Jazzman týždňa: Ulf Wakenius

Jazzman týždňa: Ulf Wakenius
Patrik Gömöri

Hudobník pochádzajúci zo Švédska, ktorý sa počas svojej doterajšej hudobnej kariéry dokázal vypracovať na jedného z najvýznamnejších gitaristov súčasnosti. Je známym  zo spoluprác s Oscarom Petersonom alebo Rayom Brownom. Gitarista Ulf Wakenius.

 


 

Narodil sa 16. apríla 1958 vo švédskom meste Halmstade. Vyrastal však v Göteborgu, kde objavil čaro gitary. Spočiatku bol samoukom, ale neskôr nastúpil na štúdium na konzervatórium a začal prejavovať záujem o blues a jazz. Ako študent sa začal objavovať aj na jam sessions, kde si veľmi rýchlo získal vynikajúce renomé. Začiatkom 70. rokov ako hudobník spolupracoval so švédskou kapelou Mwendo Dawa a spolupracoval s gitaristom Peter Almqvistom. Spolu vytvorili začiatkom 80. rokov duo Guitars Unlimited a vydali dva albumy, Introducing Guitars Unlimited Duo (1983) a Acoustic Shokk (1985). Začiatkom 90. rokov sa dostáva do Ameriky, začína spolupracovať s kontrabasistom Niels-Henning Ørsted Pedersenom, s ktorým úzko spolupracoval na rôznych projektoch až do jeho smrti v roku 2005. Wakenius bol niekoľko rokov členom skupiny Graffiti spolu s Dennis Chambersom, Gary Graingerom a Haakon Grafom, s ktorými nahral album Good Grove (1992). Na svojom konte má spolupráce aj s výnimočnými hudobníkmi ako Herbie Hancock, Benny Golson, Jim Hall, Michel Legrand, Max Roach, Clark Terry a napríklad Toots Thielemansom. Vďaka týmto spoluprácam si získaval popularitu a uznanie od kritikov, ale aj jazzových hudobníkov.

Počas svojej kariéry sa okrem hosťovania v rôznych zoskupeniach začal orientovať aj na svoje projekty. Spolu s Michael BreckeromRay Brownom spolupracoval v Stellar Quintete, potom sa však dal na spoluprácu len s Brownom a nahral albumy Seven Steps To Heaven (1995) a Summertime (1997). V roku 1997 participoval na albumoch Oscar Petersona Trail of Dreams (2000) a Små Rum (2OO1). V novom miléniu nahral niekoľko ďalších albumov, The Guitar Artistry of Ulf Wakenius (2002), First Step (2003),  Forever You (2004). V roku 2005 vydal poctu Keith Jarrettovi, Notes from the Heart. Začal spolupracovať aj s basistom Lars Danielssonom. V roku 2017 sa v štúdiu ocitol so svojím synom, gitaristom Eric Wakeniusom, s ktorým vydali album Father & Son. Ulf Wakenius je slovenským hudobným priaznivcom známy predovšetkým zo spolupráce so slovenským AMC Triom, s ktorým vystúpil na Bratislavských jazzových dňoch a nahral dva albumy, Soul of the Mountain (2008) a Waiting for a wolf (2011).  

Autor: Patrik Gömöri
Zdroj: www.allmusic.com
Foto: www.allaboutjazz.com

 

 

Ďalšie články

Spolupráca dvoch stálic slovenského jazzu: AMC Trio spája sily s Petrom Lipom
Slovenská kapela AMC Trio, ktorá je na scéne viac ako zabehnutým a stabilným pojmom, už stihla...
Novú Synagógu v Žiline rozohrá v auguste projekt New Generation. Ponúkne workshopy, koncerty a jam sessions
Do žilinskej Novej Synagógy mieri projekt New Generation, ktorý má za cieľ prepájať mladých...
Altar Quartet odohrá slovenské turné so vzácnymi hosťami
Altar Quartet predstaví na koncertoch okrem starších kompozícii aj materiál z najnovšieho...
City Sounds uvádza: talianska jazzová superstar Stefano Bollani sa vracia na Slovensko
Geniálny hudobník, klavirista a skladateľ Stefano Bollani sa venuje najmä jazzu, v jeho...
Kvarteto Alfa Carlssona a Jiřího Kotaču vyráža na letné turné po Česku a Slovensku
Medzinárodné jazzové kvarteto nesúce mená švédskeho gitaristu Alfa Carlssona a českého trubkára...