Slnkom prežiarený orchester Lukáša Oravca

Slnkom prežiarený orchester Lukáša Oravca
Peter Motyčka

Trubkár, skladateľ a bandlíder Lukáš Oravec v týchto dňoch bojuje o priazeň poslucháčov v rámci hlasovania verejnosti ceny ESPRIT s albumom „Lukáš Oravec Quartet with Moravian Philharmonic feat. Andy Middleton and Danny Grissett“ a zároveň predstavuje novú nahrávku. Podobne ako minulý rok ostáva verný väčšiemu obsadeniu, no tentokrát ponúka svoj medzinárodný Lukáš Oravec Orchestra.

 

Víziu vlastného bigbandu Lukáš Oravec prvýkrát realizoval koncom roka 2019 a vynikajúcu debutovú nahrávku „Light of Blue“ venoval pamiatke saxofonistu Rostislava Fraša. Tomuto bývalému členovi súboru venoval Oravec aj jednu zo skladieb (Fresh Bop) aj na aktuálnom albume „The Sun“. Kompozíciu Tune For Tony zasa venoval maďarskému saxofónovému velikánovi Tonymu Lakatosovi, ktorý sa minulý rok objavil ako hosť počas turné Oravcovho kvarteta. Na albume 15-členného zoskupenia s názvom „The Sun“ sa stretávajú vynikajúci hudobníci nielen z Česka a Slovenska, ale aj Maďarska, Nemecka, Spojených štátov amerických a Portorika. Nahrávka ponúka osem autorských skladieb troch členov orchestra, pričom významným aranžérskym vkladom prispel nemecký kontrabasista Pavel Klimashevski, pod ktorého taktovkou súbor funguje už od svojho založenia. V úlohe aranžérov sa na albume predstavia aj Martin Uherek a Matúš Jakabčic. Nahrávanie prebehlo s osvedčeným tímom pod vedením Jana Košuliča v štúdiu Orlí v Brne.

 


 

Pozvanie k spolupráci prijal významný americký saxofonista Andy Middleton, ktorý na album prispel aj kompozíciou Federico, venovanou španielskemu skladateľovi Federicovi Mompou. Špeciálnym hosťom albumu je rešpektovaný perkusionista Sammy Figueroa. V Spojených štátoch pôsobiaci umelec pôvodom z Portorika spolupracoval počas svojej bohatej kariéry s množstvom hudobníkov a jeho meno sa objavuje na desiatkach legendárnych albumov: „Me, Myself an Eye“ kontrabasistu Charlesa Mingusa, „The Man with the Horn“ trubkára Milesa Davisa, „In Your Eyes“ gitaristu Georga Bensona, koncertnej sérii „Road Shows“ saxofonistu Sonnyho Rollinsa, ale aj na viacerých nahrávkach The Brecker Brothers či Davida Bowieho.

 

 

Zaranžovanie a prekomponovanie autorských skladieb a ich verejné uvedenie podporil z verejných zdrojov formou dotácie Fond na podporu umenia a nahrávka vznikla aj s finančným príspevkom Hudobného Fondu.

 

Spotify: https://sptfy.com/lukasoravecorchestra

Youtube: https://www.youtube.

Instagram: https://www.

www: https://bigband.sk/

Facebook: https://www.facebook.com/loorchestra

 

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

 

 

 

Ďalšie články

CD Light Of Blue: Lukas Oravec Orchestra nám predstavuje svoj debut
Slovenský trubkár, skladateľ, pedagóg a kapelník Lukáš Oravec iba prednedávnom nahral album,...
Lukáš Oravec Orchestra sa uchádza o podporu pri vydaní debutového albumu. Light Of Blue je venovaný spomienke na saxofonistu Rostislava Fraša
Lukáš Oravec je na našej scéne dobre známy svojou neustálou prácou na nových projektoch. Za...
Poznáme laureátov RHA 2020. V kategórii jazzová hudba vyhral orchester Lukáša Oravca
Aj v tomto roku sa uskutočnil ďalší ročník Radio Head Awards. 16. a 17. apríla 2021 sa uskutočnilo...
Kvarteto Lukáša Oravca spojilo sily s Moravskou filharmóniou
Len pred niekoľkými mesiacmi vypustil trubkár a skladateľ Lukáš Oravec do sveta album svojho...
Jazz START UP vám môže dať krídla
Viaceré okolností naznačujú, že domácim jazzovým umelcom začína „ísť karta“: speváčka Kristína...
Kde začnú Jazzové Vianoce na Slovensku? Predsa v Leviciach
Hlavný nápor domácich jazzových festivalov viac-menej skončil, no prečo by si nemohli fanúšikovia...
Jazz-festivalovo-koncertná-zimo-jeseň
Už je tomu raz tak: titulky niektorých článkov vyznievajú nezmyselne (dokonca úplne blbo), nech na...
Lesk veľkých skladieb. Petr Nohavica: Glance
Rád by som sa vyhýbal nástrahám idealizovania minulosti a spomienkovému optimizmu. Niekedy...