Talentová súťaž mladých jazzmanov štartuje už o týždeň: Zoznámte sa s účastníkmi Jazz START UP

Talentová súťaž mladých jazzmanov štartuje už o týždeň: Zoznámte sa s účastníkmi Jazz START UP
Peter Baláž

Už po siedmykrát spúšťa portál Jazz.sk súťaž pre mladé jazzové talenty, JAZZ START UP. Podujatie odštartuje už o necelý týždeň dvojkoncertom formácií Mattia Müller Trio a New Message Jazz. Ten prebehne v sobotu 23. novembra v bratislavskom klube Bohéma Bar.

V rámci súťaže zabojujú mladí hudobníci nielen o priazeň divákov a poroty, ale aj o koncertné turné, finančnú odmenu v hodnote tisíc eur, či nahrávanie debutového albumu v profesionálnom Štúdiu J. V minulosti sa medzi výhercami umiestnili napríklad triá dnes už na scéne dobre etablovaných klaviristov Alana Bartuša (2017) a Valéra Mika (2015), či projekt šarmantného ženského vokálneho zoskupenia Paper Moon Trio (2016).  

Podľa organizátorov však aj súčasný ročník prichádza so zaujímavými menami, ktoré určite netreba prehliadnuť. Prvý sobotňajší večer otvorí jazzové trio okolo mladého, len šestnásťročného bubeníka a multiinštrumentalistu taliansko-slovenského pôvodu, Mattiu Müllera. Na pódiu ho bude sprevádzať ostrieľaný taliansky kontrabasista Enea Bari a gitarista a študent brnianskej JAMU, Fredy Košecký. Skupina, ktorá sa nebojí improvizácie, ponúkne počas svojho koncertu ako originálne kompozície, tak aj jazzové štandardy vo vlastnom prevedení.  

Na pódiu ich vystrieda formácia saxofonistky Juliány Gazdagovej a kontrabasistu Andreja Behula, pod názvom New Message Jazz. Zoskupenie je vyústením spolupráce mladých hudobníkov a študentov Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne, ktorých spája spoločná láska k hudbe. V telese sa preto príležitostne objavujú ako kolegovia z akadémie, tak aj profesionálni hudobníci jazzovej scény. Repertoár kapely tvoria zaujímavé aranžmány jazzových štandardov, rovnako však aj vlastná umelecká tvorba. Okrem klasického jazzového zvuku sa kapela pohráva aj s prvkami latina, soulu a bluesu. Hudobné duo na pódiu doplní gitarista Gabriel Červeňák.

Vynikajúce vystúpenia však ponúknu aj ďalšie dvojkoncerty, ktoré prebehnú počas sobotňajších večerov 30. novembra7. decembra. Energickou inštrumentálnou hudbou zaujme zoskupenie talentovaných hudobníkov MattiaBoyz, proti ktorému sa postaví Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý. Kým prvé zoskupenie účinkuje ako koncertná predkapela slovenskej legendy Petra Lipu, excelentné vokálno-gitarové duo Kristíny Mihaľovej a Jakuba Šedivého na seba upozorňuje ako doma (napríklad predkapela jazzovej ikony Dianne Reeves), tak aj v zahraničí.

Netreba však prehliadnuť ani formácie posledného duelu, v ktorom sa širokej verejnosti predstaví formácia Julia von Bohem trio. Líderkou tohto zoskupenia je speváčka a klaviristka Júlia Špidusová, ktorá svoje schopnosti stále rozvíja v rámci štúdia na rakúskom Prayner konzervatóriu vo Viedni. V dueli sa s ňou stretne trio mladého klaviristu Andreja Farkaša, ktoré nemusíte poznať len z bratislavských jam sessions, ale aj zo spolupráce s talianskou speváčkou Roberta Genna v projekte Roberta Genna Quartet feat. Juraj Kalász. Výhercovia jednotlivých kôl sa spolu stretnú v spoločnom finále, ktoré sa uskutoční v Komornom štúdiu Slovenského rozhlasu, dňa 14. decembra.

S Hlavnou cenou získa víťazná kapela možnosť dvoch dní strávených v profesionálnom nahrávacom štúdiu STUDIO J pod taktovkou zvukového majstra Milana Tökölyho a vydanie albumu pod hlavičkou Pavian Records. Poukážku na nákup produktov Beyerdynamic získajú finalisti od spoločnosti BaSys. Cena Live Performance zahŕňa príležitosť účinkovania na popredných jazzových festivaloch ako Medzinárodný jazzový festival v Košiciach, Mikulášsky jazzový festival, Trnavský Jazzyk, Pet Jazz a ďalších. Všetci účastníci získajú počas súťaže mediálnu podporu a prezentáciu v Rádiu Devín, na stránkach Jazz.sk a ďalších hudobných portáloch. Parnerom podujatia súťaže Jazz Start UP je klub Bohéma Bar.

Novinky i podujatia súťaže mladých jazzových talentov Jazz START UP môžete sledovať aj na facebookovej stránke TU .

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

 

Tlačová správa

 

Galéria

logo-partneri.jpg
JAZZ START UP A3  kapely.jpg

 

 

Ďalšie články

Nech je dobrej hudby medzi nami veľa
Milí priatelia hudby zvanej Jazz, priatelia dobrej hudby. Akosi vždy, na prelome rokov prichádza...
Miloš Biháry Trio v štúdiu Slovenského rozhlasu
Druhé kolo súťaže Jazz START UP posunulo do finále trnavsko-senickú formáciu Miloš Biháry Trio,...
Je tu opäť súťaž pre hudobníkov a skupiny - Jazz START UP 2014
Portál Jazz.sk v spolupráci s Rádiom Devín spúšťajú ďalší ročník súťaže mladých jazzových...
Súťaž Jazz START UP hľadá nové talenty: Vyhrať môžu šnúru koncertov, aj debutový album
Už po siedmykrát spúšťa portál Jazz.sk v spolupráci s Rádiom Devín súťaž pre mladé jazzové talenty...
Navždy odišiel ďalší jazzman starej školy. Vo veku 93 rokov zomrel saxofonista a skladateľ Jimmy Heath
Jimmy Heath, vynikajúci saxofonista starej školy, skladateľ a kapelník, ktorý spolupracoval s...
Recenzia CD: Valér Miko trio a vyznanie „životu“
Sú hudobníci, ktorých vývoj sledujem s napätím, pretože ich kompozičný a technický potenciál...
Výzva Slovenskej jazzovej spoločnosti na dodanie návrhov pre edičný plán CD Hudobného fondu pre rok 2020
Slovenská jazzová spoločnosť oznamuje, že prijíma návrhy na výrobu/vydanie CD nosičov pre...
Bratislava Hot Serenaders zožali úspech v Rusku. Záverečná dráma na letisku skončila happyendom
Najznámejší slovenský orchester, ktorý sa venuje jazzovej hudbe 20. a 30. rokov – Bratislava...