Tragická správa pre jazzovú scénu na Slovensku. Vo veku 72 rokov nás opustil Gejza Szabados.

Tragická správa pre jazzovú scénu na Slovensku. Vo veku 72 rokov nás opustil Gejza Szabados.
Dávid Oláh

Začiatkom októbra žiaľ neobišla smutná správa ani slovenskú jazzovú komunitu. Vo veku 72 rokov nás opustil legendárny jazzový bubeník z Košíc Gejza Szabados. Správu sa verejnosť dozvedela v pondelok 4. októbra 2021.

 

Gejza Szabados bol bubeníkom, ktorý sa preslávil aj v zahraničí. Pochádzal zo známej košickej hudobníckej rodiny - jeho brat Juraj bol uznávaným hudobníkom a hlavne skladateľom.

V 60. rokoch minulého storočia nahrával ako bubeník pravidelne v Slovenskom rozhlase v Košiciach a taktiež účinkoval v orchestri Juraja Palíka v Štátnom divadle.

V roku 1967 ako najmladší účastník Medzinárodného jazzového festivalu v Prahe dostal ocenenie od Karola Kraugantnera a dostal možnosť ísť študovať jazzovú hudbu do Ameriky, no z rodinných dôvodov túto ponuku odmietol. Študoval fagot a bicie nástroje a s orchestrom Braňa Hronca účinkoval po celej Európe, nahrával v Slovenskej televízii a rozhlase.

V roku 1986 si založil vlastnú kapelu "Trio stop", s ktorou účinkoval prevažne v zahraničí až do r. 1992, keď sa definitívne vrátil domov a založil jazzový klub.

Stál pri zrode a bol spoluorganizátorom Dni mesta Košice a bol dvakrát ocenený primátorom Košíc za jeho rozvoj v rámci kultúry. Je organizátorom Medzinárodného jazzového festivalu a ďalších podujatí v Košiciach. Má dvoch synov - Slavomíra a Tomáša, ktorí úspešne vedú Jazz club a GeS klub.

 

Dávid Oláh

Zdroj: aktuality.sk

 

 

Ďalšie články

Grammy 2022. Poznáme nominantov 64. ročníka najprestížnejších ocenení
Nominácie na tohtoročné ocenenie Grammy sú už známe. Ide o 64. ročník odovzdávania...
Janka Kozáková si plní sny. V projekte Vlčie maky prináša folklórne piesne v jazzových aranžmánoch
Janu Kozákovú široká verejnosť vníma najmä ako speváčku kapely Mukatado, ktorá v tomto období...
Hitchcock už nemusí byť len veličinov pre filmových labužníkov. Britský saxofonista Alex Hitchcock prináša novinku Dream Band
Alex Hitchcock je britský saxofonista so sľubnou budúcnosťou, ktorý so svojim projektom Dream Band...
Punk + Free Jazz = WOW! Dánsky gitarista Teis Semey prekvapuje novinkou Mean Mean Machine
Aké úžasné je nedať predsudkom šancu. Úprimne, keď mi bol holandskou kamarátkou, promotérkou...