Jazz Fusion, resp. Contemporary jazz. Na hudobnej scéne debutoval v roku 1977 s albumom The Jeff Lorber Fusion. S vlastnou formáciou Jeff Lorber Fusion nahral dosiaľ 7 albumov. Jeden z týchto albumov (Now is The Time - 2010)  bol v minulom roku nominovaný na hudobnú cenu Grammy v kategórii inštrumentálny Jazz. V týchto dňoch práve vychádza od Jeff Lorber Fusion, nový album Galaxy.

Na tomto albume sa podieľalo niekoľko špičkových amerických hudobníkov, ako Eric Marienthal – saxofón, Randy Brecker – trúbka, Paul Jackson Jr. – gitara, Jimmy Haslip – basgitara, Vinnie Colaiuta, resp. Dave Weckl – bicie. Už tieto mená naznačujú, že pôjde o skutočne kvalitnú produkciu.

Otváracia, sedem minút trvajúca skladba albumu, Live Wire je celá v svižnom disco-funky tempe s flautovou témou, a predznačuje celkový energický charakter albumu. Ďalšia skladba albumu - Big Brother je postavená na soulovom R&B groove s témou v saxofóne, ktorý dodáva tejto hudbe sviežosť a melodickú hravosť. V tomto je interpretačné umenie Erica Marienthala brilantné, výnimočné a pozdvihuje celkovú úroveň albumu. Sóla Jeffa Lorbera sú tiež veľmi príjemné na počúvanie a zaujímavá je aj kombinácia Fender Rhodes a klavíra. Na albume sa nachádza aj zopár starších kompozícii Jeffa Lorbera. Jednou z nich je skladba City; oproti pôvodnej verzii z roku 1980 prináša novú zvukovosť, farebnosť a vyhrávky dychovej sekcie. Tiež tu cítiť Lorberov hudobný posun a vyzretosť. Ďalšou zo starších kompozícií je Samba, ktorej pôvodnú verziu nahral Lorber spolu s Chickom Coreom a Joe Farrelom. Ako už názov naznačuje, táto skladba bude v duchu latino rytmov a prvkov. Tie sú tu veľmi vkusne zapracované a spojené s Fusion music. Oživujúcim prvkom je téma a následné sólo v podaní elektroakustickej gitary (Larry Koonse). Tá v spojení s Fender Rhodes dodáva tejto skladbe brazílsku atmosféru. Skladbu s názvom Horace skomponoval Jeff Lorber ako poctu slávnemu skladateľovi a klaviristovi Horace Silverovi. Harmónia a melodika tejto kompozície je inšpirovaná Silverom, ktorý patrí k Lorberovym prvým hudobným vzorom. Často je tu, ako aj na celom albume využívaná dychová sekcia, ktorej vyhrávky prispievajú k výraznému oživeniu dojmov poslucháča.

Najnovší album Jeffa Lorbera vychádza z  Fusion music 80-tych a 90-tych rokov, je plný energických groovov a pozitívnej energie. Nenachádzajú sa tu síce žiadne vokály, no možno aj vďaka tomu je celý album dynamickejší a živší.

Jeff Lorber, prezývaný aj najfunkovejší „biely“ klávesák, dokázal, že má stále čo ponúknuť dnešnému publiku a udržiava krok so súčasnými predstaviteľmi Fusion music a Contemporary Jazzu.

 

Pre Jazz.sk pripravil  Mgr. art Erik Dimitrov

Galéria

Nový album: Jeff Lorber Fusion – Galaxy

 

 

Ďalšie články

Medzikultúrne stretnutie hudby, kreativity a expresie: Voicingers on tour Slovakia prichádza do Banskej Štiavnice
Festival Voicingers on Tour Slovakia sa tento rok uskutoční od 21.-24. júla opäť v priestoroch...
JazzFestBrno pridáva dalšie koncerty: Marcus Miller, Dave Weckl a špeciálny festival vo festivale k oslave svojich 20 rokov
JazzFestBrno přidává do svého programu další čtyři akce. Do Brna na podzim zavítá baskytarový...
Aj tento rok môžete zájsť Za hranice s hudbou: prihlasovanie na Letný workshop 2021 je stále otvorené
Sú mladí, motivovaní a svoje skúsenosti zo štúdia a učenia na prestížnych zahraničných...
Jazz na Bratislavskom organovom festivale: František Báleš v projekte Blue Toccata spojí jeho Básne Múzické s píšťalovým organom
V rámci Bratislavského organového festivalu sa už tento piatok 18.6. 2021 o 19.00 hod....