Trinásty ročník jazzového festivalu na Liptove: Začína už o 2 týždne

Trinásty ročník jazzového festivalu na Liptove: Začína už o 2 týždne
Patrik Gömöri

Tradičný letný festival, ktorý každoročne na Liptov prináša to najlepšie z viac, či menej jazzových žánrov privíta svojich priaznivcov presne o dva týždne. Od začiatku roka má v rámci klubovej sezóny na konte už šesticu zorganizovaných koncertov a k tridsiatim účinkujúcim sa na konci júla pripojí ďalšia päťdesiatka skutočne svetových hudobníkov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska, Nemecka, Rakúska a Srbska.

 

 

Headlinermi tohtoročného festivalu sú všetci hudobníci


 

Aj keď organizátori tento pojem používajú veľmi neradi a každý z tohtoročných účinkujúcich je skutočne jedinečný a pre každého z návštevníkov bude „top“ niekto iný, za headlinerov 13. ročníka festivalu možno predsa len označiť niekoľko kapiel. Prekvapením nebude, že v tejto kategórii budú opäť kraľovať poliaci. „Už dlhšiu dobu čerpáme z poľskej jazzovej scény a robíme to veľmi radi. Je totiž nesmierne široká, bohatá a predovšetkým veľmi kvalitná, stále je tam čo objavovať,“ približuje Martin Budaj, PR manažér festivalu. „Aj vďaka dobrej spolupráci s Poľským inštitútom sa nám každoročne darí priniesť do Liptovského Mikuláša niektorú z perál poľského jazzu. Tento rok to budú hneď tri veľmi výrazné osobnosti, každá reprezentujúca tak trochu inú generáciu a iné poňatie jazzu,“ dopĺňa. Virtuózny huslista Adam Bałdych, držiteľ množstva ocenení svojou hrou dokazuje, že aj husle môžu priniesť moderné prvky do súčasného jazzu a obohatiť ho. O čosi mladšia Kinga Głyk začala na basgitaru hrať už v dvanástich rokoch a je skutočným objavom – na vystúpeniach po celom svete sa preslávila svojou nesmiernou hudobnosťou a slobodou hry na base.

Na opačnom generačnom konci stojí a neprestáva ohurovať ostrieľaný saxofonista Zbigniew Namysłowski. Autor jedných z najlegendárnejších poľských jazzových albumov vychádza z tradičnej goralskej hudby a poľských ľudových tancov. Sobotňajšie vystúpenie jeho kvintetu bude nepochybne jedným z vrcholov tohtoročného festivalu.

Výrazný priestor na festivale však zaslúžene vždy dostáva aj domáca scéna a okrem výnimočnej poľskej hudby sa teda predstaví napríklad aj absolventka slávnej Berklee College of Music, speváčka Ester WiesnerJurajom Griglákom a kapelou, či výnimočný projekt Roberta Pospiša, Martina SillayaNikolaja NikitinaTribute to Ján Cikker. Zaujímavosťou je, že ten zaznie presne na 106. výročie narodenia tohto slovenského skladateľa. Priestor dostane aj azda najlepší český jazzový klavirista Emil Viklický spolu s trúbkarom Miroslavom Hloucalom. Žánrovú pestrosť festivalu dotvorí špičkový klezmer a etno jazz v podaní Pressburger Klezmer Band i jedinečné spojenie jazzu a ľudovej hudby, ktoré prinesie AMC TrioĽudovou Hudbou Stana Baláža. Bohatý line-up uzatvárajú protagonisti veľmi muzikálneho a výpravného fusion, maďarskí Transform Quintet. „Vďaka pomocnej ruke Fondu na podporu umenia a tiež množstva sponzorov a priaznivcov festivalu sme tento rok mohli postaviť podľa, môjho názoru, skutočne bezkonkurenčný program. Je žánrovo bohatý, invenčný a sú v ňom zastúpené legendy aj vychádzajúce hviezdy jazzového neba. Na svoje si teda príde skutočne každý,“ uzatvára Martin Budaj.

Originálne a inšpiratívne hudobné workshopy

 

Po prvý krát sa pri letnom festivale budú konať aj hudobné workshopy, v piatok a v sobotu pred koncertným programom záujemcov zasvätia do tajov tvorby a nahrávania skutoční profesionáli. „Organizovanie jazzových dielní a workshopov pre začínajúcich hudobníkov a mladé talenty je nesmierne cenným krokom a výborným doplnením tohto festivalu. Podporuje sa tak totiž výchova ďalších generácií jazzových talentov nielen spod Tatier,“ hodnotí Nikolaj Nikitin, hudobník, skladateľ a pedagóg. Prvý workshop sa bude práve pod jeho vedením venovať jednému z kľúčových prvkov jazzovej hudby, hudobnej improvizácii. Druhý workshop povedú producenti, skladatelia a hudobníci Robert Pospiš a Martin Sillay. Tí prevedú účastníkov všetkým, čo sa týka nahrávania v hudobnom štúdiu. Vysvetlia rolu producenta, dôležitosť kvalitnej postprodukcie a poradia aj na čo sa sústrediť pri nahrávaní. Workshopy sú bezplatné a prístupné pre všetkých záujemcov.

 

Tlačová správa

Esprit 2023

Galéria

MJF_poster-A2_final.jpg

 

 

Ďalšie články

Víkend na Liptove patril jazzu
V dňoch 25. – 27. 2014 sa konal jubilejný, 10. ročník Mikulášskeho jazzového festivalu....
Letné jazzové festivaly očami organizátorov
V posledných rokoch sa i na Slovensku začala udomácňovať tradícia letných jazzových...
Speváčka Brigita vydala druhý album Brigita B
Nitrianska speváčka Brigita Tarinová vydala v júni svoj druhý štúdiový album. Novinka s ...
O novom sólovom albume Juraja Grigláka sa píše už aj v Amerike
O najnovšom albume vynikajúceho slovenského basistu Juraja Grigláka "Time To Fly" sme už na portáli...
ESPRIT - hlasovanie o najlepší domáci jazzový album je spustené!
Už o niekoľko dní sa dozvieme, kto získa prestížne ocenenie ESPRIT za najlepší slovenský jazzový...
UFMC: Brno zrejme opäť mnohým „nakopne prdel“
Neviem s tým nič robiť, ale Brno som si v poslednom období nesmierne zamiloval: počas celého roka...
Lukáš Oravec Quartet vyráža na WARM UP TOUR 2024
Už tento týždeň zahajuje trubkár a bandlíder Lukáš Oravec jarnú koncertnú sezónu a spolu so svojím...
Očarenie francúzskou trúbkou - daoud: Good Boy
Keď sa spomenie Francúzsko, jazz a trúbka v jednej vete, asociujem automaticky dve mená...