Prvé dojmy z JazzPlaysEurope

Prvé dojmy z JazzPlaysEurope

 

Tohtoročný štvrtý ročník projektu JazzPlaysEurope Lab už začal. Ide o nadnárodný projekt, do ktorého sú zapojení siedmi mladí jazzoví hudobníci zo siedmych európskych krajín:

 

Spoločne zostavili program, ktorý odohrajú na turné JazzPlaysEurope - Laboratory Tour. Koncertovať budú po celej Európe a budú prezentovať ich koncept toho, kam by európsky jazz mohol ďalej viesť.

 

O svoje postrehy z Luxemburska sa s nami podelil Štefan Bartuš, slovenský kontrabasista podieľajúci sa na projekte. Hudobníci sa stretli a vytvorili program práve tam, v kultúrnom centre Abbaye Neumunster – obrovskom komplexe kultúry vytvorenom v priestoroch bývalej väznice. Prvý deň sa stretli v sále, kde sa zoznámili a prvý krát si zajammovali. Naseldujúci deň dorazil z vlastného turné posledný člen projektu, nemecký klavírista Roman Babik, ktorý sa „neskôr s nadšením zapájal do aranžovania mojich skladieb,“ vraví Bartuš.

 

V tento deň začala práca naplno. Všetci si postupne naštudovali jednotlivé skladby, vrátane dvoch Bartušových skladieb: Rondo a Period (obe sa nachádzajú na jeho albume Collectivity). „S aranžmánmi pre toto obsadenie mi pomohol Ľuboš Šrámek,“ a ako sám vraví, jeho skladby „boli zrejme najnáročnejšie na naštudovanie, hlavne pre dychovú sekciu.“ Naopak, pre Bartuša bola najťažšou skladba bubeníka Jeroma Kleina, ktorú napísal v netradičnom 13/8 metre.

 

Fakt, že sú všetci hudobníci z rôznych krajín, niekedy viedol k humorným situáciám: „keďže sme všetci hovorili anglicky, ale s rôznymi prízvukmi, bolo to veľmi zábavné.“ Omnoho podstatnejšie však je, že tetno projekt posúva mladých hudobníkov ďalej a ponúka nové skúsenosti: „Je to úžasné a zároveň veľmi poučné, spolupracovať s rôznymi typmi ľudí, o ktorých vypovedajú ich kompozícice a ich hudba. Podľa ich skladieb som postupne objavoval ich povahové črty a postupom času sa len potvrdzoval môj dojem z nich. Všetko mi o nich povedala už vopred ich hudba.“

 

Koncertné turné JazzPlaysEurope - Laboratory Tour už začalo. „Prvý koncert dopadol veľmi dobre. Veľmi sa teším na ďalšie – cítim, že to bude úžasné.“ Na Slovensko dorazí sedem jazzmenov v novembri: 17.11. budú hrať v Prešovskom Kine Scala a ďalší deň, 18.11. na festivale JazzForSale v Košiciach.

 

Foto: aktualne.atlas.sk

-nat-

 

 

 

Ďalšie články

Slovenským horám pristane Jazz. Pavol Bodnár a jeho album Džez a hory
Pavla Bodnára si vážim ako eklektického skladateľa, schopného upliesť z karibskej hudby,...
Jesenné džezáky prinesú svetové hviezdy. Mike Stern, Avishai Cohen či Nubiyan Twist zavítajú do bratislavskej Refinery Gallery
Mike Stern s Billom Evansom, Avishai Cohen či Nubiyan Twist – to sú headlineri tohtoročných...
V rámci medzinárodného projektu Polish Jazz vystúpi v Novej Cvernovke hudobné zoskupenie Bɫoto
Posledný septembrový deň bude znieť v priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky poľský jazz....
Objavila sa nová verzia Coltranovho "A Love Supreme". Live In Seattle dopĺňa trojicu existujúcich záznamov.
Legendárny album A Love Supreme predstavil v roku 1964 radikálny posun v kariére tenor saxofonistu...