Recenzia CD: Ščevlíková, Zajaček a ich album Feel It

Recenzia CD: Ščevlíková, Zajaček a ich album Feel It
Dávid Oláh

Gitarista Peter Zajaček a speváčka Katka Ščevlíková patria ku mladej generácii hudobníkov. Ich cesty sa spojili v roku 2009 kedy sa stretli v hudobnej škole Jara Žiga. Duo Ščevlíková and Zajaček poznáme z ich vystúpenia na súťaži Jazz start up. Svoj pohľad na hudbu sa rozhodli zvečniť na CD Feel It.

 

Doska obsahuje dokopy 10 skladieb. Ide o autorské kompozície Petra Zajačeka. Okrem Petra Zajačeka na gitare a Katky Ščevlíkovej hlasu, hrajú Daniel Urbán na kontrabase, Anton Zajaček - bicie nástroje, Pokyman - reaggae rap a Martin Ďurdina - trúbka.  

Hudba je veľmi "chytľavá" - už prvý track My Groove vás núti kývať si hlavou do rytmu. Laidbackový groove gitary Peťa Zajačeka je výborne posadený a zafrázovaný. Následne sa pridáva Ščevlíková so svojim plným a širokým hlasom. Jej farba je jednoducho krásna a angličtina bezchybná. Výborne ovláda svoj hlas po remesejnej stránke, čo jej zaručuje presnú intonáciu a ľahkú prácu s dynamikou. 

Po úvodnom funkovom groove v pomalšom tempe nasleduje romantická skladba Memories. Gitarové intro jasne odkazuje na popový, folkový a pesničkársky štýl hry. Ščevlíková vynikajúco interepretuje aj túto peknú melódiu, ktorej text má nostalgickú výpovednú hodnotu. Jej práca s vibrátom, growl efektami dodáva tejto pesničke ten správny feeling a drive. 

V ďalšej skladbe All Love´s To Give sa pridáva ako hosť aj Martin Ďurdina. Opäť ide o groovový rytmus, ktorý je plný krásnych trúbkových vyhrávok. Ďurdina zapadol do tejto koncepcie najlepšie ako mohol. Jeho Chet Bakerovský sound a west coastovský improvizačný štýl je akoby šitý na mieru pre tieto skladby.

V pesničke Predstavy spieva Ščevlíková slovenský text. Zaujímavá je farba tejto nahrávky. Zajaček pripomína svojim zvukom a lyrickým konceptom Pata Methenyho. Ščevlíková pekne pracuje s vokálnymi hlasmi a melodickými ozdobami. Cítiť tu aj vplyv modernej elektronickej hudby.

Pokračuje sa skladbou Who I am, ktorá ma zaujala modernými harmonickými postupmi a peknými voicingmi, ktoré sú založené na kvartách a durových kvintakordoch. Hlavná melódia je založená na peknom striedaní tenzie a uvoľnenia po rytmickej aj melodickej stránke. Táto skladba vyniká fantastickou súhrou Zajačeka a Ščevlíkovej.  

Bossa nova Foolin with you má výborný aranžmán plný trúbkových riffov. Ďurdina tu má vynikajúce jazzové sólo plné moderných patternov a krásnych melodických motívov. Zajaček spoľahlivo drží time a pekne podporuje Ďurdinove vyhrávky a Ščevlíkovej sebavedomý prejav.

Titulná skladba Feel It je ladená do starého swingového štýlu, keďže Zajačekova gitara hrá doprovodné akordy na každú dobu v takte. Melódia je opäť výborne zaspievaná. Zajaček šikovne napodobnil swingový štýl svojou improvizáciou, čím zachoval určený koncept skladby.

Waiting je jazz bluesová dvanástka kde Zajaček používa čistý jazzový zvuk. V doprovode kontrabasu a bicích nástrojov ide o pekné jazzové osvieženie. Zaujímavé sú "striedačky" bicích nástrojov s kontrabasom. Predposledná skladba Time of the year má popovo-pesničkársky charakter. Opäť sa ocitáme v komornom zložení spevu a gitary, ktorá má príjemnú, ukľudňujúcu atmosféru.

Bonusový track Matko D. je pre mňa tým najkrajším z celej dosky. Ide krásny dôkaz úcty, silného kamarátstva a kolegiality ku tragicky zosnulému kolegovi. Track má krásnu nostalgickú atmosféru, ktorú treba jednoducho zažiť jej počúvaním.

Album Feel It presahuje žánrové vymedzenia. Hudba na tomto CD má v sebe prvky popu, folku, pesničkárstva, ale aj jazzu či funku. Táto doska poteší hlavne fanúšika moderných fúzií, ale aj každého, kto má rád dobrú hudbu.

 

Dávid Oláh

 

 

Ďalšie články

Report: Candy Dulfer roztancovala bratislavský Majestic Club
12. apríla sa v bratislavskom klube MMC uskutočnil koncert interpretky, ktorá dlhé desaťročia...
Gregory Porter: Duchovnosť mojej hudby vychádza z mojej mladosti
Keď Gregory Porter pred rokom vystupoval na JazzFeste Brno, váhal som, či na koncert toho chlapa v...
Reportáž: Erik Rothenstein Band and Ester Wiesnerová
Minulý týždeň vystúpil Erik Rothenstein Band spolu s hosťujúcou speváčkou Ester Wiesnerovou v troch...
Gitarista Peter Zajaček vydáva debutový album. Nahrávka "Nemám sa s kým hrať" prezentuje rôzne prístupy ku gitarovej hre, kompozícii i samotnej improvizácii
Mladý hudobník, gitarista a skladateľ Peter Zajaček vydáva svoj debutový sólo album "Nemám sa s kým...
Nepoznaný Wayne Shorter (1933–2023)
Väčšina jazzových hudobníkov a fanúšikov vnímala posledné desaťročia trojicu žijúcich legiend...
Hommage to Arnošt Coufal v podaní Martina Uhereka a DEUS SAX MACHINA
Saxofón sa v našej krajine v priebehu posledných troch dekád postupne etabloval...
Slovak Jazz 2022: Traja plus
Dnes prídu na rad domáce nahrávky, ktorých ústrednými aktérmi bude trojica. Aj keď to nie vždy...
Štyria umelci, ktorí posúvajú jazz do nových sfér
V tomto článku sa pozrieme na súčasných umelcov, ktorí svojou tvorbou a celkovým konceptom...