World music festival, ktorý zotiera hudobné hranice

World music festival, ktorý zotiera hudobné hranice
Peter Motyčka

Od 17. do 20. augusta 2023 sa bude v Bratislave konať v poradí už 8. ročník World Music Festival Bratislava (WMFBA), na ktorom vás čaká pestrá muzika s etnickými koreňmi nielen zo Slovenska, ale aj z Estónska, Francúzska, Južnej Kórey, Réunionu, Španielska, Talianska, či afrického Burkina Faso.

 

Aj keď mnohí z potvrdených umelcov sú vysoko cenenou a rešpektovanou súčasťou medzinárodnej world music scény, na Slovensku sa viacerí z nich predstavia po prvýkrát. Bohatú umeleckú kariéru má za sebou napríklad španielsko-grécka dvojica Efrén López a Christos Barbas. Obaja účinkovali v početných zostavách, sú hudobnými autormi aj skvelými sólistami, ktorí v spoločnom projekte Atlas mixujú rôzne podoby stredovekej, stredomorskej i orientálnej hudby s nádychom jazzu. Prienik meditatívnej blízkovýchodne hudby s bohatosťou mediteránnych vplyvov bude pravdepodobne jeden z vrcholov festivalu.

 

 

Dve mladé estónske hudobníčky Duo Ruut sú vychytenou senzáciou tohtoročných festivalov, keďže vo svojej tvorbe inovatívne snúbia folklór s experimentálnou hudbou. Výrazné sklony k prekračovaniu žánrových hraníc má aj Soona PARK, juhokórejská sólistka na tradičnom strunovom nástroji kajagum, na ktorom však netradične kombinuje prvky tradičnej kórejskej hudby, jazzu i klasiky. Jej virtuózna hra i autorský prístup sľubujú mimoriadny zážitok. Z hudobných koreňov Afriky vychádza výborné kreolské sexteto Ti'kaniki, ktoré prinesie exotickú hudbu z ostrova Réunion. U nás menej známe, v súčasnosti vo svete populárne viachlasné piesne Okcitánie predstaví vokálna skupina Barrut z Francúzska. V poslednom období vzbudzuje táto energická, perkusiami obohatená hudobná tradícia oprávnené nadšenie poslucháčov. Predstavia fascinujúco krásne harmónie piesní aj škálu rytmov a odhalia originálny, nadčasový repertoár.

 

 

 

Novinkou v programe festivalu budú dve nočné DANCE párty v bratislavskom V-klube (18. a 19. augusta) s koncertami určenými nielen na počúvanie. Skupina Aboubakar Traoré & Balima predstaví tradičné nástroje a repertoár inšpirovaný rodiskom hudobníkov. Bude to koncert plný energie a afrického temperamentu. Druhým headlinerom Dance párty bude výborné tunisko-americko-talianske trio Fanfara Station, ktoré kombinuje hudobné tradície severu Afriky s elektronikou, dychovými nástrojmi a tuniskými perkusiami. Svojou tanečnou hudbou budú pravdepodobne ďalším z vrcholov festivalu.

 

 

Slovenskú scénu budú tento rok na WMFBA reprezentovať dve začínajúce a nádejné skupiny DIS IS MARKÉTA a Neha!, ktoré sú plné pozitívnej ženskej energie a kreativity. Doplnia ich skúsení hudobníci z rytmickej úderky La3No Cubano, ale aj zoskupenie Ondro a kamaráti, ktoré nadväzuje na tvorbu Kataríny Málikovej a aranžuje horehronské a dolnozemské piesne na spôsob komornej a filmovej hudby. Koncerty sa budú konať vo viacerých obľúbených a overených bratislavských sálach (Klarisky, Teatro Colorato, V-klub), pričom úvodný koncert vo štvrtok 17. augusta prebehne na Hviezdoslavovom námestí.

 

 

Bratislava sa medzi 17. a 20. augustom stane miestom, kde sa budú stretávať domáce vychádzajúce hviezdy so skúsenými interpretmi zo zahraničia, ktorých umenie oceňujú odborníci i laická verejnosť. Veríme, že ako si minulý rok festival našiel svojich verných aj nových divákov na vypredaných koncertoch, priláka aj tohtoročný program záujemcov o pestrú hudbu bez hraníc. Výhodné permanentky, ako aj vstupenky na jednotlivé koncerty si môžete zakúpiť na tomto linku.

 

SPOTIFY: https://open.spotify.com/playlist/5rvFytAB7M80WPaMr08zp4

 

www.worldmusicfestival.sk

 

Festival, ktorý sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta Bratislavy, z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Jeho ďalšími partnermi sú BKIS, Bratislava – Staré mesto, BSK, SOZA, V-klub, Teatro Colorato a projekty Kreatívnej Európy Sounds of Europe a UPBEAT.

 

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

 

 

Ďalšie články

World Music Festival Bratislava zaujal divákov: Dokonca sa dostal aj do vysielania BBC
Premiéra filmu Ťažká duša od Mareka Šulíka a Jany Belišovej, ktorý bol venovaný prenosu...
Aboubakar Traoré & Balima – skvelá afropárty vo Véčku
World Music Festival Bratislava prináša každoročne mimoriadne pestrú nádielku kvalitnej a...
Jazz START UP vám môže dať krídla
Viaceré okolností naznačujú, že domácim jazzovým umelcom začína „ísť karta“: speváčka Kristína...
Kde začnú Jazzové Vianoce na Slovensku? Predsa v Leviciach
Hlavný nápor domácich jazzových festivalov viac-menej skončil, no prečo by si nemohli fanúšikovia...
Jazz-festivalovo-koncertná-zimo-jeseň
Už je tomu raz tak: titulky niektorých článkov vyznievajú nezmyselne (dokonca úplne blbo), nech na...
Lesk veľkých skladieb. Petr Nohavica: Glance
Rád by som sa vyhýbal nástrahám idealizovania minulosti a spomienkovému optimizmu. Niekedy...