Soundtrack k môjmu životu – Ulf Wakenius: „Forever You“

Soundtrack k môjmu životu – Ulf Wakenius: „Forever You“
Peter Motyčka

Švédsky gitarista Ulf Wakenius (1958) patril k škandinávskym hviezdam v 80. rokoch minulého storočia vďaka akustickým duám – Guitars Unlimited s Petrom Almqvistom a tandemu s vynikajúcim dánskym kontrabasistom Niels-Henningom Ørstedt-Pedersenom. Neskôr viedol hviezdny Stellar Quintet, ktorého členmi boli Michael Brecker a Ray Brown, potom viac ako desaťročie zdieľal svetové pódia s legendárnym klaviristom Oscarom Petersonom. Už len tieto aktivity by mu zaiste priniesli čestné miesto v jazzovej Sieni slávy.

 

Väčšina slovenských priaznivcov spoznala Wakeniusa vďaka niekoľkoročnej spolupráci s AMC Triom (klavirista Peter Adamkovič, kontrabasista Martin Marinčák, bubeník Stanislav Cvanciger), s ktorým v rokoch 2008 a 2011 nahral pre vydavateľstvo Hevhetia albumy „Soul Of The Mountain“ a „Waiting For A Wolf“. Nápadité témy prešovských jazzmanov sa gitarovému Vikingovi nesmierne páčili a to bol aj dôvod srdečného partnerstva. Dnes sa však pozrieme na jednu zo starších výpove gitarového romantika, na vynikajúci album „Forever You“ (Stunt Records 2003). Krehkú poetiku naznačuje už biela obálka s kresbou lúčnych kvietkov a venovanie manželke Anne-Lene.

 

 

Mnoho prezrádza aj strohé klavírne intro úvodnej Forever You, v ktorom sa rozklady akordov transformujú do minimalisticky úspornej vypointovanej melódie. Autorstvo Forever You, ako aj o čosi dramatickejšej skladby Suffering, patrí kontrabasistovi Larsovi Danielssonovi. Wakeniusova akustická gitara súzneje s lyrickým zameraním albumu, jej tón je mäkký a tvárny a hoci ostáva otvorený rôznorodým vplyvom, štýlovo si ctí tradíciu. Zbytočnou je snáď len naivná štylizácia kórejskej ľudovej melódie Arirang, v ktorej si na svoje prichádza klavirista Carlsten Dahl v gospelovo ladenom sóle. Vynikajúce kvarteto dopĺňa bubeník Morten Lund.

 

Trojica skladieb nesie venovanie Wakeniusovým vzorom. Sólová interpretácia All The Things You Are, venovaná Jimovi Hallovi, patrí k najpozoruhodnejším verziám tohto známeho štandardu. Charakteristické posuny kvintového kruhu vykrýva Wakenius s maximálnym citom pre krásu melódie. Po lyrickej časti prichádza dramatickejšia, forma sa začína uvoľňovať, napätie udržiavajú malé sekundy a burdonové tóny. You Will Always Be Around venoval Wakenius pamiatke svojho bývalého kapelníka, v tej dobe čerstvo zosnulého kontrabasového velikána Ray Browna. Poslednou dedikáciou, tentokrát samotnému autorovi kompozície, je Always and Forever Pata Methenyho. Epilógom albumu je opäť sólový štandard – Skylark Hoagyho Carmichela ako absolútne čistá výpoveď.

 

 

Práve osobitý prístup a zmysel pre pochopenie a vedenie melódie som v hudbe Ulfa Wakeniusa vždy obdivoval. „K vnímaniu krásy melódie ma viedli rodičia odmalička a odtiaľ pochádza aj moja afinita k ľudovej hudbe,povedal mi kedysi Ulf počas jedného z našich rozhovorov pred koncertom s AMC Triom. „Podobne senzitívny prístup počujete u niektorých amerických jazzmanov, najmä keď prednášajú balady. Osobne rozdeľujem hudobníkov podľa toho, ako pristupujú k baladám. Málokto si dnes uvedomuje, že je omnoho ťažšie hrať jednoducho a čisto, ako „mastiť“ bleskurýchle sóla. Prosté melódie odrážajú to, čo máte vo svojom vnútri, sú istým „statementom“, ktorý nedokáže presvedčivo vyznieť, pokiaľ v sebe nemáte vnútornú rovnováhu. Rýchlosťou zakryjete mnoho, ale pri čistej melódii idete s kožou na trh. Je to tiež otázka hudobnej vyspelosti a samozrejme hodnotového rebríčka. Pre mňa je najpodstatnejšie predkladať melódiu s vlastným názorom a zachovať si pritom čosi svoje, identické.Presne to počujem na jeho albume „Forever You“, ktorý pre mňa navždy ostane synonymom pôvabnej elegancie a melodickej priezračnosti.

 

Autor: Peter Motyčka

 

Galéria

Soundtrack k môjmu životu – Ulf Wakenius: „Forever You“

 

 

Ďalšie články

Spolupráca dvoch stálic slovenského jazzu: AMC Trio spája sily s Petrom Lipom
Slovenská kapela AMC Trio, ktorá je na scéne viac ako zabehnutým a stabilným pojmom, už stihla...
Jazzman týždňa: Ulf Wakenius
Hudobník pochádzajúci zo Švédska, ktorý sa počas svojej doterajšej hudobnej kariéry dokázal...
Cenu ESPRIT si prevzal gitarista David Kollar
Slovenské oslavy Medzinárodného dňa jazzu pod záštitou UNESCO sa už tradične nesú v znamení...
Čo všetko sa urodilo na domácej scéne world music?
Odpovede na túto otázku snáď zaznejú budúci piatok 24. mája v bratislavskom Kácečku, kde prebehne...
Laserová show Mattiu Müllera
Pokiaľ sa média nadchýnajú nad hudobným (či skôr vizuálnym) zážitkom z koncertu francúzskeho...
OpenJazzFest ožije Kubou i Brazíliou
Bohatá ponuka jazzových festivalov je typická najmä pre jesenné mesiace, no fanúšikovia si nemusia...