Swingový majáles vo V-klube: Skvelý večer spolu s Fats Jazz Band

Swingový majáles vo V-klube: Skvelý večer spolu s Fats Jazz Band
Patrik Gömöri

Dlhoročnú tradíciu májových tanečných večerov, takzvaných majálesov, aj tento rok oživia v piatok 24. mája 2019 vo V-klube v Bratislave. Už šiestu sezónu môžu priaznivci obdobia prvej republiky navštíviť štylizovanú tančiareň v duchu hot jazzu a swingu dvadsiatych až štyridsiatych rokov minulého storočia. O živú hudbu sa počas celého večera postará orchester Fats Jazz Band pod vedením Ladislava Fančoviča. Bravúrne ukážky tancov a workshop tanca „collegiate shag“ predvedú lektori tanečnej školy B-Swing a atmosféru doplní dobová módna prehliadka na tému „Dnes mám prvé randevú“. Nebude chýbať ani tradičný vintage fotokútik či súťaž o najdobovejšie odetý pár!

O Swingovom majálese nám porozprávala organizátorka a speváčka Jana Dekánková: „Veľmi sa teším, že sa nám už šiesty rok darí vďaka podpore grantového systému Ars Bratislavensis a Národného osvetového centra udržať pravidelné štýlové dobové tančiarne vo V-klube. Tento rok sme okrem živej swingovej hudby a vtipného tanečného workshopu tanca „collegiate shag“ pripravili aj dobovú módnu prehliadku originálnych odevov z 30. rokov od združenia „Prvorepubliková móda“ z Moravy. Tému módnej prehliadky sme zvolili podľa populárneho dobového šlágru „Dnes mám prvé randevú“, ktorý nesmrteľne interpretoval František Krištof Veselý, takže sa okrem dobových šiat dozvedia návštevníci aj niečo o tom, ako sa chodilo na „rendez-vous“ pred takmer 100 rokmi.“ Na majálese sa bude tancovať alebo len tak príjemne sedieť pri sviečkach a dobrom slovenskom vínku. Organizátori pre návštevníkov pripravili už tradičný dobový fotokútik a na základe podnetov od návštevníko sa vrátili aj k súťaži o najdobovejšie odetú dvojicu.

Fats Jazz Band však čaká v máji aj veľké turné po Slovensku a nahrávanie nového CD albumu. Viac nám prezradil kapelník, Ladislav Fančovič: „Tento rok odohráme vyše 20 koncertov po celom Slovensku a v máji začíname prvými šiestimi v Bernolákove, Vrútkach, Michalovciach, Mníchovej Lehote, Senci a Žiline. Väčšinu z týchto koncertov odohráme v rámci projektu „Nebojte sa jazzu“, ktorý získal podporu z Fondu na podporu umenia. V máji nás ale čaká aj nahrávanie dlho očakávaného vianočného albumu, aj keď to možno znie smiešne. Vydanie CD je totiž niekoľkomesačný proces a keďže nás čaká nabitá jesenná sezóna, nechceme si to nechávať na poslednú chvíľu, aby sme CD mohli pokrstiť na Swingových Vianociach.“

 

V piatok 24. 5. 2019 Swingový majáles

Začiatok o 20.00 hod.

Adresa: Véčko (V-klub), Národné osvetové centrum, Námestie SNP 12, 812 34 Bratislava

Lístky v predpredaji v sieti Ticketportal Šiesty ročník Swingového majálesu prináša atmosféru slávnych májových tanečných zábav z obdobia prvej republiky a bude opäť plný energickej hot jazzovej a swingovej hudby, tanca, dobrôtok a v neposlednom rade pozitívneho espritu! Večer osviežime aj módnou prehliadkou originálnych historických odevov kolektívu Prvorepubliková móda s témou "Dnes mám prvé randevú!" Po celý večer hrá swingový orchester Fats Jazz Band.  Tanečná škola B-Swing Vás naučí tancovať rozkošný tanec "collegiate shag", Vintage fotokútik of fotografky Lucie Minárovej chuťovky pod mlsné jazýčky sa tradične postará Rebarbora.

