Vynález Adolpha Saxa oslavujú nielen jazzmani

Vynález Adolpha Saxa oslavujú nielen jazzmani
Peter Motyčka

Saxofón skonštruoval začiatkom 40. rokov 19. storočia Belgičan Adolphe Sax a patentovať ho dal v roku 1846. Dnes prekvapuje, že ako prvý zostrojil basový saxofón, až potom nasledovala celá „rodina“ saxofónov od sopraninového po barytónový. Adolphe Sax (1814 - 1894) neskôr tvrdil, že od začiatku chcel skonštruovať nástroj podobne flexibilný ako je ľudský hlas. Zvuková farebnosť nového nástroja bola akýmsi pomyselným mostom medzi dychovými a sláčikovými nástrojmi v symfonických orchestroch alebo vo vojenských a pochodových kapelách. O jazze v tých rokoch nikto nechyroval, keďže ten sa vynoril z brehov rieky Mississippi až po niekoľkých desaťročiach.

 

Hudobných skladateľov od začiatku očaril zvuk nového nástroja. Hector Berlioz napísal v roku 1842 článok do časopisu Journal des Débats: „Neviem o žiadnom v súčasnosti používanom nástroji, ktorý by sa s ním dal porovnať. Jeho zvuk je plný, jemný, žiarivý, má obrovskú silu a dá sa zjemniť.” A o dva roky neskôr ho ako prvý na svete použil v inštrumentácii skladby Chant sacré.

 

 

Saxofón očaril aj velikánov impresionizmu a nastupujúcej vlny symfonického jazzu a vo svojej hudbe ho použili Maurice Ravel (Bolero), Modest Petrovič Musorgskij (Obrázky z výstavy), George Gershwin (Rapsódia v modrom, Američan v Paríži a i.), Debusy, Rachmaninov, Bizet, Berg, Šostakovič, Prokofiev, Ibert, Britten, Penderecki, Milhaud a mnohí ďalší.

 

 

Klasický saxofón ako sólový nástroj bolo možné na Slovensku doteraz počuť len minimálne. V posledných rokoch k nám však začali prenikať snahy o návrat saxofónu medzi plnohodnotné nástroje klasickej hudby. Popredný klavirista (a dnes už aj etablovaný saxofonista) Ladislav Fančovič patrí k jeho najvýraznejším propagátorom: „Najväčšou motiváciou pri vzniku tohtoročného projektu Príbeh saxofónu bolo to, že v roku 2024 si pripomíname dvojité okrúhle výročie vynálezcu saxofónu Adolpha Saxa. Projekt spojený s edukáciou o klasickom saxofóne som koncipoval tak, že budem hrať skladby z obdobia rokov 1847, čiže de facto z obdobia, keď bol saxofón skonštruovaný, až po rok 1937, a všetky skladby budem hrať na pôvodných nástrojoch z tých rokov. Na koncertoch tak ľudia budú môcť počuť napríklad Variácie od Jeana-Georgesa Kastnera z roku 1847 na altovom saxofóne, ktorý vyrobil osobne Adolphe Sax. K projektu budem robiť 12. júna aj prednášku o historických saxofónoch v rámci Hudobného salónu v Dome Albrechtovcov.

 

 

Projekt Príbeh saxofónu spája saxofón s klavírom. K spolupráci si Ladislav Fančovič prizval renomovaného klaviristu Jakuba Čižmaroviča. Atraktívny program predstaví saxofón od roku svojho vzniku po prvú polovicu minulého storočia v hudbe prevažne belgických a francúzskych autorov (Jean-Baptiste Singelée, Jules Demersseman, Jean-Georges Kastner, Jules Demersseman, Pierre Bouillon, Joseph Jean-Baptiste Laurent Arban, Jean-Baptist Soualle, Jean-Baptiste Singelée, Paul Gilson, Edmund von Borck) a väčšina skladieb zaznie v slovenskej premiére.

 

 

St 12. 6. Prednáška o historických saxofónoch, Dom Albrechtovcov, Bratislava o 18:00 h.

FB event: www.facebook.com/events/966685988454399/

VSTUP VOĽNÝ

 

Pi 14. 6. Banská Bystrica – Späthova vila o 18:00 h.

FB event: www.facebook.com/events/468193909226150

 

Ne 16. 6. Bratislava – Dom Albrechtovcov o 18:00 h.

FB event: www.facebook.com/events/779500370641479/

 

Št 20. 6. Lučenec – Synagóga o 18:00 h.

FB event: www.facebook.com/events/808998907533270/

 

 

Podujatie podporili z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, ktorý ocenil snahu šírenia komornej hudby tej najvyššej interpretačnej kvality po Slovensku a a Wallonia-Brussels International na Slovensku.

 

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

Foto: Tomáš Polešenský

Galéria

Vynález Adolpha Saxa oslavujú nielen jazzmani
Vynález Adolpha Saxa oslavujú nielen jazzmani
Vynález Adolpha Saxa oslavujú nielen jazzmani

 

 

Ďalšie články

Vynálezca saxofónu oslávi v novembri výročie. Na jeho počesť sa uskutoční workshop s Melissou Aldanou, Benom Wendelom či Jaleelom Shawom
6. novembra bude oslavovať svoje 206. výročie belgický hudobník a výnalezca saxofónu Adolphe Sax....
Dovolenkový tip cestovky Kairos Quintet: More a Les(s)
Slnko hreje, voda láka, takže je najvyšší čas obhliadnuť sa po dovolenkovej destinácii. Niekoho...
Pavol Zelenay bol slovenským unikátom a evergreenom
Predvčerom ma nesmierne zarmútila správa o odchode nestora slovenskej populárnej hudby Pavla...
Večný filozofický problém - Valér Miko: Conscious Being
Už je to piaty album Valéra Mika, ktorý mám možnosť recenzovať. Okrem sólo Príbehov a Random...
Oskar Török Sextet: do Jeruzalema a ešte ďalej!
Pred necelým mesiacom sme avizovali vydanie debutového albumu trubkového svetobežníka a chameleóna...