Odišiel legendárny Joey DeFrancesco

Odišiel legendárny Joey DeFrancesco
Peter Motyčka

Len pred niekoľkými dňami sme uverejnili potešujúcu správu, že pravdepodobne najvýznamnejší súčasný majster hammond organu Joey DeFrancesco „presedlal“ a popri svojom kráľovskom nástroji (a tiež speve a trúbke) exceluje aj na tenorsaxofóne. Žiaľ, nič z toho nie je od včerajšieho dňa pravdou… Excelentný americký hammond organista, spevák, trubkár a saxofonista Joey DeFrancesco nás opustil vo štvrtok 25. augusta 2022 vo veku len 51 rokov.

 

Narodil sa 10. apríla 1971 v Springfielde v štáte Pennsylvania nie len v hudobníckej, ale priam v jazzovej rodine. Jeho starý otec Joseph DeFrancesco bol jazzovým saxofonistom a klarinetistom, otec "Papa" John DeFrancesco bol známym jazzovým organistom a práve pod jeho vplyvom „pričuchol“ malý Joey k jazzovému organu už ako štvorročný. Vraj už rok na to hral spamäti skladby legendárneho Jimmyho Smitha… Desaťročný jazzman sa vo Filadelfii pridal k zoskupeniu s pioniermi Hankom Mobleym a Phillym Joe Jonesom (!) a spolu hrávali v miestnych kluboch.

 

 

Po absolvovaní Philadelphia High School for the Creative and Performing Arts bol DeFrancesco hotovým muzikantom, získaval viaceré štipendiá a ocenenia (bol napríklad finalistom prvého ročníka Thelonious Monk International Jazz Piano Competition). Ostatné je história: viac ako 30 albumov nahratých pod svojím menom, štyri nominácie na Grammy Award, čestné miesto v Hammond Hall of Fame, deväťnásobné víťazstvo v Down Beat Critics Poll (v kategórii organ) a od roku 2005 bol každoročným víťazom svojej kategórie v Down Beat Readers Poll.

 

 

Tomu všetkému predchádzalo DeFrancescovo účinkovanie s legendárnym Milesom Davisom na európskom turné v roku 1988 a spolupráca na Davisovom albume „Amandla“ (Warner 1989). Inšpirovaný Davisovým zvukom začal dokonca hrať na trúbke. Nasledovali spolupráce s Johnom McLaughlinom, Arturom Sandovalom, Larrym Coryellom, Bennym Golsonom, Jamesom Moodym, Elvinom Jonesom, Georgom Bensonom, Patom Martinom, Rayom Charlesom, Dianou Krall, Vanom Morrisonom… A samozrejme s altsaxofonistom Davidom Sanbornom, s ktorým sa v novembri 2011 predstavil na fantastickom triovom koncerte (spolu s bubeníkom Byronom Landhamom) v preplnenom Nu Spirit Clube v Bratislave. Každý, komu sa podarilo prebojovať do preplneného priestoru potvrdí, že to bol neopakovateľný zážitok. Môžete sa o tom dočítať napríklad tu. Žiaľ, ostali nám len spomienky a množstvo jeho nahrávok, z ktorých osobne odporúčam fantastický živák „Live: The Authorized Bootleg (Concord 2007) s gitaristom Jakeom Langleyom, bubeníkom Byronom Landhamom a špeciálnym hosťom, saxofonistom Georgom Colemanom.

 

Odpočívaj v pokoji, brat Joey.

 

Autor: Peter Motyčka

 

 

 

Ďalšie články

Majster hammondu vydáva nový album: Joey DeFrancesco a Project Freedom
Nový album organistu Joey DeFrancesca s názvom "Project Freedom" má vyjsť v marci 2017 vo...
Joey DeFrancesco - svetoznámy hammondista, trubkár a najnovšie aj saxofonista
Joey Defrancesco je momentálne asi najznámejší a najvyhľadávanejší hráč na hammond organe. Za...
Jazz START UP vám môže dať krídla
Viaceré okolností naznačujú, že domácim jazzovým umelcom začína „ísť karta“: speváčka Kristína...
Jazz-festivalovo-koncertná-zimo-jeseň
Už je tomu raz tak: titulky niektorých článkov vyznievajú nezmyselne (dokonca úplne blbo), nech na...
Lesk veľkých skladieb. Petr Nohavica: Glance
Rád by som sa vyhýbal nástrahám idealizovania minulosti a spomienkovému optimizmu. Niekedy...
Kto je najväčšou slovenskou jazzovou legendou? Predsa Ivan „Kelly“ Köhler!
Len pred niekoľkými dňami skončila vo varšavskom Slovenskom kultúrnom inštitúte retrospektívna...