Odišla bubenícka hviezda moderného jazzu: Ralph Peterson jr. sa dožil 58 rokov

Odišla bubenícka hviezda moderného jazzu: Ralph Peterson jr. sa dožil 58 rokov
Dávid Oláh

V pondelok 1. marca 2021 bola zverejnená ďalšia smutná správa. Vo veku 58 rokov zomrel vynikajúci americký jazzový bubeník Ralph Peterson jr. Posledných šesť rokov bojoval s rakovinou, ktorej nakoniec podľahol. Peterson jr. patril do kategórie súčasných post-bopových bubeníkov. Najviac sa sa preslávil ako druhý bubeník po boku legendárneho Arta Blakeyho v jeho kapele Art Blakey´s Jazz Messengers. Následne spolupracoval s mnohými ďalšími absolútnymi špičkami mainstreamového jazzu.

Ralph Peterson jr. sa narodil 20. 5. 1962 v meste Pleasantville v New Jersey. V troch rokoch začal hrať na perkusiách. Neskôr pôsobil ako trubkár na škole Pleasantville High School, kde hrával v lokálnych funkových kapelách. Pôvodne chcel študovať hru na bicích nástrojoch, ale neprešiel priíjimacími skúškami, tak začal hrať na trúbke.

V roku 1983 nastúpil do kapely Art Blakey´s Jazz Messengers, kde po boku Blakeyho pôsobil ako druhý bubeník niekoľko rokov. Následne mala jeho kariéra raketový štart - spolupracuje s Terencom Blanchardom a Donaldom Harrsionom v roku 1984, s Walterom Davisom, Tomom Harrellom, Branfordom Marsalisom, Royom Hargroveom, Jonom Faddisom, Wyntonom Marsalisom, Deweyem Redmanom, Countom Basiem a s ďalšími.

Ako líder začal nahrávať v roku 1988 s kvintetom v zložení Terence Blanchard, Steve Wilson, Geri Allen a Phil Bowler. Celkovo nahral 23 albumov ako líder.   

Neskôr začal vyučovať na Berklee College of Music v Bostone a na University of the Arts in Philadelphia. V roku 2010 založil svoje vlastné vydavateľstvo Onyx Productions.

 

 

 

Dávid Oláh

Zdroj: wiki.org 

 

 

Ďalšie články

OpenJazzFest: 11. ročník obľúbeného jazzového openair festivalu sa vracia na Zelenú vodu
Priaznivci nielen jazzovej hudby sa tento rok predsa len dočkajú svojho obľúbeného festivalu. Na...
Zabudnite na klišé balkánskej hudby. Bulharský hráč na kaval Zhivko Vasilev búra na svojej novinke stereotypy
Úprimne kto vie čo znamená slovo „kaval“? Ak má niekto balkánskych, bulharských alebo rumunských...
Dorůžka, Fischmann a Novák predstavia nepoznané piesne židovských autorov. Už tento týždeň na livestreame festivalu Věčná naděje
Festival Věčná naděje prinesie v nedeľu 25. apríla livestream zo Španielskej synagógy. Trio v...
K histórii slovenského jazzu - V. časť
V seriáli  'K histórii slovenského jazzu' sa budeme stretávať s textom obšírnejšie spracovanej...