World music festival, ktorý zotiera hudobné hranice

World music festival, ktorý zotiera hudobné hranice
Peter Motyčka

Od 17. do 20. augusta 2023 sa bude v Bratislave konať v poradí už 8. ročník World Music Festival Bratislava (WMFBA), na ktorom vás čaká pestrá muzika s etnickými koreňmi nielen zo Slovenska, ale aj z Estónska, Francúzska, Južnej Kórey, Réunionu, Španielska, Talianska, či afrického Burkina Faso.

 

Aj keď mnohí z potvrdených umelcov sú vysoko cenenou a rešpektovanou súčasťou medzinárodnej world music scény, na Slovensku sa viacerí z nich predstavia po prvýkrát. Bohatú umeleckú kariéru má za sebou napríklad španielsko-grécka dvojica Efrén López a Christos Barbas. Obaja účinkovali v početných zostavách, sú hudobnými autormi aj skvelými sólistami, ktorí v spoločnom projekte Atlas mixujú rôzne podoby stredovekej, stredomorskej i orientálnej hudby s nádychom jazzu. Prienik meditatívnej blízkovýchodne hudby s bohatosťou mediteránnych vplyvov bude pravdepodobne jeden z vrcholov festivalu.

 

 

Dve mladé estónske hudobníčky Duo Ruut sú vychytenou senzáciou tohtoročných festivalov, keďže vo svojej tvorbe inovatívne snúbia folklór s experimentálnou hudbou. Výrazné sklony k prekračovaniu žánrových hraníc má aj Soona PARK, juhokórejská sólistka na tradičnom strunovom nástroji kajagum, na ktorom však netradične kombinuje prvky tradičnej kórejskej hudby, jazzu i klasiky. Jej virtuózna hra i autorský prístup sľubujú mimoriadny zážitok. Z hudobných koreňov Afriky vychádza výborné kreolské sexteto Ti'kaniki, ktoré prinesie exotickú hudbu z ostrova Réunion. U nás menej známe, v súčasnosti vo svete populárne viachlasné piesne Okcitánie predstaví vokálna skupina Barrut z Francúzska. V poslednom období vzbudzuje táto energická, perkusiami obohatená hudobná tradícia oprávnené nadšenie poslucháčov. Predstavia fascinujúco krásne harmónie piesní aj škálu rytmov a odhalia originálny, nadčasový repertoár.

 

 

 

Novinkou v programe festivalu budú dve nočné DANCE párty v bratislavskom V-klube (18. a 19. augusta) s koncertami určenými nielen na počúvanie. Skupina Aboubakar Traoré & Balima predstaví tradičné nástroje a repertoár inšpirovaný rodiskom hudobníkov. Bude to koncert plný energie a afrického temperamentu. Druhým headlinerom Dance párty bude výborné tunisko-americko-talianske trio Fanfara Station, ktoré kombinuje hudobné tradície severu Afriky s elektronikou, dychovými nástrojmi a tuniskými perkusiami. Svojou tanečnou hudbou budú pravdepodobne ďalším z vrcholov festivalu.

 

 

Slovenskú scénu budú tento rok na WMFBA reprezentovať dve začínajúce a nádejné skupiny DIS IS MARKÉTA a Neha!, ktoré sú plné pozitívnej ženskej energie a kreativity. Doplnia ich skúsení hudobníci z rytmickej úderky La3No Cubano, ale aj zoskupenie Ondro a kamaráti, ktoré nadväzuje na tvorbu Kataríny Málikovej a aranžuje horehronské a dolnozemské piesne na spôsob komornej a filmovej hudby. Koncerty sa budú konať vo viacerých obľúbených a overených bratislavských sálach (Klarisky, Teatro Colorato, V-klub), pričom úvodný koncert vo štvrtok 17. augusta prebehne na Hviezdoslavovom námestí.

 

 

Bratislava sa medzi 17. a 20. augustom stane miestom, kde sa budú stretávať domáce vychádzajúce hviezdy so skúsenými interpretmi zo zahraničia, ktorých umenie oceňujú odborníci i laická verejnosť. Veríme, že ako si minulý rok festival našiel svojich verných aj nových divákov na vypredaných koncertoch, priláka aj tohtoročný program záujemcov o pestrú hudbu bez hraníc. Výhodné permanentky, ako aj vstupenky na jednotlivé koncerty si môžete zakúpiť na tomto linku.

 

SPOTIFY: https://open.spotify.com/playlist/5rvFytAB7M80WPaMr08zp4

 

www.worldmusicfestival.sk

 

Festival, ktorý sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta Bratislavy, z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Jeho ďalšími partnermi sú BKIS, Bratislava – Staré mesto, BSK, SOZA, V-klub, Teatro Colorato a projekty Kreatívnej Európy Sounds of Europe a UPBEAT.

 

Autor: Peter Motyčka podľa tlačovej správy

Esprit 2023

 

 

Ďalšie články

World Music Festival Bratislava zaujal divákov: Dokonca sa dostal aj do vysielania BBC
Premiéra filmu Ťažká duša od Mareka Šulíka a Jany Belišovej, ktorý bol venovaný prenosu...
Aboubakar Traoré & Balima – skvelá afropárty vo Véčku
World Music Festival Bratislava prináša každoročne mimoriadne pestrú nádielku kvalitnej a...
Týždeň slovenského jazzu: tradícia
Pomaly, ale isto sa blížime k Medzinárodnému dňu jazzu, ako aj k oslavám tohto sviatku...
ESPRIT - hlasovanie o najlepší domáci jazzový album je spustené!
Už o niekoľko dní sa dozvieme, kto získa prestížne ocenenie ESPRIT za najlepší slovenský jazzový...
UFMC: Brno zrejme opäť mnohým „nakopne prdel“
Neviem s tým nič robiť, ale Brno som si v poslednom období nesmierne zamiloval: počas celého roka...
Lukáš Oravec Quartet vyráža na WARM UP TOUR 2024
Už tento týždeň zahajuje trubkár a bandlíder Lukáš Oravec jarnú koncertnú sezónu a spolu so svojím...