Oblečte sa čo najdobovejšie a získate cenu! Na základe diváckych podnetov sme sa vrátili k súťaži o najlepšie dobovo oblečenú dvojicu (nie nutne opačného pohlavia :-) Súčasťou majálesu bude aj vintage bazár. Prineste svoje vintage kúsky, ktoré chcete predať a poskytneme Vám na ne priestor. O predaj sa postará náš team, cenu si určujete sami. Prosíme ale, aby ste naozaj nosili iba oblečenie vhodné na obdobie 1920-1950, nič modernejšie, ani sukne či šaty nad kolená a podobne. Večer je určený rovnako pre tých, ktorí si radi pri kvalitnej hudbe posedia pri vínku, ako aj pre tých, ktorých nohy nedokážu ostať dlho pod stoličkou.

Fats Jazz Band je autentický hot jazzový a swingový orchester – kapelník Ladislav Fančovič odpočutím prepisuje aranžmány z pôvodných starých nahrávok do nôt formou transkripcie. Preto máte unikátnu možnosť v ich podaní počuť jazzové šlágre presne tak, ako ich vo svojej dobe nahrali jazzové legendy. Taktiež zrekonštruované hudobné nástroje, dobové oblečenie a celkový prejav orchestra a spevákov sú v úplnej zhode s obdobím, ktoré predstavujú. Napriek svojej, dá sa povedať, staromódnosti, zvuk orchestra vyvoláva v ľuďoch niečo nadčasové. Fats Jazz Band prináša starodávne piesne, ktoré svojou spontánnou interpretáciou prenáša do súčasnosti. Práve spontánnosť dala hudbe tohto obdobia svoje kúzlo, a to Vám bezpochyby prinesie do prítomnosti práve Fats Jazz Band.

 

B-Swing je tanečná škola, ktorá sa zameriava na výučbu štýlových tancov 20-tych až 40-tych rokov minulého storočia od charlestonu cez lindy hop, collegiate shag, bolabou až po boog-woogie

Prvorepubliková móda je združenie nadšencov módy a životného štýlu 20. až 40. rokov minulého storočia. Zbierka oblečenia, ktorú na módnych prehliadkach prezentujú pochádza zo súkromného múzea Lednice dávna, aneb jak se žilo za tatíčka Masaryka v Lednici na Morave.

Tlačová správa

Galéria

Plagat Majales 2019 plagat_resize.jpg
Prvorepublikova moda2.jpg
Prvorepublikova moda3.jpg

 

 

Ďalšie články

Golden Age Concert: V rytme Hot & Sweet Music v bratislavskom V-klube
V stredu 27. augusta 2014 sa zo známeho bratislavského Véčka do neskorej noci ozývali burácajúce...
Golden Age Festival 2016 - Véčko v rytme Hot Jazzu
Rytmus je náš biznis spievalo a hralo sa v preplnenej sále bratislavského V – klubu v...
Reportáž: Trnavský Jazzyk medzi kvapkami dažďa
Hudobný festival Trnavský Jazzyk, 5. a 6. august 2016 Trnavský Jazzyk sa za svojich trinásť rokov...
Bratislava Hot Serenaders vzdali poctu americkému jazzu
Ansámbel Bratislava Hot Serenaders už vyše dvadsať rokov patrí k tomu najlepšiemu z ...
Bill Frisell vydáva nové CD. V auguste sa dočkáme zvuku jeho nového tria
Gitarista Bill Frisell vydáva nový album pod hlavičkou vydavateľstva Blue Note. Tentokrát pôjde o...
Fotoreportáž: Wojtek Mazolewski Quintet na festivale CITY SOUNDS
Druhým koncertom jazzového leta v podaní festivalu CITY SOUNDS bolo vystúpenie zoskupenia...
One Day Jazz Festival pokračuje. Na štyri koncerty sa môžu tešiť jazzoví priaznivci v Bratislave, Banskej Štiavnici a Kremnici
Tradičný medzinárodný One Day Jazz Festival pripravil v tejto sezóne v súvislosti s ...
Zvuk for Štiavnica: naše najznámejšie banské mesto sa oblečie do jazzových tónov už tento víkend
Malebným historickým mestom budú uprostred augusta znieť zvuky jazzu. Hudobný maratón v najkrajších...