Terence Blanchard si užil klubovú atmosféru NuSpiritu

Terence Blanchard si užil klubovú atmosféru NuSpiritu
Tomáš Lukáč

 

  Minulý týždeň vystúpil v Bratislavskom NuSpirit Clube Terence Blanchard so svojím aktuálnym kvintetom.

 

Hneď na začiatok treba povedať, že po viacerých pokusoch pri jazzových koncertoch sa v NuSpirit-e podarilo konečne navodiť tú správnu klubovú atmosféru. Pomohli tomu VIP sedenia pri malých stolíkoch priamo pod pódiom, ale hlavne výborne zvládnuté ozvučenie koncertu, pretože kapela s tak širokým spektrom dynamiky, ako má tá Blanchardova, jednoducho dobrý zvuk potrebuje. Vyzneli tak najmä balady, ktoré v ten večer zazneli viackrát.

Dramaturgia koncertu pozostávala prevažne zo skladieb z Terenceovho posledného albumu Magnetic (2013). Z jeho súčasnej tvorby veľmi cítiť inšpiráciu a rešpekt pred bebopom – hlavne v témach skladieb a ich aranžmánoch. Okrem modernejšie znejúcich balád začínali skladby zvučnou bopovo znejúcou témou (často ako unisono oboch dychových nástrojov), no počas improvizácií sa jednotliví muzikanti spravidla prepacovali do modernejšie znejúcej polohy, v ktorej ľahko ohúrili publikum. Jednou z takýchto skladieb bola napríklad Time To Spare, pochádzajúca práve z albumu Magnetic. Medzi inými odznela aj napríklad netradičná verzia Footprints Waynea Shortera v 4/4 metre ako groove.

Aktuálny kvintet Terencea Blancharda je zmesou vychádzajúcich hviezd svetového jazzu. Terence je absolútnym fenoménom moderného hrania na trúbku, okrem toho je vyhlásený leader a skladateľ. Perličkou a prekvapením jeho hrania v ten večer bolo zvláštne využitie delay efektu, ktorým dosiahol oveľa širší, akoby zdvojený zvuk. Ďalšími členmi zostavy sú saxofonista Brice Winston a kontrabasista Joshua Crumbly. Kubánsky klavirista Fabian Almazan (ktorý okrem Blancharda asi najviac uchvátil bratislavské publikum), sa na americkej scéne teší stále väčšej pozornosti, o čom okrem pôsobenia v Blanchardovej kapele od roku 2007 svedčí aj čerstvo vydaný album pod hlavičkou Blue Note s názvom Rhizome. Bubeník Kendrick Scott už dlhšiu dobu patrí k svetovej bubeníckej špičke, je to jeden z tých bubeníkov, ktorí uhrajú naozaj takmer všetko (momentálne spolupracuje okrem Blancharda napríklad s Kurtom Ellingom, či Kurtom Rosenwinkelom). Okrem toho aj komponuje – minulý rok vydal sólo album Conviction a je aj autorom skladby z posledného albumu Terencea Blancharda No Borders Just Horizonts.

 

Od začiatku roka sme mali možnosť vidieť v Bratislave koncerty na takejto vysokej úrovni takmer každý mesiac, či už v rámci cyklu In Jazz We Trust v NuSpirit Clube, ale aj na ďalších podujatiach. Verme, že tento trend bude pokračovať aj naďalej! 

 

Tomáš Lukáč
Foto: Martin Haburaj

 

 

 

Ďalšie články

Šampiónom jubilejného Jazz START UP sa stáva...
V nedeľu 18. decembra budú mnohí s napätím sledovať futbalové majstrovstvá a čakať na nového...
Monterey Jazz Festival odprezentoval najtalentovanejších jazzmanov mladej generácie
Už od roku 1971 sa každoročne uskutočňuje koncert big bandu, ktorý je zložený z...
Archeológia neveselých perspektív: Trilobeat - Zánikový horizont
Slovo neveselý by bolo možné nahradiť aj inými výrazmi, podčiarkujúcimi negatívnosť či inak...
Prebieha zbierka na podporu legendárneho bubeníka Victora Lewisa
Spike Wilner, vlastník newyorských klubov Mezzrow a Smalls Jazz Club, založil dobrovoľnú zbierku...