Prichádza album 'Collectivity' Štefana Bartuša

Prichádza album 'Collectivity' Štefana Bartuša
jazz.sk

Deväť skladieb ponúka Štefan ,,Pišta“ Bartuš s projektom JazzBrothers na novom albume Collectivity. 15. marca 2012 ho v bratislavskom Divadle Aréna pokrstí speváčka Lucia Lužinská. Skladateľ a kontrabasista hovorí o spojení džezu s klasickou hudbou aj world music, z albumu však v prvom rade cítiť muzikantské majstrovstvo.

Hudba, ktorú Collectivity prináša, je hravá a rozdáva radosť aj vo chvíľach, keď znie ,,na rozmýšľanie“. Je to smršť hudobných nápadov, spojenie originálnych melódií a rytmov, album plný hravého džezu, ktorý znie rovnako dobre v klube ako v koncertnej sále.

Niet sa čo diviť, veď projekt JazzBrothers tvorí prvá liga mladých slovenských džezmenov.

Kontrabas Štefana ,,Pištu“ Bartuša miestami spieva, miestami plače, presne tak, ako je práve na mieste. Klavirista Ľuboš Šrámek hrá vždy s nápadom a jeho improvizácie sú veľmi hravé. Gitarista Michal Bugala zase nikdy nerozdáva chladné tóny, ako to robia mnohí iní gitaristi. A hráč na bicie nástroje Peter Solárik je prosto swingujúca istota.

Album Collectivity nahrali JazzBrothers naživo počas slovenského turné s jedným z najlepších svetových saxofonistov Andym Middletonom. A keď sa ozve Middletonov saxofón, hudba, ktorá znie, patrí s konečnou istotou na svetové pódiá.

Presne taký je album Collectivity. Prekračuje hranice Slovenska a dokazuje, že mnohí mladí slovenskí džezmeni by pokojne mohli hrať hoci vo vyhlásených newyorských kluboch či na najlepších festivaloch v Newporte aj v slávnom švajčiarskom Montreaux. Neboli by tam len raritou odkiaľsi z Východu.

 

Zdroj: Tlačová správa

Esprit 2019

 

 

Ďalšie články

Uskutoční sa live stream na počesť Johna Coltrana. Diskutérmi bude aj Melissa Aldana a Archie Shepp
V stredu 23. septembra 2020 by oslavoval John Coltrane, titan moderného jazzu, svoje  94....
Sisa Michalidesová krstí album "Colours of Solitude''. V Klube pod lampou odohrá koncert s hviezdnou zostavou hudobníkov.
Dlho očakávaný koncert Sisy Michalidesovej spojený s krstom jej najnovšieho albumu ,,Colours...
Trio Szaturma prináša hneď tri novinky: nový názov KIN, nový klip a jesenné turné
Trio Szaturma sa po vydaní debutového albumu „Phi“ pod hlavičkou vydavateľstva Hevhetia...
Erik Rothenstein Band predstaví projekt Schumannova rezonancia. V Historickej sýpke čunovského kaštieľa zaznie jazz
V Bratislave, v mestskej časti Čuňovo sa napriek kríze otvára nový kultúrny priestor - Historická...