Môj zážitok z Colours of Ostrava

Môj zážitok z Colours of Ostrava

O festivale Colours of Ostrava som sa dozvedel preto, že na ňom mala hrať Björk. Div že som neskákal po stole od radosti. Neskôr, keď sa k tomu pridalo meno Bobby McFerrin, pochopil som, že tento Ostravský festival je ako sa hovorí 'Hustý'!!! Jednou z hlavných vecí, ktorú mám spojenú s mestom Ostrava je skupina Buty. Zavolal som teda môjmu kamarátovi Pastošovi (v občianskom preukaze Radomír Pastrňák) a on na moje potešenie súhlasil s tým, že u neho ja a môj kolega môžeme prespať. Čo si budeme nahovárať, jednoducho BOMBA.

Ako  sme sa blížili k miestu, kde sa festival konal, bol som opäť omráčený, miesto akoby stvorené pre Björk (http://www.dolnioblastvitkovice.cz). Ohromujúca stará fabrika, predmety takej veľkosti, že sa vám pred nimi tají dych. Priestor, ktorý už sám o sebe vzbudzuje záujem.

Náš prvý deň festivalu bol piatok. Na ten deň dlho nezabudnem. Radek Pastrňák nám urobil raňajky a už vopred vysmiaty sme sa blížili na miesto, kde mali po sebe vystúpiť Dan Bárta, Bobby McFerrin a Lenka Dusilová. To, že Dan Bárta odohral výborné vystúpenie ma neprekvapilo tak ako to, že nám krížom nakresleným do vzduchu prezradil, že nemusíme cestovať ďaleko do východných krajín, aby sme našli radosť a múdrosť. Toto, jeho výborný spevácky a tanečný výkon ma pripravil na to, že po ňom má vystúpiť čierny anjel. Ako inak mám nazvať človeka, ktorý svoju hudbu stavia na tom, že má ľuďom pomáhať a povzbudzovať ich. Človeka, ktorý svoj talent vníma ako dar a svoje ego nechal, sám už nevie kde. Bobby McFerrin je pre mňa viac ako úžasný spevák. Je pre mňa vzorom, ako chcem robiť hudbu a tiež dobrým vysvetlením, čo to znamená hudbou slúžiť ľuďom. Bol som prekvapený, keď sa na pódiu ocitol medzi troma ďalšími spevákmi. Celé vystúpenie sa nieslo v mene improvizácie a v snahe ukázať hudbu ako univerzálny jazyk. Bobby okrem jedného miesta, kedy spieval sám, sediac na kraji pódia mne skoro na dosah, nijak nevytŕčal zo skupiny. Stal sa jej súčasťou. Ba nechal priestor aj pre samotné WeBe3 (názov tria, ktoré ho na koncerte dopĺňalo). Jedným z najsilnejších momentov pre mnohých zúčastnených bolo, keď sa na pódiu znova objavil Dan Bárta, tentokrát ako hosť a prišiel do rozbehnutého programu. To iste nie je nič jednoduché, ale Dan začal spievať a okamžite sa mu dostalo podpory.  Bobby mu spieval sprievodné hlasy a WeBe3 harmónie. Dan Bárta zo seba tak vytisol aj dušu. Toto a mnohé iné aspekty vystúpenia ako odvaha, energia, radosť, skupinová práca, podpora, spontaneita a mnohými spôsobmi prejavovaná láska, boli veľmi silnými paralelami k životu. Práve tu som si uvedomil, ako toto vystúpenie silno kontrastuje s priestorom v ktorom sa festival konal, s pocitmi ktoré vo mne vyvolával. A čo vlastne Bobby a ostatný umelci prinášajú do týchto priestorov. Že to nie je Colours of Ostrava, ale skôr Colours of Humanity, alebo Colours of Life. Neskôr v ten večer sme sa ešte ako VIP hostia pretlačili na vopred beznádejne fanúšikmi zatarasený koncert Lenky Dusilovej. Jej nádherný hlas a plastový pohár na pivo, ktorý mi po koncerte darovala so slovami „tobě se tady bude jěšte hodit“ sú so mnou doteraz.

