Nový dokumentárny film o speváčke Nine Simone vyjde budúci rok

Nový dokumentárny film o speváčke Nine Simone vyjde budúci rok

Netflix, internetový poskytovateľ stream video obsahu, sa po dlhšej dobe opäť rozhodol vytvoriť niečo nové - dokumentárny film o hudobníčke a sociálnej aktivistke Nine Simone. Tento film v spolupráci s jej potomkami predstaví medzi iným aj vzácne záznamy z koncertov, zápisky z denníka listy a iné osobné materiály. Diváci Netflix-u sa tohto klenotu dočkajú niekedy v roku 2015.

 

Dokumentárny film s názvom What Happened, Miss Simone? bude tak ďalším z originálnych autorských počinov Netflix-u a viesť ho bude známy režisér nominovaný na Oscara, Liz Garbus, v tandeme so spoločnosťou RadicalMedia. Bude obsahovať doteraz nevydané zvukové nahrávky z rozmedzia viac ako 30 rokov, ako aj archívne záznamy. Počuť budeme môcť aj hlas samotnej Niny Simone, vďaka stovkám hodín doteraz nezverejnených interviews a obraz dotvorí Ninina dcéra Lisa Simone Kelly, ktorá dokument poctila svojimi výpoveďami o matke.

 

Nina Simone bola ženou, ktorá vyštudovala klasickú hudbu a neskôr sa obrátila ku soul-u, jazzu a blues, potom ako jej bolo odrieknuté prestížne štipendium - údajne kvôli farbe jej pleti (bola černoška). Počas 60-tych rokov sa jej hudba a texty začali viac a viac zameriavať na občianske a ľudské práva a rasovú rovnoprávnosť, kedy Nina vystupovala a aj rozprávala na demonštráciách. Dokonca údajne Simone schvaľovala, aby černosi začali násilnú revolúciu za svoje práva. Toto všetko vyvrcholilo schválením volebného zákona pre černochov v roku 1965 - aj na túto oblasť boja Niny za rasovú rovnosť sa film zameria.

 

 

Viac informácií o termíne vydania ako aj dostupnosti tohto dokumentu je možné sledovať na oficiálnej stránke Netflix-u (žiaľ, táto služba v súčasnosti na Slovensku ešte nie je aktívna).

 

Zdroj: engadget.com

Autor: Martin Uherek

Vstupenky na podujatie

 

 

Rádio Jazz

Ďalšie články

Film Chasing Trane: Definitívny dokument o Johnovi Coltraneovi?
Dlho očakávaný film o najvýznamnejšej osobnosti moderného jazzu, sa 13. novembra objavil aj v...
Film: Ženy v jazze – tŕnistá cesta
„Iba Boh vie stvoriť strom, a len muži vedia hrať jazz“. George T. Simon, jazzový publicista...
Dokumentárny film JACO je už od dnešného dňa v predaji!
Dňom D pre všetkých fanúšikov basistu Jaca Pastoria je 27. november 2015. Práve od dnes sa...
Nový dokument o John Coltraneovi: Chasing Trane odhaľuje nové informácie, fotky aj video záznamy
Nový autorizovaný dokumentárny film, založený na živote a kariére John Coltrana, mal v týchto dňoch...
People in Orbit: Viewpoint
Vždy, keď zaregistrujem v popise kapely 'fusion' alebo ešte lepšie 'jazz-rock',...
Bernard Allison – jaký otec, takový syn
Přední americký kytarista Bernard Allison vystoupil 11. dubna podvanácté ve vídeňském klubu Reigen...
Ellas Kapell a ich pocta legendám
Predpokladám, že kapelu Ellas Kapell nebudete poznať. Ak áno, ospravedlňujem sa za podcenenie...
Jedinečná pocta Sonnymu Rollinsovi
Budúcu stredu 22. apríla čoraz legendárnejší Nu Spirit Bar opäť sprostredkuje jazzovú históriu....