Projekt We Europe: veľký medzinárodný jazzový koncert online a zadarmo

Projekt We Europe: veľký medzinárodný jazzový koncert online a zadarmo
Miroslav Halak

Koncert We Europe je ambicióznym online projektom spájajúcim rôzne kúty Európy aj zaoceánskej Kanady myšlienkou jazzu, ako resuscitátorom pokrízovej spoločnosti. Na jeho uskutočnení spolupracovali organizátori a promotéri jazzovej a improvizovanej hudby z celej Európy. Koncerty budú vysielané v priamom prenose a bezplatne 21. mája z ôsmich európskych miest.

Hlavný iniciátor projektu, Krzysztof Kobyliński, sa predstaví v dejisku každoročného festivalu Palm Jazz Festival Jazovia v poľských Gliwiciach, po ktorom bude nasledovať dvojica Szymon Klima a Dominik Wania. Z Prešova sa predstaví duo David Kollar a Tomáš Mutina. Tento koncert organizuje slovenské vydavateľstvo Hevhetia z Košíc. V Brne, ktoré je známe festivalom Ponava Fest, bude účinkovať Jakub Mizeracki Trio. V rakúskom Diersbach zahrá Sweet Emma Band (Inntoene Jazz Festival). Lorenzo de Finti Quartet (Rosetum Jazz Festival) bude koncertovať priamo z talianskeho Milána a v holandskom Tilburgu vystúpi Paul van Kemenade Quintet (jazzový festival Stranger Than Paranoia). Izabella Effenberg bude koncertovať v nemeckom Norimbergu a skupina Leonid Shinkarenko (Nida Jazz Festival) sa predstaví na pódiu v litovskom Vilniuse. Deviatym koncertom bude vystúpenie skupiny Jacques Seguin Group v kanadskom Montreale v rámci poľsko-kanadského partnerstva (Jazz Crossing Festival). Z The Vortex Jazz Club v Londýne, Alian Bzhezhinska – na záver predvedie najnapínavejšiu a najdynamickejšiu hru na harfu minimálne vo Veľkej Británii.

Myšlienku jarného oživenia, ktoré by spojilo všetko umelecké úsilie, podporuje história. Vo svojej nedávnej publikácii Apollov šíp: Hlboký a trvalý vplyv koronavírusu na spôsob nášho života Nicholas Christakis, profesor z Yale, analyzoval predchádzajúce pandémie a rozoznal opakujúcu sa schému. Ako príklad môžeme uviesť, 20. roky 20. storočia, keď pandémia španielskej chrípky skončila, došlo k veľkému rozvoju rozhlasového vysielania, džezovej hudby a hnutí za práva žien. "Teraz po epidémii koronavírusov určite zažijeme podobné javy. "V nasledujúcich rokoch sa bude rozvíjať umelecké, ekonomické, technologické a politické oživenie...“ píše Christakis.

 

Všetky koncerty organizované v rámci projektu We Europe si môžete online a bezplatne prezrieť na WeEurope.art a na Facebooku so začiatkom v piatok 21. mája o 20.00 hod.

Krzysztof Kobyliński: "Uplynul celý rok pandémie. Táto skúsenosť, v dôsledku ktorej prišlo o život toľko ľudí, bola zdieľaná na európskej a globálnej úrovni. Stále nevieme, kedy táto pandémia skončí, ale vieme to že po tej poslednej globálnej pandémii jazzová hudobná scéna, umelecký život všeobecne a ekonomika prekvitali. Sme presvedčení že tentoraz sa tiež blíži jarné prebudenie. S touto nádejou by sme vás chceli pozvať na stretnutie „My Európa“".

 

Miroslav Haľák

Galéria

Projekt We Europe: veľký medzinárodný jazzový koncert online a zadarmo

 

 

Ďalšie články

Jazz na Konzervatóriu v Košiciach: Saxofonista Ján Kopčák odovzdáva skúsenosti a vedomosti študentom
Ako študent sa vzdelával na prestížnych hudobných školách v Európe. Svoje skúsenosti a vedemosti sa...
Recenzia CD: Wicked Heads - Superheroes
The Cure, troška Nicka Cavea, experimentálny zvuk gitár a zvonkohier, charizmatický ženský...
Recenzia CD: Miloš Železňák, Anna a Vtáčiky
Ako neobyčajne znie názov tohto projektu Miloša Železňáka tak je aj jeho obsah ojedinelým,...
Recenzia CD: Kari Sál - Betesda
Prestížne obsadený album Betesda speváčky Kari Sál, vlastným menom Karina Srocka, je...
Aj tento rok môžete zájsť Za hranice s hudbou: prihlasovanie na Letný workshop 2021 je stále otvorené
Sú mladí, motivovaní a svoje skúsenosti zo štúdia a učenia na prestížnych zahraničných...
Jazz na Bratislavskom organovom festivale: František Báleš v projekte Blue Toccata spojí jeho Básne Múzické s píšťalovým organom
V rámci Bratislavského organového festivalu sa už tento piatok 18.6. 2021 o 19.00 hod....
V pražskom Jazz Docku sa už hrá živý jazz. Beata Hlavenková zaháji koncertnú sezónu s novým materiálom.
Beata Hlavenková vystúpi 17. júna s Kapelou Snů v pražskom klube Jazz Dock. Na vystúpení...
Šokujúca správa zasiahla jazzový svet: Opustil nás fenomenálny Gábor Winand
Iba pred pár hodinami prebehla sociálnymi sieťami neuveriteľne smutná správa. Vo veku 57 rokov nás...