Top päť: Najvtipnejší súčasní jazzmeni

Top päť: Najvtipnejší súčasní jazzmeni
Dávid Oláh

Jazz je všeobecne považovaný za jednen z najserióznejších hudobných žánrov, častokrát za najserióznejší zo všetkých. Napriek tomu je s jazzovou hudbou úzko spätý pojem "entertainment", to jest zábavná stránka produkcie, ktorá je veľmi typická pre americkú kutlúru a spôsob prezentácie umenia divákovi. Stačí si nájsť videá z koncertov Louisa Armstronga, Dizzyho Gillespieho, Cannonballa Adderleyho či Clarka Terryho, ktorí na svojich koncertoch dokázali úžasne rozosmiať poslucháčov. V tomto článku si predstavíme niekoľko súčasných jazzových hudobníkov, ktorí túto zábavnú stránku posunuli o level vyššie.

 

John Pizzarelli

Tento virtuózny gitarista a fantastivký spevák je známy nielen ako výborný hudobník, ale aj ako nadaný komik. Jeho stvárnenie skladby "I like Jersey Best", paródie na Billie Holiday či Madeleine Peyroux privádzajú divákov do šialenstva.

 

Matt Wilson

Ide o bubeníka, ktorý so seba veľmi rád robí zabávača, hlavne keď vystupuje so svojou kapelou kde je lídrom. Jeho drobné žarty a gagy na pódiu zvykne predvádzať dokonca v kostýme. V čase keď bola v USA populárna reality show "Survivor", oslovoval divákov hlasovať o členoch jeho kapely po každej odohranej skladbe.

 

Ken Peplowski

Ken Peplowski je klarinetista a saxofonista, ktorý na svojich koncertoch s obľubou  žartuje na účet svojej kapely, seba, ale aj svojho menežera: "Je skvelé vidieť, že sa môj menežer taktiež zúčastnil tohto gigu, momentálne je v backstagi a vychutnáva si 15 %  z môjho kurčaťa."

 

Christian McBride

McBride patrí k absolútnej svetovej špičke v hre na kontrabas. Nie je to však žiadny "suchár", čo dokazuje aj to, že sa stal hlavný hosťom v talk show v rádiu National Public Radio. Svoje príhody začína vtipným monológom, ktorým pripravuje svojich spolusediacich kolegov na postupné vrcholy jeho vtipov a zážitkov. Neskôr sa jeho zabávačský talent natoľko osvedčil, že sa stal spolupracovníkom v oblasti organizácie a dramaturgie relácie v tomto rádiu.

 

Paquito D´Rivera

Fantastický (latin) jazzový saxofonista, flautista a klarinetista je známy svojim temperamentným hudobným štýlom. Rovnako ako jeho mentor Dizzy Gillespie, je aj Paquito veľkým "showmanom" a humoristom o čom svedčia tri knihy jeho vtipov a veselých príhod, ktorých je autorom.

 

 

Dávid Oláh

Zdrojjazztimes.com/

 

 

 

Ďalšie články

Tomáš Maretta: Kvalitná hudba nie je zadarmo, Slováci to musia pochopiť.
Stretol som sa s Tomášom Marettom - jedným z organizátorov koncertu Rona Cartera a Richarda...
Jazz namiesto rannej kávy? Psychológovia zistili, že jazz je najstimulujúcejším hudobným žánrom
Keď som bol malý chlapec, otec ma neustále napomínal, aby som nepočúval hudbu popritom ako si robím...
Mária Reháková: Neskôr prídu tie praktické otázky ako - dá sa to s flautou? Uživím sa tým?
Dohodol som si rozhovor s mladou jazzovou flautistkou Máriou Rehákovou. Mária študuje na...
Skutočne treba cvičiť 8 - 12 hodín denne? (1. časť )
 2 hodiny? 4 hodiny? 6 hodín? 8 hodín? 12 hodín? Koľko hodín je dostatok? Existuje vôbec niečo...
Súťaž Jazz START UP hľadá nové talenty: Vyhrať môžu šnúru koncertov, aj debutový album
Už po siedmykrát spúšťa portál Jazz.sk v spolupráci s Rádiom Devín súťaž pre mladé jazzové talenty...
Joshua Redman & Brooklyn Rider: Čerstvý album ,,Sun on Sand'' z dielne Patricka Zimmerliho sa nesie v znamení klasickej hudby a jazzu
Pred pár dňami obdarilo známe vydavateľstvo Nonesuch Records hudobný svet novým albumom v ...
Joe Lovano zdôrazňuje svoje sicílske korene: S talianskym trubkárom Enricom Ravom vydáva spoločný album "Roma"
Žijúca legenda talianskeho jazzu - trubkár Enrico Rava - spojil svoje sily s americkým...
Jazz & Accordion days 2019: Prvý ročník festivalu zameraný na jazzový akordeón sa bude konať v štyroch slovenských mestách
Radi vás privítame na prvom ročníku putovného festivalu zameraného na jazzový akordeón. Jazz &...