Syn Theloniousa Monka sa súdi s kalifornským pivovarom: Jeho meno používajú na množstve svojich výrobkov

Syn Theloniousa Monka sa súdi s kalifornským pivovarom: Jeho meno používajú na množstve svojich výrobkov

Thelonious Monk bol jedným z najosobitejších klaviristov a skladateľov v dejinách jazzu - jeho osobnosť predstavovala v 60. rokoch vrchol hipsterstva. Na túto skutočnosť nadviazal jeden kalifornský pivovar, ktorý na svojich pivách belgického štýlu Trappe začal používať jeho meno a podobizeň. Spočiatku sa jednalo o dohodu medzi pivovarom a Monkovou rodinou, no keď jeho syn zistil, že spoločnosť prekračuje medze, rozhodol sa to riešiť súdnou cestou.

 

Syn jazzového velikána Theloniousa Monka sa rozhodol podať žalobu na severokalifornský pivovar Nroth Coast Brewing Co., potom ako zistil, že zneužívajú otcovu pamiatku pri predaji piva a súvisiaceho tovaru. Podľa správy, ktorá bola zverejnená koncom augusta, povolil na základe ústnej dohody Thelonious Monk Jr. spoločnosti North Coast Brewing Co. používať meno jeho otca a jeho podobizeň pri predaji piva s názvom "Brother Thelonious Belgian Style Abbey Ale". Výmenou za to požadoval od pivovaru finančnú podporu pre Jazzový inštitút Theloniousa Monka.

 

V januári 2016 však Monk Jr. dané povolenie zrušil, keď zistil, že North Coast predávalo minimálne 17 ďalších produktov, ktoré využívali odkaz na jeho otca, vrátane pohárov, mikín, podložiek na myš, mydiel a tričiek. Následne trval na tom, aby spoločnosť North Coast podpísala obchodnú dohodu a vyplatila tantiémy týkajúce sa jeho otca, no nestalo sa nič. "Škoda spôsobená Monkovej rodine je nenapraviteľná," odkazuje text žaloby. 

 

Monk so svojou rodinou požadujú kompenzačné a represívne náhrady za údajné porušenie ochrannej známky spoločnosťou North Coast, bezdôvodné obohatenie a porušenie práva na propagáciu. Sťažnosť bola podaná v federálnom súde v San Franciscu. Právnik zastupujúci spoločnosť North Coast zatiaľ nevydal nijaké oficiálne vyhlásenie.

 

Pivo, nesúce názov "Brother Thelonious" je tmavé pivo s obsahom alkoholu 9,4 percenta. Jeho etiketa zobrazuje Monka s pohárom piva a klávesami za hlavou.

 

Zdroj: usnews.com

Autor: Martin Uherek

 

 

Ďalšie články

Súdny proces roka vo svete hudby: Úvaha o kauze Sheeran-Gaye
Pravdepodobne ste už počuli o kauze, o ktorej toto leto rozpráva celá americká i svetová hudobná...
Soundtrack pre starý francúzsky film robil Thelonious Monk: Teraz vyjde na samostatnom albume
Soundtrack ku provokatívnemu francúzskemu filmu Les liaisons dangereuses, ktorý nahral klavirista a...
Monkov a Coltranov album Complete 1957 Riverside Recordings: Už 9. júna aj ako vinylový set
Vydavateľstvo Craft Recordings oznámilo, že už 9. júna 2017  bude dostupné nové vydanie albumu...
Slovenskí jazzmani Nikitin a Šrámek pripravujú premiéru novinky Altar Double Quintet
Čerstvý hudobný album Altar Double Quintet odohrajú v koncertnej premiére etablovaní slovenskí...
Legendárna skladba "Take Five" pôvodne znela úplne inak: Nahrávky zo skúšok vraj pripomínajú zvuk zlej študentskej kapely
Nová kniha od Philipa Clarka o Davovi Brubeckovi, ktorý stál pri zrode legendárneho jazzového hitu...
V marci odštartuje ôsmy ročník Večerných jazzových ateliérov. Hudobníci a vokalisti si opäť budú môcť zahrať v kapele pod vedením najlepších lektorov
V roku 2020 začína už ôsmy ročník Večerných jazzových ateliérov. Pre všetkých hudobníkov,...
Rozhovor s jedinečným československým triom Szaturma: o inšpiráciach, debutovom albume a blížiacom sa krste na JazzFestBrno
Za necelé tri roky svojho pôsobenia si trio Szaturma stihlo vybudovať svoj vlastný hudobný jazyk...