Nový album: Jeff Lorber Fusion – Galaxy

Nový album: Jeff Lorber Fusion – Galaxy
jazz.sk

Klavirista a skladateľ Jeff Lorber patrí k najvýznamnejším interpretom žánru Jazz Fusion, resp. Contemporary jazz. Na hudobnej scéne debutoval v roku 1977 s albumom The Jeff Lorber Fusion. S vlastnou formáciou Jeff Lorber Fusion nahral dosiaľ 7 albumov. Jeden z týchto albumov (Now is The Time - 2010)  bol v minulom roku nominovaný na hudobnú cenu Grammy v kategórii inštrumentálny Jazz. V týchto dňoch práve vychádza od Jeff Lorber Fusion, nový album Galaxy.

Na tomto albume sa podieľalo niekoľko špičkových amerických hudobníkov, ako Eric Marienthal – saxofón, Randy Brecker – trúbka, Paul Jackson Jr. – gitara, Jimmy Haslip – basgitara, Vinnie Colaiuta, resp. Dave Weckl – bicie. Už tieto mená naznačujú, že pôjde o skutočne kvalitnú produkciu.

Otváracia, sedem minút trvajúca skladba albumu, Live Wire je celá v svižnom disco-funky tempe s flautovou témou, a predznačuje celkový energický charakter albumu. Ďalšia skladba albumu - Big Brother je postavená na soulovom R&B groove s témou v saxofóne, ktorý dodáva tejto hudbe sviežosť a melodickú hravosť. V tomto je interpretačné umenie Erica Marienthala brilantné, výnimočné a pozdvihuje celkovú úroveň albumu. Sóla Jeffa Lorbera sú tiež veľmi príjemné na počúvanie a zaujímavá je aj kombinácia Fender Rhodes a klavíra. Na albume sa nachádza aj zopár starších kompozícii Jeffa Lorbera. Jednou z nich je skladba City; oproti pôvodnej verzii z roku 1980 prináša novú zvukovosť, farebnosť a vyhrávky dychovej sekcie. Tiež tu cítiť Lorberov hudobný posun a vyzretosť. Ďalšou zo starších kompozícií je Samba, ktorej pôvodnú verziu nahral Lorber spolu s Chickom Coreom a Joe Farrelom. Ako už názov naznačuje, táto skladba bude v duchu latino rytmov a prvkov. Tie sú tu veľmi vkusne zapracované a spojené s Fusion music. Oživujúcim prvkom je téma a následné sólo v podaní elektroakustickej gitary (Larry Koonse). Tá v spojení s Fender Rhodes dodáva tejto skladbe brazílsku atmosféru. Skladbu s názvom Horace skomponoval Jeff Lorber ako poctu slávnemu skladateľovi a klaviristovi Horace Silverovi. Harmónia a melodika tejto kompozície je inšpirovaná Silverom, ktorý patrí k Lorberovym prvým hudobným vzorom. Často je tu, ako aj na celom albume využívaná dychová sekcia, ktorej vyhrávky prispievajú k výraznému oživeniu dojmov poslucháča.

Najnovší album Jeffa Lorbera vychádza z  Fusion music 80-tych a 90-tych rokov, je plný energických groovov a pozitívnej energie. Nenachádzajú sa tu síce žiadne vokály, no možno aj vďaka tomu je celý album dynamickejší a živší.

Jeff Lorber, prezývaný aj najfunkovejší „biely“ klávesák, dokázal, že má stále čo ponúknuť dnešnému publiku a udržiava krok so súčasnými predstaviteľmi Fusion music a Contemporary Jazzu.

 

Pre Jazz.sk pripravil  Mgr. art Erik Dimitrov

Galéria

Nový album: Jeff Lorber Fusion – Galaxy

 

 

Ďalšie články

Quo vadis Bratislava Hot Serenaders?
Orchester Bratislava Hot Serenaders mohol aj vďaka Fondu na podporu umenia v tomto náročnom...
Grammy 2022. Poznáme nominantov 64. ročníka najprestížnejších ocenení
Nominácie na tohtoročné ocenenie Grammy sú už známe. Ide o 64. ročník odovzdávania...
Janka Kozáková si plní sny. V projekte Vlčie maky prináša folklórne piesne v jazzových aranžmánoch
Janu Kozákovú široká verejnosť vníma najmä ako speváčku kapely Mukatado, ktorá v tomto období...
Hitchcock už nemusí byť len veličinov pre filmových labužníkov. Britský saxofonista Alex Hitchcock prináša novinku Dream Band
Alex Hitchcock je britský saxofonista so sľubnou budúcnosťou, ktorý so svojim projektom Dream Band...