Žilina International Jazz Contest pozná víťaza. Je ním maďarská skupina Mátyás Gayer/Sándor Molnár Quartet

Žilina International Jazz Contest pozná víťaza. Je ním maďarská skupina Mátyás Gayer/Sándor Molnár Quartet
Patrik Gömöri

Dňa 25. a 26. septembra 2015 sa v Žiline konala medzinárodná džezová súťaž Žilina International Jazz Contest.  Tieto dva dni plné džezu boli venované mladým hudobníkom. Žilinskému publiku sa tak predstavili hudobníci z Rakúska, Maďarska, Ukrajiny, či Čiernej hory.

 

Víťazom za stal Mátyás Gayer/Sándor Molnár Quartet - projekt dvoch popredných maďarských hudobníkov - saxofonistu Sándora Molnára a klaviristu Mátyása Gayera. Matyas Gayer je držiteľom niekoľko ocenení ako Freiburg-Piano Competition, Frauenfeld-Generations Unit 2012 a v roku 2014 sa zúčastnil finále súťaže Montreux Solo Piano Competition. Sándor Molnár sa predstavil už na rôznych pódiách a festivaloch po celej Európe a spolupracoval s hudobníkmi ako Robert Szakcsi Lakatos, Kalman Olah, Janos Egri, Elemer Balazs, Gabor Bolla, Stjepko Gut, Milan Nikolic, Pawel Wlosok či Tomáš Baroš. Vo svojom spoločnom projekte sa na súťaži predstavili spolu s maďarským kontrabasistom Mátyásom Hofeckerom a ukrajinským bubeníkom Olegom Markovom.


 

 

Druhé miesto získala kapela Balasz Balogh Quintet (HU/AT/ME), v ktorom sa predstavili hudobníci ako Filip Gavranović, Thomas Wilding, Thomas Froschl, či Lajos Toth. Nakoľko odborná porota to s výberom nemala ľahké a výkony finalistov boli na veľmi vysokej úrovni, rozhodla sa udeliť dve tretie miesta. Tie získali Krisztián Oláh Trio Ľudo Kotlár Trio.


 

 

         Víťaz súťaže získal okrem finančnej výhry 1 000 Eur aj možnosť predstaviť sa na Bratislavských jazzových dňoch v Žiline, a to konkrétne na otvorení tohto festivalu v piatok 23. októbra 2015.  Organizátorom medzinárodnej džezovej súťaže Žilina International Jazz Contest je Mesto Žilina v spolupráci s Mestským divadlom Žilina a občianskym združením GIG.

 

Tlačová správa

Galéria

ZIJC-01.jpg
ZIJC-02.jpg
ZIJC-03.jpg
ZILINA_JAZZ_pic1.jpg
ZILINA_JAZZ_pic2.jpg
ZILINA_JAZZ_pic3.jpg
ZILINA_JAZZ_pic4.jpg
ZILINA_JAZZ_pic5.jpg
ZILINA_JAZZ_pic6.jpg

 

 

Ďalšie články

Po Botanickej záhrade pozývajú Lash & Grey do galérie
Slovenskej dvojici Lash & Grey skutočne „ide karta“: po dvoch úspešných albumoch,...
Bratislavským „jazzákom“ budú vládnuť aktuálne trendy
Tradičný jesenný jazzový sviatok ponúka aj tento rok pestrý program. Organizátori Bratislavských...
Malá spomienka na Martina Ďurdinu
Minulý týždeň viacerí domáci hudobníci spomínali na svojho kolegu a kamaráta Martina Ďurdinu (1973...
Staň sa novou tvárou (nielen) slovenského jazzu
Každoročne sa na domácej scéne objavujú nové hudobné zoskupenia, ktoré sa snažia dostať do...