Vynález Adolpha Saxa oslavujú nielen jazzmani
Saxofón skonštruoval začiatkom 40. rokov 19. storočia Belgičan Adolphe Sax a patentovať ho dal v roku 1846. Dnes prekvapuje, že ako prvý zostrojil basový saxofón, až potom nasledovala celá „rodina“ saxofónov od sopraninového po barytónový. Adolphe Sax (1814 - 1894) neskôr tvrdil, že od začiatku chcel skonštruovať nástroj podobne flexibilný ako je ľudský hlas. Zvuková farebnosť nového nástroja bola akýmsi pomyselným mostom medzi dychovými a sláčikovými nástrojmi v symfonických orchestroch alebo vo vojenských a pochodových kapelách. O jazze v tých rokoch nikto nechyroval, keďže ten sa vynoril z brehov rieky Mississippi až po niekoľkých desaťročiach.
Hudobných skladateľov od začiatku očaril zvuk nového nástroja. Hector Berlioz napísal v roku 1842 článok do časopisu Journal des Débats: „Neviem o žiadnom v súčasnosti používanom nástroji, ktorý by sa s ním dal porovnať. Jeho zvuk je plný, jemný, žiarivý, má obrovskú silu a dá sa zjemniť.” A o dva roky neskôr ho ako prvý na svete použil v inštrumentácii skladby Chant sacré.
Saxofón očaril aj velikánov impresionizmu a nastupujúcej vlny symfonického jazzu a vo svojej hudbe ho použili Maurice Ravel (Bolero), Modest Petrovič Musorgskij (Obrázky z výstavy), George Gershwin (Rapsódia v modrom, Američan v Paríži a i.), Debusy, Rachmaninov, Bizet, Berg, Šostakovič, Prokofiev, Ibert, Britten, Penderecki, Milhaud a mnohí ďalší.
Klasický saxofón ako sólový nástroj bolo možné na Slovensku doteraz počuť len minimálne. V posledných rokoch k nám však začali prenikať snahy o návrat saxofónu medzi plnohodnotné nástroje klasickej hudby. Popredný klavirista (a dnes už aj etablovaný saxofonista) Ladislav Fančovič patrí k jeho najvýraznejším propagátorom: „Najväčšou motiváciou pri vzniku tohtoročného projektu Príbeh saxofónu bolo to, že v roku 2024 si pripomíname dvojité okrúhle výročie vynálezcu saxofónu Adolpha Saxa. Projekt spojený s edukáciou o klasickom saxofóne som koncipoval tak, že budem hrať skladby z obdobia rokov 1847, čiže de facto z obdobia, keď bol saxofón skonštruovaný, až po rok 1937, a všetky skladby budem hrať na pôvodných nástrojoch z tých rokov. Na koncertoch tak ľudia budú môcť počuť napríklad Variácie od Jeana-Georgesa Kastnera z roku 1847 na altovom saxofóne, ktorý vyrobil osobne Adolphe Sax. K projektu budem robiť 12. júna aj prednášku o historických saxofónoch v rámci Hudobného salónu v Dome Albrechtovcov.“
Projekt Príbeh saxofónu spája saxofón s klavírom. K spolupráci si Ladislav Fančovič prizval renomovaného klaviristu Jakuba Čižmaroviča. Atraktívny program predstaví saxofón od roku svojho vzniku po prvú polovicu minulého storočia v hudbe prevažne belgických a francúzskych autorov (Jean-Baptiste Singelée, Jules Demersseman, Jean-Georges Kastner, Jules Demersseman, Pierre Bouillon, Joseph Jean-Baptiste Laurent Arban, Jean-Baptist Soualle, Jean-Baptiste Singelée, Paul Gilson, Edmund von Borck) a väčšina skladieb zaznie v slovenskej premiére.
St 12. 6. Prednáška o historických saxofónoch, Dom Albrechtovcov, Bratislava o 18:00 h.
FB event: www.facebook.com/events/966685988454399/
VSTUP VOĽNÝ
Pi 14. 6. Banská Bystrica – Späthova vila o 18:00 h.
FB event: www.facebook.com/events/468193909226150
Ne 16. 6. Bratislava – Dom Albrechtovcov o 18:00 h.
FB event: www.facebook.com/events/779500370641479/
Št 20. 6. Lučenec – Synagóga o 18:00 h.
FB event: www.facebook.com/events/808998907533270/
Podujatie podporili z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, ktorý ocenil snahu šírenia komornej hudby tej najvyššej interpretačnej kvality po Slovensku a a Wallonia-Brussels International na Slovensku.
Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy
Foto: Tomáš Polešenský