Peter Erskine: bubeník do každého počasia

Peter Erskine: bubeník do každého počasia
Peter Motyčka

Včera oslavoval 70 narodeniny americký bubeník Peter Erskine, líder vlastných formácií a člen legendárnych Weather Report, Jaco Pastorius Big Band, Steps Ahead, John Abercrombie Trio a mnohých ďalších zoskupení. Práve pred desiatimi rokmi zavítal tento vitálny bubenícky majster aj do nášho hlavného mesta, kde sa na niekoľko dní stal súčasťou East European Artsemble Ľuboša Šrámka: výsledkom bola séria koncertov, ako aj vynikajúci album „White Dream“ (Hudobné centrum 2015).

 

Peter Erskine (1954) začínal v orchestroch Stana Kentona a Maynarda Fergusona, neskôr bol spolu s Jacom Pastoriusom členom Weather Report a ďalších formácií (Steps Ahead, Steely Dan, The Brecker Brothers či kapela speváčky Joni Mitchell). „Kapela Maynarda Fergusona znamenala pre mňa obdobie prechodu od swingu ku komerčnejšej hudbe,“ vysvetľoval mi počas svojho bratislavského pobytu v júni 2014 Peter Erskine v rozhovore pre časopis Hudobný život. „Napríklad prechod k fusion, hoci spoluhráči z Weather Report to slovo nenávideli. Neuznávali kategórie a nechceli byť v jednom vreci s kapelami ako Return To Forever či Mahavishnu Orchestra. Každá z týchto kapiel bola osobitá nielen zvukom, ale aj pomerom, v akom primiešavali jednotlivé elementy, ktoré boli na pulze doby.“ Práve obdobie s Weather Report, kde strávil Erskine éru prelomu 80. rokov, ako aj krátke obdobie okolo rozpadu kapely v roku 1986, patrilo k jeho najbohémskejším. „Sláva v období Weather Report bola príjemná, no hlavným bodom programu vždy ostávala hudba. Samozrejme, že sme si užívali popularitu, no dnes väčšmi spomínam na pohodu, ktorá medzi nami panovala. Pre mladého bubeníka boli Weather Report predovšetkým obrovskou výzvou, po ktorej som okamžite siahol a bolo mi ukradnuté, koľko obecenstva je v hľadisku. Vždy som hral na hranici svojich možností. Keď sa na to pozerám s odstupom, uvedomujem si, aké úžasné bolo predkladať improvizovanú hudbu obrovským masám, ktoré ju prijímali s nadšením.

 

 

Práve vo Weather Report začalo muzikantské i ľudské priateľstvo Petra Erskina s s najnapodobňovanejším basgitaristom na svete – s Jacom Pastoriusom a preto nemohol chýbať na jeho kultových nahrávkach „Word of Mouth“ (Warner Bros 1981), „Invitation“ (Warner Bros 1983) alebo „The Birthday Concert“ (Warner Bros 1995). „Jacova hra bola nesmierne pôsobivá a jedinečná, nikdy mu nechýbal ťah a vďaka jeho vzoru som si uvedomil, že nastal čas postaviť sa na vlastné nohy a hrať vlastnú hudbu. Po našom odchode z Weather Report začiatkom 80. rokov som bol členom Jacových bigbandov, a neskôr som zostavil vlastnú kapelu s bratmi Breckerovcami, Bobom Mintzerom, Kennym Kirklandom a ďalšími.“ 

 

 

Od polovice 80. rokov nahrával Erskine pre ECM najmä po boku Johna Abercrombieho a Kennyho Wheelera. Spolu s britským klaviristom Johnom Taylorom a švédskym kontrabasistom Pallem Danielssonom (ktorý nás len pred dvomi týždňami opustil vo veku 77 rokov) založil vlastné trio, ktorého tri albumy v duchu estetiky kultového mníchovského vydavateľstva boli impulzom pre klavírne triá počas nasledujúcej dekády. „Môjmu otcovi sa ECM albumy nikdy nepáčili,“ spomínal Peter pri nesmierne milom a spontánnom rozhovore v uličkách bratislavského Starého mesta. „Keď som mu ich púšťal, vždy si ma doberal: 'Chcem konečne počuť bicie!' (Smiech.) Stišovanie a zjednodušovanie vstúpili do mojej hudby hneď v začiatkoch môjho kalifornského pobytu. Neskôr som objavil vynikajúceho klaviristu Alana Pasquu a na sériu našich spoločných albumov som zvlášť pyšný. Snažím sa nezotrvávať na jednom mieste a príležitostne koketujem aj s bigbandmi, kde môžem takpovediac 'ukázať svaly'(Smiech.)

 

 

Peter Erskine získal za svoje hudobné počiny množstvo ocenení, napríklad dvojicu Grammy Award, alebo čestný doktorát na Berklee College of Music v Bostone. Okrem toho napísal niekoľko edukačných titulov a vo vlastnom vydavateľstve Fuzzy Music vydáva nielen nahrávky svojich zoskupení (naposledy v roku 2022 koncertný záznam „Live In Italy“ s klaviristom Alanom Pasquom a kontrabasistom Darekom Oleszkiewiczom), ale aj spomienkové knihy (No Beethoven: Autobiography & Chronicle of Weather Report). Majstrovi Erskinovi želáme ešte veľa pokojných rokov!

 

 

Autor: Peter Motyčka

 

 

Ďalšie články

Jazzman týždňa: Damian Erskine
„Šoféroval som dodávku, pracoval na stavbe, robil pizzu v troch rôznych Pizza Hutoch v troch...
Jazzman týždňa: Peter Erskine
Spolupracoval na vyše šiestich stovkách albumov. Na svojom konte má dve Grammy a čestný...
Peter Erskine and the Dr. Um Band: On Call
Bubeník Peter Erskine vydal v apríli tohto roka už tretí album s kapelou Dr. Um Band. Tentokrát...
Duch Weather Report opäť ožíva: Peter Erskine, Dr. Um a ich nové CD
Fanúšikovia Weather Report sa majú na čo tešiť. Peter Erskine, bubeník, ktorý sa najviac...
Illustratosphere na pódiu aj na doskách
Mnohonásobný laureát ocenenia Spevák roka ako aj Spevák štvrťstoročia Dan Bárta sa na slovenských...
Jazz pod nebom na nádvorí
V týchto horúcich júnových dňoch prepája Prahu a Brno nielen preplnená diaľnica D1, ale tiež...
Trubkový chameleón Oskar Török začína priznávať farbu
Pokiaľ aspoň trochu sledujete jazzové dianie v strednej Európe, museli ste naraziť na meno...
Kto sú vlastne ocenení slovenskí jazzoví favoriti?
Minulý týždeň sme ukončili súťaž o špeciálny balíček „The Best of Slovak Jazz 2023“, pozostávajúci...