Sonny Rollins - Road Shows 3 - album roka 2014

Sonny Rollins - Road Shows 3 - album roka 2014

Sonny Rollins, 84-ročný žijúci gigant tenor saxofónu, napriek svojmu úctihodnému veku neustále tvorí - koncertuje, nahráva, rozdáva rozhovory. A na svoje konto si pred pár dňami pripísal ďalší z nespočetných úspechov - jeho najnovší album Road Shows Vol 3 získal podľa amerického magazínu Slate miesto medzi desiatimi najlepšími jazzovými albumami roka 2014.

 

Počas viac ako 65 ročnej kariéry sa saxofonista Sonny Rollins (nar. 1930) stal prakticky žijúcou legendou, ikonou jazzového saxofónu. Už ako teenager nahrával s lengendárnym klaviristom Bud Powellom, ako 20-ročný začal hrávať v kapele Miles Davisa, nahrával s Charlie Parkerom, v 30 rokoch bol už jedným z vedúcich saxofonistov na scéne, udávajúcich smer ďalšieho vývoja jazzu.

 

Najnovšie CD predstavuje 6 skladieb, nahratých medzi rokmi 2001 - 2012 na rôznych miestach planéty - Saitama (Japonsko), Toulouse, Marseille a Marciac (Francúzsko) a St. Louis (USA). Všetky tracky sú live, teda nahraté naživo - Rollins už od takmer 10 rokov nevkročil do štúdia a preferuje zaznamenávať rozlety svojho kreatívneho ducha na koncertoch, neobmedzený "sterilnou" štúdiovou atmosférou. Road Shows Vol 3 je tematickým pokračovaním predošlých dvoch albumov, ktoré takisto vznikli ako live nahrávky z koncertov, Road Shows Vol 1 (2008) a Vol 2 (2011).

 

Medzi skladbami sa nachádzajú tri Sonnyho kompozície a dve staré jazzové štandardy. Zaujímavosťou je skladba č. 4, ktorá je v skutočnosti viac ako osem a pol minútovou sólovou improvizáciou Rollinsa - pripomínajúcou Sonnyho rozlety z 80-tych a 90-tych rokov, kedy bol schopný sám bez doprovodu kapely improvizovať na pódiu desiatky minút.

 

Nahrávka vznikla aj vďaka práci Rollinsovho hudobného inžiniera Richarda Corsella, ktorý už od roku 2000 zaznamenáva každý Sonnyho koncert (tých je zhruba 17-20 ročne), pozorne počúva každý jeden z nich a následne vyberá podľa neho tie najzaujímavejšie kúsky, aby ich poslal Sonnymu na prehodnotenie. Z týchto skladieb bol zostavený album Road Shows Vol 3, rovnako ako aj predošlé dva.  Podrobnejšie tento proces vysvetľuje samotný Rollins spolu s Richardom Corsellom v nasledujúcom videu:

 

 

Nám ostáva len priať Sonnymu Rollinsovi ešte mnoho rokov života a kreativity a dúfať, že sa dočkáme minimálne albumu Road Shows Vol 10!

 

Zoznam skladieb (autorom všetkých je Rollins, ak nie je uvedené inak) :

1. Biji

2. Someday I'll Find You (Noël Coward)

3. Patanjali

4. Solo Sonny

5. Why Was I Born (Jerome Kern)

6. Don't Stop The Carnival

 

Zdroj: slate.com

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Andreas Varady nahráva s jazzovými legendami
Má šestnásť, je firemným hráčom výrobcu gitár Benedetto, v októbri podpísal zmluvu s ...
Andreas Varady: Verve som opustil, no nerozišli sme sa v zlom, najnovší album je premiérou môjho súčasného ja
Gitarista Andreas Varady, slovenský rodák žijúci v Írsku, sa stal hviezdou na svetovej jazzovej...
Top 5: Jazzový saxofón swingu a bebopu
V dejinách akejkoľvek oblasti vždy existuje niekoľko osobností, niekoľko udalostí, niekoľko...
Recenzia CD: Berezova "Intuícia" nesklamala
Gitarista Pavol Bereza nie je žiadnou novou tvárou na scéne slovenského jazzu. Dlhé roky pôsobí ako...
Pharoah Sanders ohlásil po dlhoročnej odmlke vydanie ďalšieho albumu. Promises vznikol aj v spolupráci s Londýnskym symfonickým orchestrom
Po mnohoročnom tichu sa mohutný zvuk 80-ročného tenor saxofonistu Pharoah Sandersa objaví na ďalšom...
CD Young Slovak Jazz Generation: talentovaní hudobníci predstavujú svoj pohľad na jazz
Minulý rok sa na našej scéne objavilo zaujímavé CD. Pod hlavičkou vydavateľstva Real Music House...
Svetoznámy spevák Tony Bennett má zdravotné problémy. 94-ročnému umelcovi diagnostikovali Alzheimerovu chorobu
Tonymu Bennettovi diagnostikovali Alzheimerovu chorobu. Hoci prvýkrát sa spevák o tejto diagnóze...
Nevídaný úspech slovenských jazzmanov. Magazín DownBeat uverejnil recenziu CD Altar Double Quintet - We Salute The Night
Iba nedávno uverejnil saxofonista a skladateľ Nikolaj Nikitin na svojom facebookovom profile úspech...