 V sobotu sa na hlavnom pódiu prestavili dve hnedovlasé speváčky. Napadlo mi, aký výborný ťah, predstaviť mladučkú začínajúcu Zaz ktorá srší energiou, behá, skáče, škrieka, piští a hlavne krásne spieva a za ňou v tesnom závese Alanis Morissette, ktorá sa nám zapísala do sŕdc svojou nespútanou energiou a dnes už trocha kľudnejšia, odhaľuje ako sa veci časom menia. Každopádne vidieť tieto dve brunety, s ústami dokorán a celým telom preciťovať ich nádherný hlas - bol pre mňa úžasný zážitok. Myslím, že stojí za zmienku, že obe speváčky nás nechali začuť ich hlas, ešte skôr ako vošli na pódium. V prípade Alanis (zrejme pre to, že ten hlas poznám už z detských čias) som bol tak „hotový“ ešte skôr ako som ju uvidel. Mám radosť z takýchto žien, predstavujú obrovský potenciál a som presvedčený o tom, že mnoho prítomných žien pocítilo, že by chceli byť niečo ako ony, ... energické, hravé, nespútané ...úžasne ženské. Posledný koncert toho dňa bol pre nás neznámy Ibrahim Maalouf, ktorý nám úplne vybil dych. Poznáte ten pocit. Idete na vystúpenie a vlastne nemáte ani tušenie o čo ide a odchádzate odtiaľ neveriacky krútiac hlavou nad tým, čo sa tam stalo... Mladý Ibrahim so svojou trúbkou doniesol takú hĺbku výpovede, že sme všetci tajili dych. Tesne pred vyvrcholením jeho vystúpenia nám odhalil svoj životný príbeh spojený s bolesťou spätou s krajinou jeho pôvodu. Názov skladby ktorá nasledovala hovorí za všetko... http://www.youtube.com/watch?v=L2p4nnqI_PI&list=UU-W3Un3Gv_AxsXcwTDsmjFQ&index=1&feature=plcp

V nedeľu sme zvládli už len dve vystúpenia. Úžasná Iva Bittová a kapela Buty na ktorú sme sa z pochopiteľných dôvodov veľmi tešili. S pani Bittovou sme po koncerte pokračovali v našom v Bratislave otvorenom interview, ktorého prvá časť už vyšla na týchto stránkach.

K záveru chcem už len povedať, že program festivalu bol tak nabitý, že nebolo možné všetko vidieť. Hudba bola tak silná, že nám bolo jedno, že občas spŕchlo... Šup na seba igelit a pokračovať v radosti. Festival Colours Of Ostrava, bol pre mňa úžasnou príležitosťou stretnutia s ľuďmi, ktorí ako zrkadlo odrážajú život a pomohli mi spomenúť si na názov Franklovej knihy „Napriek všetkému, povedať životu áno“.

Áno!!! 

PS. Vďaka bohu, že tam nakoniec Björk nebola... to už by bolo na jedného trocha moc :)

Michal Štefan

Galéria

ostrava.jpg
ostrava1.jpg
ostrava4.jpg
ostrava5.jpg
ostrava6.jpg
ostrava7.jpg
ostrava8.jpg
ostrava9.jpg
ostrava10.jpg
ostrava11.jpg
ostrava12.jpg
ostrava13.jpg
ostrava14.jpg
ostrava16.jpg
ostrava17.jpg
ostrava18.jpg
ostrava19.jpg
ostrava21.jpg
ostrava22.jpg
ostrava23.jpg
ostrava24.jpg
ostrava25.jpg
ostrava288.jpg
ostrava26.jpg
ostrava28.jpg
ostrava277.jpg
ostrava29.jpg
ostrava30.jpg
ostrava31.jpg
ostrava32.jpg
ostrava33.jpg
ostrava34.jpg
ostrava35.jpg
ostrava36.jpg
ostrava37.jpg

 

 

Koncerty

Po Ut St Št Pi So Ne
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
Smutný záver roka 2020. Zomrel kontrabasista a Brubeckov spoluhráč Eugene Wright
Záver roka 2020 priniesol ďalšiu smutnú udalosť vo svete jazzovej hudby. V krásnom veku 97 rokov...
Vznikol soundtrack ku počítačovej adventúre Creaks. Hlavným tvorcom je Joe Acheson a jeho Hidden Orchestra
Pražské štúdio Amanita Design vydalo v lete novú počítačovú hru s názvom Creaks. Na vytvorenie...
Anita Soul and Friends: gospelové Vianoce v Divadle Aréna
V piatok 15. decembra 2020 sa v bratislavskom Divadle Aréna uskutočnil zaujímavý vianočný koncert...
Jan Andra & The Track Inspection: funk-jazzoví inšpektori vyrážajú na turné s debutovým albumom a 360° videom
The Track Inspection je novým projektom českého jazzového hudobníka Jan Andra, ktorý vydal album...
9. ročník Gypsy Jazz Festivalu: Pekný záver roka 2020
Rok 2020 sa stal rokom, kedy asi každý z nás musel, či chcel alebo nie, zastaviť a spomaliť....