Aboubakar Traoré & Balima – skvelá afropárty vo Véčku

Aboubakar Traoré & Balima – skvelá afropárty vo Véčku
Peter Motyčka

World Music Festival Bratislava prináša každoročne mimoriadne pestrú nádielku kvalitnej a neopočúvanej hudby, ktorá prekračuje hranice žánrov a zároveň čerpá z prameňov rôznych kultúr a etník. V priestoroch znovu oživeného legendárneho V-klubu v Bratislave sa v rámci festivalu 19. augusta predstavila zaujímavá zostava hudobníkov pochádzajúcich z afrického Burkina Faso a Belgicka.

 

Kapela Balima a jej líder Aboubakar Traoré priniesli do Bratislavy mimoriadne sviežu fúziu hudobných tradícií západoafrických griotov (hudobníkov a rozprávačov príbehov) v modernom zvukovom šate. Tomu zodpovedalo aj nástrojové obsadenie: Aboubakar Traoré – spev a africký strunový nástroj kamele n'goni (menšia verzia západoafrickej kory, pripomínajúca lutnu a harfu), Désiré Somé – elektrická gitara, Guillaime Codutti – perkusie, Jonathan Dembélé – basgitara a Geoffrey Desmet – balafón (zvukovo dominantný africký typ xylofónu) a djembe.

 


 

Táto zostava hudobníkov ešte v predcovidovom období vystupovala na festivaloch v západnej Európe či na Haiti. Vo vlastnej produkcii vydali v roku 2019 debutový album „Tama Tama“, ktorý bol nominovaný na cenu Octaves de la Musique 2021 (Belgicko) v kategórii World Music. Zároveň bola kapela vybraná medzinárodnou porotou na prezentovanie belgickej world music v rámci Worldwide Music Night 2023.

 


 

Na úvod koncertu zaznela inštrumentálna skladba s očarujúco krásnymi melódiami a až magickým zvukom n'goni a balafónu, posadených do zvodných rytmov africkej tradície. Moderný gitarový zvuk dodával tradičným nástrojom ďalší rozmer. Energické unisono rytmizácie a naozaj pútavé, vkusne primiešané harmonické zmeny, určite lahodili uchu každého poslucháča, keďže po každej skladbe nasledoval búrlivý aplauz. Na koncerte zaznela väčšina hudobných lahôdok z albumu „Tama Tama“, ktorý je voľne dostupný na webstránke kapely. V rytmicky aj zvukovo sviežej skladbe Musow Foli výrazný Traorého spev dopĺňali vokály všetkých členov kapely.

 


 

Každou skladbou koncert naberal na gradácii. V pulzujúcom groove a zaujímavých rytmických aranžmánoch skladieb Báara a Wasso sa energia z pódia prenášala na divákov, ktorí spontánne začali tancovať po okrajoch V-klubu. Pokojnejší song s názvom Africa dovoľoval vyznieť nádhernej, magickej atmosfére a dokonale namiešanej chémii kapely, ktorá nenechala nikoho chladným. V tomto momente Jonathan Dembélé vyzval divákov na parket vytvorený pod pódiom a skladbami Farafinna a Tounga odštartovala až šamanská tanečná párty. Tej okrem energiou nabitých aranžmánov dominovali časté sóla perkusií Coduttiho a Desmetta. Svojou hudbou, plnou pozitívnej africkej energie, privádzala kapela spontánne tancujúce publikum do varu. To si po skončení koncertu búrlivým aplauzom vyžiadalo ešte jeden prídavok a Aboubakar Traoré & Balima sa museli vrátiť zo šatne na pódium.

 


 

Bol to naozaj fantastický a dramaturgicky vydarený večer, ktorý organizátori v programe štvordňového festivalu označili ako „Dance párty vo Véčku, nielen pre mladých divákov“. Veď práve tanec prirodzene patrí k hudbe už od jej počiatkov. Kiežby takáto hudobná kvalita a zážitok s ňou spojený zneli na každej tanečnej párty!

 


 

Autor: Miroslav Zahradník

Fotografie: Barbora Solařová

Galéria

Aboubakar Traoré & Balima – skvelá afropárty vo Véčku
Aboubakar Traoré & Balima – skvelá afropárty vo Véčku
Aboubakar Traoré & Balima – skvelá afropárty vo Véčku
Aboubakar Traoré & Balima – skvelá afropárty vo Véčku
Aboubakar Traoré & Balima – skvelá afropárty vo Véčku
Aboubakar Traoré & Balima – skvelá afropárty vo Véčku
Aboubakar Traoré & Balima – skvelá afropárty vo Véčku

 

 

Ďalšie články

World Music Festival Bratislava zaujal divákov: Dokonca sa dostal aj do vysielania BBC
Premiéra filmu Ťažká duša od Mareka Šulíka a Jany Belišovej, ktorý bol venovaný prenosu...
Illustratosphere na pódiu aj na doskách
Mnohonásobný laureát ocenenia Spevák roka ako aj Spevák štvrťstoročia Dan Bárta sa na slovenských...
Jazz pod nebom na nádvorí
V týchto horúcich júnových dňoch prepája Prahu a Brno nielen preplnená diaľnica D1, ale tiež...
Trubkový chameleón Oskar Török začína priznávať farbu
Pokiaľ aspoň trochu sledujete jazzové dianie v strednej Európe, museli ste naraziť na meno...
Kto sú vlastne ocenení slovenskí jazzoví favoriti?
Minulý týždeň sme ukončili súťaž o špeciálny balíček „The Best of Slovak Jazz 2023“, pozostávajúci...