Reportáž: Cobhamov informáciami nabitý jazz-rock

Reportáž: Cobhamov informáciami nabitý jazz-rock
jazz.sk

Billy Cobham Band, Porgy&Bess, Viedeň, 23.04.2016

 

Ak hľadáte hudbu ktorá vám v sobotu večer umožní zabudnúť na stres pracovného týždňa, ale zároveň vás aj dobre naladí do týždňa nasledujúceho, ste u Cobhama na správnej adrese. Tento velikán fusion prináša so svojou opulentnou zostavou bicích  (charakteristický svojimi dvoma kopákmi a rampou s viacerými prechodmi) na pódium aj vyváženú formáciu kvalitných hudobníkov. Jeho program postavený na dvoch keyboardistoch je overeným formátom, ktorý umožňuje interpretovať aj tie obsahovo najnáročnejšie skladby.

Cobham je nefalšovaným dieťaťom svojej doby a pri skladbách mapujúcich viac než štyridsať rokov sólovej kariéry, počnúc legendárnym albumom Spectrum (1973), nás necháva okúsiť okúzľujúci čas zrodu aj najväčšej slávy jazz-rocku. Z najdôležitejších etáp jeho hudobnej kariéry, teda spolupráce s Milesom Davisom (Bitches Brew 1970, Live-Evil 1970, On the Corner 1972, Get Up with It 1974) a s Johnom McLaughlinom a Mahavishnu Orchestra (Inner Mounting Flame 1971, Birds of Fire 1973), si Cobham odniesol inšpirácie určujúce jeho tvorbu dodnes. Prekvapivé postupy spájajúce rockovú dravosť s karibskou rytmikou, či taktujúce groovy, ale aj meditačné plochy vrstvené jednotlivými nástrojmi do euforických úrovní, to všetko charakterizuje hudbu Billyho Cobhama. Kým Steve Hamilton vypĺňa astrálnymi zvukmi podklady, Camelia Ben Naceur je invenčnou hráčkou, ktorá v zložitých kompozíciách dokáže plnohodnotne sekundovať ďalšiemu skvelému inštrumentalistovi Jean-Marie Ecayovi. Tohto francúzskeho gitaristu poznáme zo spolupráce s nemenej slávnymi frankofónnymi hudobníkmi Alainom Caronom (basa) a Didier Lockwoodom (husle) a albumu Caron / Ecay / Lockwood (1992). Ecay je technicky mimoriadne zdatným gitaristom a na koncerte výborne sprostredkoval melodické obsahy a dokázal aj pri viacminútových vyhrávkach energicky odpovedať na neúnavné pulzovanie Cobhamových bicích a Galvezovej basy. Christian Galvez, basgitarista pôvodom z Chile, na tomto turné nahradil Michaela Mondesira. Jeho hra na šesťstrunovú basu bola najmä v sólach druhého setu takmer alternatívou k strohejšej ale mimoriadne presnej Ecayovej gitare.

Spoločne plnila táto skupina hráčov, s veľkým rešpektom k majstrovi, ale aj individuálnou zanietenosťou, všetky výzvy náročného a zároveň poriadne chytľavého jazz-rocku. Hudba, ktorú Cobham predvádza so svojou súčasnou kapelou je priam nabitá informáciami. Ak jazz-rock považujú mnohí jeho odporcovia za povrchný žáner, vystačujúci si s nekonečným obmieňaním nosných motívov, tak Cobham týmto skeptikom dokazuje pravý opak. Jeho skladby nie sú nudnými príbehmi písanými okolo jednej myšlienky, sú to romány, rozvrstvené a rozkošatené s viacerými ústrednými postavami a niekoľkými obsahovými rovinami. Tento žáner by sa pokojne mohol nazývať aj „informatívny jazz-rock“ pretože pozornému poslucháčovi hovorí o minulosti, prítomnosti ale aj budúcnosti jazzu v rockovom šate. S karibským akcentom a odhodlanosťou rockového veterána tlmočí Billy Cobham svetu, aká vie byť hudba pútavá, zábavná, hlboká a hlavne pozitívna. 

 

Obsadenie:

Billy Cobham – Drums

Steve Hamilton – Keyboards

Camelia Ben Naceur – Keyboards

Jean-Marie Ecay – Guitar

Christian Galvez – Bass

 

Setlist:

Set 1: Mirage/Sal Si Puedes/Eye of the Needle/Cap Breton/Tierro Del Fuego

Set 2: Stratus/Cat in the Hat/Panama/Skeleton Coast/Na Pasashok

Prídavok: Red Baron

Text: Miroslav Haľák

Foto: Marián Pavlík

Galéria

Billy Cobham Band
Jean-Marie Ecay
Billy Cobham Band
Camelia Ben Naceur
P1040851.JPG
Billy Cobham
kľaňačka

 

 

Ďalšie články

VRAVELO SA V COTTON CLUBE - Letný vánok z Charlestonu
"Vravelo sa v Cotton Clube" je séria príbehov z obdobia jazzového veku. Sám F. Scott Fitzgerald by...
Billy Cobham: Odišiel som od Milesa žiť svoj vlastný život
Billy Cobham, rozhovor v klube Porgy & Bess, Viedeň, 23.4.2016 Billy Cobham (nar.1944 v...
Report: Iná dimenzia Johna McLaughlina
Porgy&Bess, Viedeň, 25.11.2014   Dva dni po sebe vypredaný Viedenský klub Porgy &...
„Jazzrock chlapi“ – Koncert Simona Phillipsa v Porgy
Porgy & Bess 06.11.2017 – Simon Phillips „PROTOCOL IV“   Myslím si, že sa nikto nenahnevá...
Vznikol soundtrack ku počítačovej adventúre Creaks. Hlavným tvorcom je Joe Acheson a jeho Hidden Orchestra
Pražské štúdio Amanita Design vydalo v lete novú počítačovú hru s názvom Creaks. Na vytvorenie...
Anita Soul and Friends: gospelové Vianoce v Divadle Aréna
V piatok 15. decembra 2020 sa v bratislavskom Divadle Aréna uskutočnil zaujímavý vianočný koncert...
Jan Andra & The Track Inspection: funk-jazzoví inšpektori vyrážajú na turné s debutovým albumom a 360° videom
The Track Inspection je novým projektom českého jazzového hudobníka Jan Andra, ktorý vydal album...
9. ročník Gypsy Jazz Festivalu: Pekný záver roka 2020
Rok 2020 sa stal rokom, kedy asi každý z nás musel, či chcel alebo nie, zastaviť a spomaliť....