Oceán plný jazzu: Nová štúdia ukazuje, že žralokom sa páči jazz

Oceán plný jazzu: Nová štúdia ukazuje, že žralokom sa páči jazz

Prednedávnom bola zverejnená štúdia o veľrybách grónskych, ktoré neustále improvizujú nové melódie, tentokrát sa vedci zamerali na žraloky, konkrétne rôznozubce portjacksonské a objavili, že tieto morské živočíchy vraj preferujú spomedzi rôznych hudobných štýlov práve jazz. Či je tomu naozaj tak a ako a kde dokázali vedci prísť ku takémuto záveru, objavíte na najbližších riadkoch.

 

Táto melodická štúdia pochádza z výskumu pracovníkov austrálskej Macquarie univerzity, pričom predmetom ich skúmania bolo, či rôznozubce portjacksonské dokážu rozlišovať medzi rozličnými štýlmi zvuku. Na jednej strane bazéna, v ktorom sa žraloky nachádzali, púšťali jazzovú hudbu a v prípade, že žraloky doplávali do správneho rohu, dostali odmenu v podobe jedla. Bol to experiment podobný Pavlovovým psom, pri tejto skúške používali vedci jedlo na to, aby naučili žraloky rozlišovať zvuky a reagovať na ne.

 

Podľa výsledkov experimentu to vyzerá, že žraloky skutočne preferovali jazz (aj keď možno len kvôli odmene) - päť z ôsmych zvierat, ktoré sa zúčastnili štúdie, dokázali identifikovať zvuky jazzu a podľa toho reagovať. No v momente, keď výskumníci pridali do mixu hudobných žárnov vážnu hudbu, žraloky sa správali zmätene a nevedeli, čo majú robiť, alebo kam majú plávať. Profesor biológie Phillip Lobel sa síce experimentu nezúčastnil, no na jeho výsledky má svoj teóriu: "Myslím, že jazzová hudba mala pravidelnejší rytmus, čo je niečo, čo zvykne žraloky priťahovať. Tóny jazzu môžu týmto zvieratám pripomínať prudké pulzujúce zvuky, ktoré vydáva umierajúca a zmietajúca sa korisť."

 

Výsledky tejto štúdie neznamenajú, že jazz je obľúbeným žánrom všetkých žralokov a nie je ani isté, či ich jeho zvuk priťahoval sám o sebe, alebo len kvôli jedlu, ktoré za odmenu dostávali. Neznamená to teda, že hranie jazzovej hudby na oceáne bude privolávať žraloky. Aj keď to momentálne vyzerá tak, že ak by bol nejaký typ hudby pre oceán najvhodnejší, podľa veľrýb grónskych a rôznozubcov portjacksonských by to bol práve jazz.

 

Zdroj: azula.com

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Bratislavské jam sessions na novom mieste: Príďte si zahrať a zaspievať do Kafe Scherz
Už veľa rokov sa v Bratislave konajú jazzové jam sessions, ktoré organizuje jazzový kontrabasista...
Legendárny saxofonista ocenený zaujímavou cenou: Jimmy Heath získava Griot Award
Tento rok dostal Jimmy Heath v rámci každoročnej konferencie Jazz Education Network Conference v...
Reportáž: Lukáš Oravec Quartet & Slovak Sinfonietta v Žiline dodali nový charakter Oravcovej hudbe
Vo štvrtok 7. februára 2019 sa v Žiline uskutočnila premiéra projektu Lukáš Oravec Quartet (SK/CZ)...
Spiderman na jazzový spôsob: Pôvodný soundtrack seriálu sa znovu objavil ako "Spider Jazz"
Zvučku starého kresleného seriálu z konca 60. rokov by dnes málokto spoznal ako soundtrack spojený...