Pacora Trio a Anton Davidyants hosťami dnešného koncertu One Day Jazz Festival A-Live

Pacora Trio a Anton Davidyants hosťami dnešného koncertu One Day Jazz Festival A-Live
Peter Baláž

One Day Jazz Festival A-Live 2020 pokračuje už dnes, v piatok 12. júna 2020 o 20.00 hod. ďalším zo série koncertov, kedy sa spája so zahraničnými krajinami a na internetovej platforme hľadá možnosti vytvárania hudobných fúzií a prezentácie slovenských hudobníkov doma i v zahraničí.

 

Pri významných hudobníkoch doby sa často používa spojenie „zázračné dieťa“. No skvelým a uznávaným hudobníkom sa môže stať aj človek, ktorý svoj talent objavil až v neskoršom veku. Takýmto príkladom je dnešný hosť One Day Jazz Festival A-Live, jeden z najvýznamnejších basgitaristov v Rusku – Anton Davidyants. V detskom veku sa síce venoval hre na klavír, ale ako pätnásťročný objavil basgitaru a od tohto momentu už nemyslel takmer na nič iné. Vášeň pre tento hudobný nástroj ho mu zabezpečila jediné dostupné štipendium na Vysokej škole múzických umení len tri mesiace po prvom kontakte s nástrojom.

 

Anton Davidyants – Invitation

 

V priebehu krátkej doby mal za sebou Anton Davidyants spolupráce s takmer všetkými hudobníkmi z domácej krajiny a rýchlo začal spolupracovať a cestovať aj s medzinárodnými umelcami ako Eric Marienthal, Saskia Laroo, Gregory Porter, Damien Schmitt, Virgil Donati, Alex Hutchings, Martin Miller, Gergo Borlai, Guthrie Govan, Nadishana a mnoho ďalších. S vlastnou kapelou Impact Fuze začal hrať v roku 2010 a tvoria ju ruský gitarový zázrak Feodor Dosumov a francúzsky bubeník Damien Schmitt.

 

Impact Fuze – Moscow

 

Slovenskú sekciu bude na piatkovom koncerte One Day Jazz Festival A-Live zastupovať Pacora Trio. To od roku 2004 hrá v stálej zostave Stano Palúch (huslista, multiinštrumentalista), Marcel Comendant (cimbalista) a Róbert Ragan (kontrabasista). Toto trio má na svojom konte viacero vystúpení na koncertných i festivalových pódiách vo viacerých hudobných európskych metropolách. V roku 2015 bolo trio vybrané medzinárodnou odbornou porotou ako vôbec prvý zástupca Slovenska na hudobný veľtrh Womex 2015 v Budapešti, kde bol ich koncert prijatý ako jeden z najlepších v danom ročníku. Následne na základe svojho vystúpenia dostali pozvanie na známy Red Sea Jazz festival v Izraeli, kde vystúpili v roku 2016.

 

Pacora trio

 

One Day Jazz Festival A-Live je online verziou festivalu v roku 2020, pričom záštitu nad týmto podujatím má minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok a realizuje sa v spolupráci s 8 Slovenskými inštitútmi. Vzhľadom na opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19, prebiehal formou online koncertov v dvojtýždňových intervaloch. V súčasnosti s ohľadom na zmiernenie niektorých opatrení organizátori pripravujú možnosti aj pre otvorené podujatia pre verejnosť. Viac informácií bude zverejnených v dostatočnom časovom predstihu. Slovensko sa počas ôsmich koncertov spája do konca augusta s ôsmimi krajinami. Online stream bude k dispozícii hodinu pred začiatkom koncertu na stránke onedayjazz.sk.

 

Dobrovoľnú vstupenku je možné si zakúpiť na stránke ticketportal.sk.

 

Záznam One Day Jazz Festival A-Live No.3

 

Slovenský inštitút v Moskve

webstránka: https://www.mzv.sk/web/simoscow

Riaditeľka Soňa Hanzlovičová vo svojom príhovore na webstránke uvádza: “História neraz potvrdila, že v neľahkom období sa práve kultúra stáva najlepším diplomatom … Slovenský inštitút v Moskve je inštitúcia, ktorá má prehlbovať vzniknuté vzťahy a zároveň otvárať dvere do ďalších možností či priateľstva alebo pracovného života.”

 

Tlačová správa

Galéria

Pacora Trio a Anton Davidyants hosťami dnešného koncertu One Day Jazz Festival A-Live

 

 

Ďalšie články

Jazz prichádza do Vodárenskej záhrady: Otvárací koncert patril zoskupeniu Pacora Trio
Možnosti relaxu v priestoroch bratislavskej Vodárenskej záhrady sa rozrastajú o ďalší rozmer....
Tretí ročník TOP JAZZ FESTU klope na dvere: V Topoľčanoch vystúpi aj mladý génius Andreas Varady
Topoľčiansky TOP JAZZ FEST už po tretí rok svojim návštevníkom prináša kombináciu slovenských a...
Fotoreportáž: Wojtek Mazolewski Quintet na festivale CITY SOUNDS
Druhým koncertom jazzového leta v podaní festivalu CITY SOUNDS bolo vystúpenie zoskupenia...
One Day Jazz Festival pokračuje. Na štyri koncerty sa môžu tešiť jazzoví priaznivci v Bratislave, Banskej Štiavnici a Kremnici
Tradičný medzinárodný One Day Jazz Festival pripravil v tejto sezóne v súvislosti s ...
Zvuk for Štiavnica: naše najznámejšie banské mesto sa oblečie do jazzových tónov už tento víkend
Malebným historickým mestom budú uprostred augusta znieť zvuky jazzu. Hudobný maratón v najkrajších...
Zoskupenie Artemis vydáva svoj debutový album: hviezdne jazzwomanky na titulnej stránke magazínu Downbeat
Medzinárodné zoskupenie jedinečných jazzových hudobníčiek pod menom Artemis vydáva rovnomenný...