VIDEO: Grazyna Auguscik a Paulinho Garcia: Beatles Nova

VIDEO: Grazyna Auguscik a Paulinho Garcia: Beatles Nova
jazz.sk

Jedna z najslávnejších poľských jazzových speváčok prichádza do Bratislavy so svojím najnovším projektom Beatles Nova. Na koncerte v Slovenskom rozhlase predstaví spolu s brazílskym gitaristom Paulinhom Garciom piesne Beatles v úpravách v štýle bossa novy. Hity, ktoré sa stali klasikou pop music znejú v intepretácii tejto dvojice síce jednoznačne rozpoznateľne, no v podobe, ktorá je sama osebe autorským i interpretačným počinom. Vokálne línie sa zväčša odvíjajú v simultánnom speve oboch protagonistov v neobyčajných harmonických spojeniach. Priezračný hlas Auguscikovej dokonale zapadá do konceptu bossa novy, vyžadujúcej dokonalú intonáciu a zmysel pre štýlovosť.

CD so spomínaným programom bolo nahraté audiofilsky – na jeden mikrofón, bez pridaných zariadení, umožňujúcich dodatočnú manipuláciu so zvukom. Poskytuje tak autentický poslucháčsky zážitok, v maximálnej možnej miere evokujúci špičkovú pódiovú produkciu.

 

Koncert v Slovenskom rozhlase je pokračovaním cyklu Hudba pod pyramídou, ktorý začal koncertom fenomenálneho poľského jazzového klaviristu Pawla Kaczmarczyka. Organizátorom je občianske združenie Scene. Koncerty sú zaznamenávané Slovenským rozhlasom a budú odvysielané na Rádiu Devín.

 

Grazyna Auguscik je po Ursule Dudziak a Anne Marii Jopek treťou poľskou jazzovou speváčkou, ktorá dosiahla naozaj svetový ohlas. Venuje sa najmä prienikom jazzu s etnicky zakorenenými štýlmi, ako je klezmer, vplyvy poľskej ľudovej hudby a bossa nova. Od roku 1994 žije v Chicagu, kde sa zaradila medzi hviezdy miestnej jazzovej scény. V ankete poľského časopisu Jazz Forum Magazine zvíťazila 4-krát v kategórii najlepšia jazzová speváčka. Roku 2002 získala titul Najlepšia speváčka v ankete Chicago Music Awards. Fenomenálny úspech zaznamenal jej album Homage – Three for Brasil (Pony Canyon Records), ktorý sa r. 2002 zaradil medzi 20 najpredávanejších jazzových albumov v Ázii. Roku 2012 pritiahla so svojím projektom Chopin World Sound do chicagského Millenium Park viac než 10 000 poslucháčov. Koncert bol vyhlásený za jeden z 10 najvýznamnejších jazzových koncertov v chicagskej oblasti za posledných 30 rokov.

Grazyna Auguscik spolupracovala s hviezdami súčasného jazzu, ako sú Randy a Michael Breckerovci, Jim Hall, Toots Thielemans, Milan Urbaniak či Patricia Barber. Nahrala 14 CD.

 

Grazyna Auguscik a Paulinho Garcia: Beatles Nova

6. marca 2012

19.00 h

Komorné štúdio SRo, Mýtna 1, Bratislava

 

 

Ďalšie články

Quo vadis Bratislava Hot Serenaders?
Orchester Bratislava Hot Serenaders mohol aj vďaka Fondu na podporu umenia v tomto náročnom...
Grammy 2022. Poznáme nominantov 64. ročníka najprestížnejších ocenení
Nominácie na tohtoročné ocenenie Grammy sú už známe. Ide o 64. ročník odovzdávania...
Janka Kozáková si plní sny. V projekte Vlčie maky prináša folklórne piesne v jazzových aranžmánoch
Janu Kozákovú široká verejnosť vníma najmä ako speváčku kapely Mukatado, ktorá v tomto období...
Hitchcock už nemusí byť len veličinov pre filmových labužníkov. Britský saxofonista Alex Hitchcock prináša novinku Dream Band
Alex Hitchcock je britský saxofonista so sľubnou budúcnosťou, ktorý so svojim projektom Dream Band...