Smutný záver roka 2020. Zomrel kontrabasista a Brubeckov spoluhráč Eugene Wright

Smutný záver roka 2020. Zomrel kontrabasista a Brubeckov spoluhráč Eugene Wright
Dávid Oláh

Záver roka 2020 priniesol ďalšiu smutnú udalosť vo svete jazzovej hudby. V krásnom veku 97 rokov zomrel 30. decembra legendárny americký kontrabasista Eugene Wright. Počas svojej kariéry spolupracoval s velikánmi ako Count Basie či Dave Brubeck.  Konkrétna príčina jeho úmrtia zatiaľ nie je známa. Informáciu o jeho smrti zverejnil oficiálny fanpage Dava Brubecka na sociálnej sieti.

Eugene Wright sa narodil v Chicagu v roku 1923. Ako dieťa začal hrať na krídlovke, neskôr však prešiel na kontrabas. Až do jeho 30. rokov bol samoukom. Následne sa učil hrať pod vedením Paula Gregoryho a mnohých ďalších. Jeho kontrabasovým vzorom bol Walter Page.

Wright si vyslúžil prezývku "senátor". V 40. rokoch minulého storočia viedol kapelu The Dukes of Swing. V swingovej ére spoulpracoval aj s legendárnou Billie Holiday, Countom Basiem či Charliem Parkerom. V období bebopu hral so Sonnym Stittom, alebo s latinovým hráčom Calom Tjaderom.

Najviac sa preslávil od roku 1958, kedy sa dostal do kapely Davea Brubecka, s ktorého kvartetom hral až do roku 1968. S Brubeckovou ikonickou kapelou v zložení Paul Desmond, Joe Morello, Dave Brubeck a Wright, nahral aj súčasné jazzové štandardy - "Take Five" a "Blue Rondo á la Turk". Brubeck sa o Wrightovi vyjadril ako dôležitom článku kapely, vďaka ktorému mali ostatní traja hráči rytmickú a harmonickú istotu a mohli experimentovať  s nepárnymi metrami.

Koncom 60. rokov Wright opustil Brubeckovu kapelu a spolupracoval s klaviristom Montym Alexandrom v jeho triu. Ďalej viedol v jazzové oddelenie na University of Cincinnati. 

 

 

 

Dávid Oláh

Zdroje: pitchfork.com 

              nytimes.com

 

 

Ďalšie články

Pharoah Sanders ohlásil po dlhoročnej odmlke vydanie ďalšieho albumu. Promises vznikol aj v spolupráci s Londýnskym symfonickým orchestrom
Po mnohoročnom tichu sa mohutný zvuk 80-ročného tenor saxofonistu Pharoah Sandersa objaví na ďalšom...
CD Young Slovak Jazz Generation: talentovaní hudobníci predstavujú svoj pohľad na jazz
Minulý rok sa na našej scéne objavilo zaujímavé CD. Pod hlavičkou vydavateľstva Real Music House...
Svetoznámy spevák Tony Bennett má zdravotné problémy. 94-ročnému umelcovi diagnostikovali Alzheimerovu chorobu
Tonymu Bennettovi diagnostikovali Alzheimerovu chorobu. Hoci prvýkrát sa spevák o tejto diagnóze...
Nevídaný úspech slovenských jazzmanov. Magazín DownBeat uverejnil recenziu CD Altar Double Quintet - We Salute The Night
Iba nedávno uverejnil saxofonista a skladateľ Nikolaj Nikitin na svojom facebookovom profile úspech...