Prichádza album 'Collectivity' Štefana Bartuša

Prichádza album 'Collectivity' Štefana Bartuša
jazz.sk

Deväť skladieb ponúka Štefan ,,Pišta“ Bartuš s projektom JazzBrothers na novom albume Collectivity. 15. marca 2012 ho v bratislavskom Divadle Aréna pokrstí speváčka Lucia Lužinská. Skladateľ a kontrabasista hovorí o spojení džezu s klasickou hudbou aj world music, z albumu však v prvom rade cítiť muzikantské majstrovstvo.

Hudba, ktorú Collectivity prináša, je hravá a rozdáva radosť aj vo chvíľach, keď znie ,,na rozmýšľanie“. Je to smršť hudobných nápadov, spojenie originálnych melódií a rytmov, album plný hravého džezu, ktorý znie rovnako dobre v klube ako v koncertnej sále.

Niet sa čo diviť, veď projekt JazzBrothers tvorí prvá liga mladých slovenských džezmenov.

Kontrabas Štefana ,,Pištu“ Bartuša miestami spieva, miestami plače, presne tak, ako je práve na mieste. Klavirista Ľuboš Šrámek hrá vždy s nápadom a jeho improvizácie sú veľmi hravé. Gitarista Michal Bugala zase nikdy nerozdáva chladné tóny, ako to robia mnohí iní gitaristi. A hráč na bicie nástroje Peter Solárik je prosto swingujúca istota.

Album Collectivity nahrali JazzBrothers naživo počas slovenského turné s jedným z najlepších svetových saxofonistov Andym Middletonom. A keď sa ozve Middletonov saxofón, hudba, ktorá znie, patrí s konečnou istotou na svetové pódiá.

Presne taký je album Collectivity. Prekračuje hranice Slovenska a dokazuje, že mnohí mladí slovenskí džezmeni by pokojne mohli hrať hoci vo vyhlásených newyorských kluboch či na najlepších festivaloch v Newporte aj v slávnom švajčiarskom Montreaux. Neboli by tam len raritou odkiaľsi z Východu.

 

Zdroj: Tlačová správa

 

 

Ďalšie články

Súťaž o 2 x 2 vstupenky na koncert gruzínskej speváčky Nino Katamadze
Prinášame vám súťaž o 2 x 2 vstupenky na premiérový koncert gruzínskej speváčky Nino Katamadze na...
Navždy odišla výrazná postava moderného jazzu. Vo veku 66 rokov zomrel klavirista Lyle Mays
Iba včera obletela svet ďalšia smutná správa. Vo veku 66 rokov navždy odišiel klavirista Lyle...
Slovenské trio Darkness Positive prináša záznam z koncertu Nitra live. Nahrávka predznamenáva druhý album pripravovaný na jeseň
Hrajú pop, jazz, dance, funk aj hip hop a ich hudba sa pozdáva osobnostiam ako David Koller či...
Winter JazzFest Trnava 2020: Generácia Z ovládne pódium jubilejného ročníka zimného jednodňového jazzového festivalu v Trnave
Kultúrne centrum Malý Berlín v Trnave sa stane už po tretíkrát domovom pre priaznivcov kvalitnej...