Oskar Török Sextet: do Jeruzalema a ešte ďalej!

Oskar Török Sextet: do Jeruzalema a ešte ďalej!
Peter Motyčka

Pred necelým mesiacom sme avizovali vydanie debutového albumu trubkového svetobežníka a chameleóna Oskara Töröka, ktorý do svojho nového sexteta prizval rôznorodých hudobných partnerov. Eponymný album Oskar Török Sextet vyšiel koncom júna pod krídlami vydavateľstva Hlava XXII a jeho uvedenie do života prebehlo vďaka Slovenskému inštitútu v Jeruzaleme práve na prestížnom Jeruzalem Jazz Feste. Túto plnokrvnú a životodarnú formáciu môžete v najbližších dňoch zažiť na viacerých festivaloch, napríklad na Trnavskom Jazzyku alebo na Juhočeskom jazzovom festivale v Českých Budějoviciach.

 

Myšlienka zoskupenia Oskar Török Sextet sa zrodila viac-menej náhodne a spontánne po koncerte v Liptovskom Mikuláši, kde mal slovenský trubkár pôvodne vystúpiť so speváčkou Lenkou Dusilovou. Okolnosti spôsobili, že na koncerte uviedol Oskar Török úplne nové zoskupenie so speváčkou Simonou Hulejovou, basgitaristom Jurajom Griglákom, hráčom na klávesových nástrojoch Ľubošom Šrámekom, saxofonistom/klarinetistom Nikolajom Nikitinom a brazílskym bubeníkom Matheusom Jardimom. Keďže zafungovala pódiová muzikantská chémia, rovnakú zostavu prizval líder aj do štúdia. Hoci každá skladba albumu prináša vlastný príbeh, ústrednou témou sú elementárne živly, čo Török prezradil pre český magazín Harmonie: „Vzniklo to kvôli povahe nahraných jamsessions, ktoré vyšli tak dobre, že sa dal na nich postaviť celý album. V mysli prichádzali predstavy ohňa, zeme, vzduchu alebo vody.“ Skladba Ľuboško je venovanú Ľubošovi Šrámekovi a Bobo odkazuje na spontánnu reakciu Oskarových detí. Práve túto hravosť podčiarkuje aj obálka albumu, na ktorej sa podieľali Igor MinárikDiana Stern.

 

 

Pozvanie vynikajúceho izraelského trubkára Avishaia Cohena na Jeruzalem Jazz Fest znelo ako sen a Törökovo zoskupenie sa tam nakoniec predstavilo v oklieštenej zostave s Nikolajom Nikitinom, Simonou Hulejovou, izraelským bubeníkom Danom Benediktom a izraelským kontrabasistom Giladom Ephratom. Práve posledne menovaný pokrstil počas festivalového vystúpenia nový album. Vďaka historicky prvej slovenskej účasti na tomto podujatí sa otvorili dvere aj pre ďalších slovenských interpretov. Hoci vystupovanie v Izraeli mnohí vnímajú problematicky, v týchto náročných časoch je pre Izraelčanov nemierne dôležitý kontakt s okolitým svetom. „Pozícia Izraela vo svete je kvôli vojne veľmi negatívna a bohužiaľ, trpí tým aj kultúrne prostredie v krajine,“ pripomína riaditeľ Slovenského inštitútu v Jeruzaleme, Jakub Urik. „O to viac si vážia ochotu zahraničných umelcov prísť a prezentovať svoje umenie. Je to pre nich obrovská morálna podpora a veľmi si to vážia. Viac ako stopäťdesiat slovenských umelkýň a umelcov sa za necelé tri roky predstavilo v Izraeli vo všetkých etablovaných kultúrnych inštitúciách. To dokazuje, aký záujem má Izrael o slovenskú kultúru. Spoločnosť je tu veľmi traumatizovaná a dopyt po kultúre sa v krajine znásobil. Slovenský inštitút dôkladne zvažuje každú jednu aktivitu, ako aj fyzickú prítomnosť umelcov, tak aby to bolo v súlade s bezpečnostnými kritériami krajiny. Snažíme sa robiť aktivity a projekty tak, aby boli takisto v súlade s oficiálnou pozíciou Slovenska. Preto pracujeme aj s palestínskou komunitou v Izraeli.“

 

 

Oskar Török Sextet 2024 Tour

Ut 16. júla – Trnavský Jazzyk, Trnava

St 17. júla – Hogo Fogo, Banská Bystrica

Pi 26. júla – Juhočeský jazzový festival, České Budějovice

Ne 28. júla – Jazz Dock, Praha

Po 29. júla – ZWE, Viedeň

 

 

Projekt „Oskar Török Sextet“ bol podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia a vyšiel s finančnou podporou SOZA.

 

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

Foto: Peter Vít

Galéria

Oskar Török Sextet: do Jeruzalema a ešte ďalej!
Oskar Török Sextet: do Jeruzalema a ešte ďalej!

 

 

Ďalšie články

Trubkový chameleón Oskar Török začína priznávať farbu
Pokiaľ aspoň trochu sledujete jazzové dianie v strednej Európe, museli ste naraziť na meno...
Dovolenkový tip cestovky Kairos Quintet: More a Les(s)
Slnko hreje, voda láka, takže je najvyšší čas obhliadnuť sa po dovolenkovej destinácii. Niekoho...
Pavol Zelenay bol slovenským unikátom a evergreenom
Predvčerom ma nesmierne zarmútila správa o odchode nestora slovenskej populárnej hudby Pavla...
Večný filozofický problém - Valér Miko: Conscious Being
Už je to piaty album Valéra Mika, ktorý mám možnosť recenzovať. Okrem sólo Príbehov a Random...
Trnava sa presúva do jazzovej dimenzie
V polovici prvého prázdninového mesiaca sa Trnava svojou jazzovou atmosférou zmení z pokojného...