Nový album: Jeff Lorber Fusion – Galaxy

Nový album: Jeff Lorber Fusion – Galaxy
jazz.sk

Klavirista a skladateľ Jeff Lorber patrí k najvýznamnejším interpretom žánru Jazz Fusion, resp. Contemporary jazz. Na hudobnej scéne debutoval v roku 1977 s albumom The Jeff Lorber Fusion. S vlastnou formáciou Jeff Lorber Fusion nahral dosiaľ 7 albumov. Jeden z týchto albumov (Now is The Time - 2010)  bol v minulom roku nominovaný na hudobnú cenu Grammy v kategórii inštrumentálny Jazz. V týchto dňoch práve vychádza od Jeff Lorber Fusion, nový album Galaxy.

Na tomto albume sa podieľalo niekoľko špičkových amerických hudobníkov, ako Eric Marienthal – saxofón, Randy Brecker – trúbka, Paul Jackson Jr. – gitara, Jimmy Haslip – basgitara, Vinnie Colaiuta, resp. Dave Weckl – bicie. Už tieto mená naznačujú, že pôjde o skutočne kvalitnú produkciu.

Otváracia, sedem minút trvajúca skladba albumu, Live Wire je celá v svižnom disco-funky tempe s flautovou témou, a predznačuje celkový energický charakter albumu. Ďalšia skladba albumu - Big Brother je postavená na soulovom R&B groove s témou v saxofóne, ktorý dodáva tejto hudbe sviežosť a melodickú hravosť. V tomto je interpretačné umenie Erica Marienthala brilantné, výnimočné a pozdvihuje celkovú úroveň albumu. Sóla Jeffa Lorbera sú tiež veľmi príjemné na počúvanie a zaujímavá je aj kombinácia Fender Rhodes a klavíra. Na albume sa nachádza aj zopár starších kompozícii Jeffa Lorbera. Jednou z nich je skladba City; oproti pôvodnej verzii z roku 1980 prináša novú zvukovosť, farebnosť a vyhrávky dychovej sekcie. Tiež tu cítiť Lorberov hudobný posun a vyzretosť. Ďalšou zo starších kompozícií je Samba, ktorej pôvodnú verziu nahral Lorber spolu s Chickom Coreom a Joe Farrelom. Ako už názov naznačuje, táto skladba bude v duchu latino rytmov a prvkov. Tie sú tu veľmi vkusne zapracované a spojené s Fusion music. Oživujúcim prvkom je téma a následné sólo v podaní elektroakustickej gitary (Larry Koonse). Tá v spojení s Fender Rhodes dodáva tejto skladbe brazílsku atmosféru. Skladbu s názvom Horace skomponoval Jeff Lorber ako poctu slávnemu skladateľovi a klaviristovi Horace Silverovi. Harmónia a melodika tejto kompozície je inšpirovaná Silverom, ktorý patrí k Lorberovym prvým hudobným vzorom. Často je tu, ako aj na celom albume využívaná dychová sekcia, ktorej vyhrávky prispievajú k výraznému oživeniu dojmov poslucháča.

Najnovší album Jeffa Lorbera vychádza z  Fusion music 80-tych a 90-tych rokov, je plný energických groovov a pozitívnej energie. Nenachádzajú sa tu síce žiadne vokály, no možno aj vďaka tomu je celý album dynamickejší a živší.

Jeff Lorber, prezývaný aj najfunkovejší „biely“ klávesák, dokázal, že má stále čo ponúknuť dnešnému publiku a udržiava krok so súčasnými predstaviteľmi Fusion music a Contemporary Jazzu.

 

Pre Jazz.sk pripravil  Mgr. art Erik Dimitrov

Galéria

Nový album: Jeff Lorber Fusion – Galaxy

 

 

Ďalšie články

Vokálny album bez jediného slova?
Znie to možno neuveriteľne, no českej speváčke Mirke Novak sa to na nahrávke s názvom „Malbum“...
Navždy odišiel Ronnie Cuber - ikona barytónového saxofónu
Legendárny americký barytónsaxofonista Ronnie Cuber nás opustil 8. októbra vo veku 80 rokov....
Sisa Feher vyráža na turné so sedemčlenným KHI ansámblom
Sisa Fehér patrí k veľkým talentom česko-slovenskej hudobnej scény. Ako multiinštrumentalistka,...
Jazzový Mikuláš príde tento rok o deň neskôr
Určite to poznáte: poriadne vyčistiť topánky/čižmičky a vyložiť ich v mikulášsky predvečer do okna...