Goodbye Mick Goodrick

Goodbye Mick Goodrick
Dávid Oláh

V polovici novembra podľahol vo veku 77 rokov Parkinsonovej chorobe výnimočný americký gitarista a pedagóg Mick Goodrick. Ako pedagóg viedol a ovplyvnil niekoľko generácií jazzových gitaristov (Bill Frisell, John Scofield, Mike Stern, Julian Lage) a ako interpret spolupracoval napríklad s Garym Burtonom, Patom Methenym či Michaelom Breckerom.

 

Mick Goodrick (1945) bol veľkým fanúšikom hudby Elvisa Presleyho, čo ho priviedlo k štúdiu hry na gitare. Už ako tínedžer sa však začal zaujímať o jazz. Podnetom bol tiež pobyt v hudobnom tábore v orchestri Stana Kentona. V rokoch 1963–1967 študoval na Berklee School of Music v Bostone, kde ostal následne aj učiť. Niekoľko rokov strávil spoluprácou s vibrafonistom Garym Burtonom a po ukončení koncertovania a nahrávania s legendárnym vibrafonistom sa usadil v Bostone a pracoval prevažne ako pedagóg na Berklee School of Music (v súčasnosti Berklee College of Music).

 

 

Goodrick bol významným pedagógom a k jeho študentom patrili napríklad Bill Frisell, Julian Lage, John Scofield, Lage Lund, Mike Stern, Rale Micic a ďalší. Jeho najznámejšia kniha "The Advancing Guitarist" je inštruktážnym manuálom pre gitaristov venujúcich sa akémukoľvek žánru. Okrem toho napísal niekoľko ďalších učebníc, venujúcich sa problematike vedenia hlasov v harmónii.

 

 

V 80. rokoch minulého storočia spolupracoval s Charlie Haden´s Liberation Music Orchestra a tiež sa objavoval v projektoch bubeníka Jacka DeJohnetta. V 90. rokoch hrával spolu so Stevom Swallowom. Mick Goodrick bol významným postbopovým pedagógom a interpretom, ktorý sa nevyhýbal experimentovaniu s rôznymi zvukovými efektami a moderným harmonickým a rytmicko-melodickým prístupom k improvizácii.

 

Autor: Dávid Oláh

 

 

Ďalšie články

Jazz START UP vám môže dať krídla
Viaceré okolností naznačujú, že domácim jazzovým umelcom začína „ísť karta“: speváčka Kristína...
Lesk veľkých skladieb. Petr Nohavica: Glance
Rád by som sa vyhýbal nástrahám idealizovania minulosti a spomienkovému optimizmu. Niekedy...
Kto je najväčšou slovenskou jazzovou legendou? Predsa Ivan „Kelly“ Köhler!
Len pred niekoľkými dňami skončila vo varšavskom Slovenskom kultúrnom inštitúte retrospektívna...
Prekvapenia Gypsy Jazz Festivalu
Už dnes sa v priestoroch Slovenského rozhlasu začne dvanásty ročník dvojdňového podujatia Gypsy...