Nový album: Vijay Iyer Trio – Accelerando

Nový album: Vijay Iyer Trio – Accelerando
jazz.sk

Jeden z najprogresívnejších súčasných jazzových klaviristov, Vijay Iyer vydáva už svoj šestnásty album v poradí.

Tento americký klavirista, pôvodom z Indie, sa narodil v Rochestri v USA, v roku 1971. O jazz sa začal zaujímať počas vysokoškolských štúdií. V tom čase pôsobil ako klavirista v známom klube Bird Kage v Severnom Oaklande, kde mal možnosť spolupracovať s významnými jazzmanmi. Postupne sa vypracoval na špičkového skladateľa a interpreta súčasného jazzu. Dokazuje to aj jeho album Historicity (2009), ktorý získal ocenenie Jazzový album roka. Jedným z jeho nedávnych úspechov je aj ocenenie od americkej Jazzovej žurnalistickej asociácie, Najlepší hudobník roku 2010. Túto cenu získali v predchádzajúcich rokoch významní umelci ako Herbie Hancock, Wayne Shorter, Dave Holland ai.

Vijay Iyer účinkuje s rôznymi zoskupeniami, no najtypickejšie pre Iyera je trio. Zostava: Marcus Gilmore (bicie), Stephan Crump (kontrabas), Vijay Iyer (klavír), funguje už osem rokov. Počas tejto doby sa spomenutí hudobníci vzájomne spoznávali a ovplyvňovali. Na najnovšom albume Accelerando si teda mohli dovoliť viac experimentovať. Každá zo skladieb má svoju špecifickú atmosféru, ktorá je docielená rôznymi hudobnými výrazovými prostriedkami. U Iyera je to najmä práca s rytmom, polyrytmickými motívmi a perkusívnym prejavom hry. Bicie a kontrabas k tomu výrazne dopomáhajú netradičnými groovmi a ich dynamická línia zapadá do seba ako ozubené kolesá. Spojenie týchto prvkov dáva pečať dokonalej súhry a vyniká najmä v skladbe od Rodney Tempertona, The Star Of A Story. Ďalšou, zaujímavo spracovanou skladbou je Human Nature od Michaela Jacksona. Interpretačný prístup hudobníkov je tu zameraný viac na kompaktnosť zvuku, ako na jednotlivé sóla, pričom dosiahli pozoruhodnú gradáciu. Okrem týchto skladieb zo 70-tych a 80-tych rokov si Iyer na album vybral aj jeden jazzový štandard Wildflower od bopového klaviristu Herbie Nicholsa. V Iyerovej hre sú citeľné rôzne vplyvy od indickej hudby cez Thelonia Monka až po R&B a soul. Tieto všetky vplyvy dodávajú ráz jeho osobitému štýlu.

Album Accelerando je určený náročnejšiemu, vyspelému poslucháčovi jazzu. Do tohto žánru prináša inovatívne, netradičné prvky, odporúčam vypočuť si tento album.

 

Mgr. art Erik Dimitrov

Ukážka z albumu tu.

 

 

Ďalšie články

Nový názov i obsadenie: Pressburg Saxophone Quartet sa predstaví poslucháčom už tento štvrtok v Petržalke
Pressburg Saxophone Quartet je nový názov pre saxofónové kvarteto, ktoré v roku 2014 založil...
Jazzmani Nikitin a Šrámek odohrajú koncerty na východe Slovenska i v Maďarsku
Poslednú štúdiovú novinku Altar Double Quintet predstavia v šiestich mestách Slovenska a Maďarska...
V júli nás čaká špeciálne prekvapenie: Po prvýkrát uzrie svetlo sveta koncert Thelonia Monka
Už 31. júla bude vydaná nahrávka z roku 1968. Pre všetkých fanúšikov jazzu ide o výnimočnú udalosť...
Mikulášsky Jazzový Festival bude inšpirovať, nielen workshopovať
Vyhľadávanie a podpora talentov je neoddeliteľnou súčasťou práce dramaturgov všetkých hudobných...