Ella Fitzgerald

Neprihlásený
Ella Fitzgerald

Ella Fitzgerald bola americká jazzová speváčka, nazývaná tiež "FIRST LADY OF SONG". Počas svojej hudobnej kariéry získala 13 cien Grammy a vydala viac ako 40 albumov. Mala prekrásny černošský hrubý a zároveň jemný, krásne položený hlas s nádhernou farbou a rozsahom 3 oktávy, čo jej umožňovalo spievať pomalé ale aj živé jazzové a swingové songy. Počas svojej kariéry spolupracovala s viacerými významnými hudobníkmi ako Duke Elington, Louis Armstrong, Frank Sinatra a ďalší.

Ella mala ťažké detstvo. Matka jej zomrela keď mala 15 rokov, tak bola poslaná do cirkevnej školy, odkiaľ však ušla. Chvíľu žila ako bezdomovec.

Jej speváska kariéra začala v roku 1934 keď vyhrala súťaž mladých talentov. Najskôr spievala v kapele Chicka Webba a neskôr sa uplatnila na scéne ako sólová speváčka, o jej úspech sa postaral jej manažér Norman Granz. Dôležitú úlohu v jej živote mal aj kontrabasista Ray Brown, ktorý bol členom jej kapely a neskôr aj jej manžel.
Ella milovala jazzové bigbandy, rovnako rada spievala i za doprovodu gitary či klavíra, okrem toho milovala duetá.

Ella počas celého svojho života na sebe tvrdo pracovala, niekedy aj na úkor svojho zdravia. Za deň stihla odspievať aj dva koncerty, hoci dané mestá mohli byť od seba vzdialené aj niekoľko 100 míl. Ella bola černoška a to jej tiež zťažovalo život, keďže vtedajšia spoločnosť nemala černochov až tak v láske. Platili tzv Jim Crow zákony, ktoré nariaďovali že černošskí hudobníci môžu hrať len v malých nočných kluboch, musia odchádzať zadnými dverami,...Veľkou fanynkou Elly bola aj MARYLIN MONROE ktorá pomohla Elle, keď ju nechceli pustiť spievať do jedného podniku práve kvôli farbe jej pleti. Merylin tam vtedy zavolala a povedala, že aj tam Ellu nechajú vystupovať, bude sedieť v tom podniku každý večer :) Majiteľ s ponukou nakoniec súhlasil.

V roku 1986 musela podstúpiť operáciu srdca, okrem toho jej diagnostikovali cukrovku.Ako 76 ročnej jej meseli amputovať obe nohy. Po tejto operácií už vystupovala iba veľmi veľmi zriedka. V roku 1996 Ella zomrela v jej dome v Beverly Hills.
Okrem 13 grammy získala Ella v roku 1987 od prezidenta Regana National medal of Arts a svoju hviezdu má aj na chodníku slávy.
Ella bola aj dobrá duša, ktorá podporovala charitu. Založila si aj svoju vlastnú nadáciu, ktorá nesie jej meno a jej hlavným cieľom je vydávať knihy pre deti s postihnutím.

Elline navýznamnejšie citáty: "I sing like I feel.", "The only thing better than singing is more singing.", "Just don't give up trying to do what you really want to do. Where there is love and inspiration, I don't think you can go wrong."

Medzi jej najznámejšie piesne patria songy ako: Summertime, Lulelby of birdland, Angel Eyes, At last, Cheeck to cheeck, I got rhythm, Blue moon, How high the moon...

Pre mňa osobne má táto speváčka nesmierny význam. Je totiž mojim idolom. Texty jej piesní sú krásne, spôsob akým spieva je neskutočný a jazzová hudba je prekrásna. Ja sa tiež snažím byť speváčkou, nemám síce rozsah 3 oktávy ale verím v Elline slová, že ak niečo chcem, môžem to dosiahnuť a že mám vždy spievať iba to čo cítim a všetko ostatné pôjde samo....a to aj robím. Verím, že raz budete niekde počuť moju verziu Elliných piesní a že budú aspoň z polovice také dobré ako originál:)

 

 

Tamoxifen | How To Buy
St, 22. 1. 2020, 03:18
Looking for a tamoxifen? Not a problem! Buy tamoxifen online ==> http://newcenturyera.com/med/...
Promethazine | Price American Express Sale
St, 22. 1. 2020, 03:18
Looking for a promethazine? Not a problem! Buy promethazine online ==> http://newcenturyera.com...
Imovane | Cheap 180
St, 22. 1. 2020, 03:18
Looking for a imovane? Not a problem! Buy imovane online ==> http://newcenturyera.com/med/...
Tizanidine | Buy Us
St, 22. 1. 2020, 03:18
Looking for a tizanidine? Not a problem! Buy tizanidine online ==> http://newcenturyera.com/med...
Bystolic | Price Of Medication
St, 22. 1. 2020, 02:00
Looking for a bystolic? Not a problem! Buy bystolic online ==> http://newcenturyera.com/med/...
Voveran | Where To Purchase Next
St, 22. 1. 2020, 02:00
Looking for a voveran? Not a problem! Buy voveran online ==> http://newcenturyera.com/med/...
Finast | Buy Now Online
St, 22. 1. 2020, 02:00
Looking for a finast? Not a problem! Buy finast online ==> http://newcenturyera.com/med/finast...
Propranolol | Buy 20Mg Sx Rxpurchase
St, 22. 1. 2020, 02:00
Looking for a propranolol? Not a problem! Buy propranolol online ==> http://availablemeds.top/...
Cymbalta | Where Can I Buy
St, 22. 1. 2020, 00:48
Looking for a cymbalta? Not a problem! Buy cymbalta online ==> http://newcenturyera.com/med/...
Abana | Want To Buy
St, 22. 1. 2020, 00:48
Looking for a abana? Not a problem! Buy abana online ==> http://newcenturyera.com/med/abana...
Po Ut St Št Pi So Ne
 
 
1
 
 
3
 
4
 
 
 
 
 
 
10
 
 
 
 
14
 
 
 
17
 
 
 
 
 
22
 
 
 
25
 
 
27
 
28
 
 
 
 
 
 

Reklama