Súťaž Jazzfruit 2024: siahni si po jazzovom ovocí

Súťaž Jazzfruit 2024: siahni si po jazzovom ovocí
Peter Motyčka

Súťaží pre mladé jazzové talenty nie je nikdy dosť. V domácich podmienkach už dlhoročne (od roku 1986) fungujú Nové tváre slovenského jazzu, Jazz START UP v rámci portálu jazz.sk ako aj Pódium mladých talentov v rámci Bratislavských jazzových dní. Pod hlavičkou medzinárodného jazzového festivalu Mladí ladí jazz vyhlásili naši českí bratři už 15. ročník hudobnej súťaže Jazzfruit, ktorá taktiež podporuje mladé talenty. Jazzfruit ponúka možnosti kapelám a hudobným projektom nielen z Česka, ale aj zo zahraničia v dvoch kategóriách: v českej (Junior locals do 26 rokov) a medzinárodnej (International do 35 rokov).

 

Jazzfruit je zápolením, ktoré dáva príležitosť mladým hudebníkom prezentovať vlastné originálne poňatie jazzu a jeho prepojenie s ďalšími žánrami, ako napríklad r'n'b, hip hop, soul a ďalšie. Taktiež hľadá projekty, ktoré presahujú hranice jazzu do ďalších žánrov, jazzom sa inšpirujú alebo ho interpretujú vlastným, originálnym spôsobom. „Jazzfruit je unikátní soutěž, která mladým hudebníkům nabízí neomezenou volnost a příležitost objevit svou jedinečnou formu jazzu. Nebojíme se bourat hranice a hledáme projekty, které jazz posouvají do nových, nečekaných světů – ať už jde o spojení s r’n’b, hip hopem nebo soulem. Těšíme se na nové talenty, které svou hudbou rozbijí zaběhnuté škatulky a přinesou do jazzu svěží vítr!“ hovorí za organizátorov Jan Gregar.

 

 

Súťaž je rozdelená do dvoch hlavných kategórii:

  1. Česká kategorie (Junior locals) pre hudobníkov do 26 rokov. Výherca získava možnosť koncertu v zahraničí v spolupráci s Českými centrami, kvalitný záznam živého vystúpenia a koncert v ČR. Finalista tiež získa "divokú kartu" a možnosť súťažiť vo finále medzinárodnej kategórie.

  2. Mezinárodní kategorie (International) pre hudobníkov z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Nemecka a Rakúska do 35 rokov. Víťaz získava finančnú odmenu 1000 EUR, koncert v ČR a profesionálny záznam živého vystúpenia.

 

 

Prihlášky je možné podávať do 14. júla 2024 prostredníctvom formulára dostupného na webových stránkach festivalu. Odborná porota vyberie jeden najlepší projekt z českej kategórie a dva najlepšie projekty z medzinárodnej kategórie, ktoré postúpia do finále. Finále sa uskutoční 25. septembra 2024 v pražskom klube Jazz Dock. O víťazovi rozhodne odborná porota ako aj hlasovanie divákov. Finalisti Jazzfruit sa v minulých rokoch objavili po boku zahraničných hviezd na Open Air koncerte Mladí ladí jazz na Karlovom námestí, nahrali svoje debutové albumy v legendárnom štúdiu Svárov, vystúpili v klube Jazz Dock ako aj pred parížskym publikom a profesionálne nahrané videomateriály im pomohli pri ďalšej kariére a bookingu. Laureátmi Jazzfruit boli v minulosti napríklad Igor Ochepovsky (CZ), Nicola Guida (IT), Ľubomír Gašpar Cimbal Project (SK), Silva Šírová Sextet (CZ), D.A.S. Trio (HU), Jay Delver (CZ), Uthando (CZ), Marcin Pater Trio (PL) alebo naposledy Searching for Home (DE).

 

Medzinárodný jazzový festival Mladí ladí jazz sa od roku 2009 pričinil o sériu pozoruhodných českých i zahraničných koncertov. Festival ide za hranice tohoto žánru a je špecifický práve dramaturgickým zameraním na umelcov, ktorí sa pohybujú na hrane jazzu. Zároveň tiež podporuje mladé kapely prostredníctvom súťaže Jazzfruit, klubovou sériou Jazzbit a exchange projektami. Viac informácií o súťaži, pravidlách ako aj prihlasovací formulár nájdete na webových stránkách festivalu a na sociálnych sieťach Instagram a Facebook.

 

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

Galéria

Súťaž Jazzfruit 2024: siahni si po jazzovom ovocí
Súťaž Jazzfruit 2024: siahni si po jazzovom ovocí

 

 

Ďalšie články

Medzinárodná jazzová súťaž v Česku: Jazzfruit čaká na vaše prihlášky
Jazzový festival "Mladí ladí jazz" prináša už deviaty ročník medzinárodnej súťaže mladých...
Dovolenkový tip cestovky Kairos Quintet: More a Les(s)
Slnko hreje, voda láka, takže je najvyšší čas obhliadnuť sa po dovolenkovej destinácii. Niekoho...
Pavol Zelenay bol slovenským unikátom a evergreenom
Predvčerom ma nesmierne zarmútila správa o odchode nestora slovenskej populárnej hudby Pavla...
Večný filozofický problém - Valér Miko: Conscious Being
Už je to piaty album Valéra Mika, ktorý mám možnosť recenzovať. Okrem sólo Príbehov a Random...
Oskar Török Sextet: do Jeruzalema a ešte ďalej!
Pred necelým mesiacom sme avizovali vydanie debutového albumu trubkového svetobežníka a chameleóna...