Andrej Turok

Andrej Turok
Andrej  Turok

Andrej Turok (14.11.1961)
Andrej Turok sa etabloval na hudobnej scéne ako člen prvej československej funkovej skupiny Tamis. Vyštudoval pôvodne hru na akordeón, aby neskôr defnitívne presedlal na gitaru. V súčasnosti pôsobí ako hudobný producent, skladateľ filmovej hudby a voľne tvoriaci inštrumentalista. Produkoval úspešné crossoverové albumy slovenskej opernej hviezdy Martina Babjaka (víťaz Pavarottiho speváckej súťaže vo Philadelphii) s účasťou výrazných osobností československej scény ako Karel Gott či Peter Dvorský, ako aj albumy svetoznámej Ivany Christovej. Produkčne a autorsky sa taktiež podieľal na albumoch víťazov súťaže Slovensko hľadá SuperStar. Pre režiséra Juraja Jakubiska zložil a nahral hudbu k dvom filmom – Post Coitum (2004) a Bathory (2008). Takisto komponuje aj pre divadlo a televíziu (Bednárik, Luther). Pre slovenský pavilón na výstave Expo Zaragoza 2008 skomoponoval a nahral s veľkým symfonickým orchestrom v spolupráci s mladým nádejným skladateľom Tomášom Rojčekom monumentálnu skladbu ako súčasť audiovizuálnej prezentácie. Pre Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji zložil oficiálnu znelku a pre viac než 80 miliónov divákov sa stala v čase ich konania symbolom druhého najpopulárnejšieho športu planéty. Takisto napísal hudbu k víťaznej zostave majsterky sveta vo fitness Zuzany Kořínkovej, s ktorou súťažila na Miss Olympia Arnolda Schwarzeneggera. V roku 2010 prijal ponuku na skomponovanie oficiálnej hymny World Bodybuilding Federation a World Fitness Federation ako aj ich Majstrovstiev sveta, ktoré sa v tomto roku konali práve na Slovensku. Pravidelne píše hudbu k reklamným spotom (za hudbu k reklame Panasonic získal v slovisnkom Portoroži cenu Golden Drum Award). Ku dnešnému dňu ich má na konte viac než stovku a k jeho klientom patria svetoznáme značky ako BMW, Julius Meinl, Procter & Gamble, Nestle, Rover, Telefónica O2, Orange a ďalšie. V roku 2000 mu vyšiel prvý sólový inštrumentálny album Golemissimo.

Koncom roka 2013 vyšiel v poradí štvrtý sólový album gitaristu, skladateľa a producenta Andreja Turoka s názvom Coffee Time. Zachytáva ho ako zrelého gitaristu s typickým skladateľským i hráčskym rukopisom, ktorý postupne rozvíjal na albumoch Golemissimo (2000), Guitarius (2011) a GuitArt (2012). Hudba na tomto albume by sa dala charakterizovať ako smooth jazz s presahmi do R&B, soulu, rocku a blues. Obsahuje 22 trackov a je akousi "one-man show", keďže Turok celý materiál albumu aranžoval, programoval, mixoval a nahral na ňom všetky gitary, basgitary, bicie, perkusie a klávesy. Sedemnásť skladieb navyše pochádza priamo z jeho autorskej dielne. Gitarový sound Andreja Turoka obsahuje širokú škálu farieb. Od tmavej jazzovej (typické hranie v oktávach), cez svietivé medzipolohy Fendera Stratocaster, naliehavé skreslené "overdrive" tóny až po zamatové odtiene klasickej akustickej nylonovej gitary. Andrej Turok nepatrí k takzvaným "guitar heroes", neohuruje samoúčelnou exhibíciou hráčskej techniky. Svojou hudbou sa hlási k odkazu Pata Methenyho, Lee Ritenoura, Earla Klugha či George Bensona. Jeho hra je účelná a funkčná, plná elegantných mikrodetailov, úplne podriadená celku a jeho emocionálnemu posolstvu. Albumy AT sú v stredoeurópskom kontexte ojedinelým počinom, čím do jeho kultúrnej tradície s klasickým odkazom ale, žiaľ, i čoraz intenzívnejším diktátom masovej popkultúry, vnášajú svieži vietor smooth jazzovej estetiky. Album Guitarius reprezentoval slovenskú kultúru na MIDEM v Cannes.

 

Kontakt
Kontaktný e-mail: 
golemusic@stonline.sk
Telefón: 
00421/903/71077

 

 

Koncerty hudobníka

«  
  »
Po Ut St Št Pi So Ne
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 

Diskografia

  • Fredy Ayisi / RAPsody in Black, Henry Toth / Breath, Rasťo Novotný / Prvá kvapka, Robo Grigorov / Chýbaš mi, Marin Babjak / Romantica + Poetica, Michel Chevalier / Pan d´Amour... a dalsich cca. 30 albumov
  • sólovo Golemissimo (2000), Guitarius (2011), GuitArt (2012) a Coffe Time (2013)