Beata Hlavenková

Jaroslav Zelenka
Beata Hlavenková

Pianistka, aranžérka a skladateľka BEATA HLAVENKOVÁ (nar.1978) študovala kompozíciu v oblasti vážnej hudby na Janáčkovej konzervatóriu v Ostrave. V roku 2004 absolvovala University of Massachusetts, v Amherst, USA s Master 's degree v odbore "Kompozícia, jazzová kompozícia a aranžovanie".

V dobe svojich amerických štúdií bola v roku 2003 vybraná na Betty Carter Jazz Ahead rezidenčný program pre mladých skladateľov a hráčov v Kennedy centre vo Washingtone DC, kde sa napr stretla s Curtisom Fullerom, Johnom Claytonom a ďalšími.

V súčasnej dobe má jazzové trio vlastné autorské hudby, kde spolupracuje s popredným hráčmi ako je bubeník Pavel Bady Zbořil, Jiří Slavíček, Roman Vícha, kontrabasisté Rastislav Uhrík, Tomáš Liška. V októbri 2005 vyhrala s triom (R. Uhrík a R. Vích) Jazz Junior 2005 "skupina roka a kompozícia, aranžmán".

V januári 2009 sa chystá nakrútiť nový album spoločne s muzikantmi sídliacimi v New Yorku, ako je Ingrid Jensen, Jon Wikan, Matt Clohesy, Rich Perry atď Album vyjde u Animal music Petra Ostrouchov a v apríli prebehne turné k vydaniu dosky.

Účinkovala v projekte "S'aight", na ktorom sa autorsky podieľala s gitaristom, skladateľom Patrikom Hlavenkom, v roku 2004 vyšlo rovnomennej album spolu s Jaromír Honzákom, Danielom Soltisom, Rastislavom Frasom.

Bola tiež zakladajúcim členom tria Jaromíra Honzáka "Face of the bass" spolu s Romanom Vichy, v ktorom pôsobila v roku 2006.

V lete 2005 bola členkou víťaznej formácie "S'aight and Vertigo connection" na prestížnom medzinárodnom festivale v Montreux vo Švajčiarsku. Táto zostava ďalej pokračuje príležitostnými koncertami pod názvom "Open sextet". V decembri 2005, v rámci jej českej premiéry, ako hostia vystúpili poprední svetoví jazzmani, trumpetistka Ingrid Jensen a saxofonista Rich Perry; v roku 2008 znovu s Riche Perrym na Jazz Festu v Brne alebo v rámci medzinárodného rádiového prenosu EBU.

Jej hudobné aktivity siahajú aj za rámec jazzu a vážnej hudby.

Zásadná je jej spolupráca s Lenkou Dusilovou, s ktorou hrá od roku 2005 a ktorá vyústila veľmi originálnym projektom Eternal Seekers, na ktorom sa Beata podieľala autorsky, hráčsky, aranžérsky spolu s Dusilovou a Clarinet Factory. Doska vyšla u Respektu v septembri 2008.

V roku 2006 vyhrala anonymnú skladateľskú súťaž organizovanú Slovenským rozhlasom svoju skladbou "Jazvečík v hmle za stľpom" alebo "Monday Meeting".

Spolupracovala na dvoch doskách country hudobníčky Věry Martinovej, s ktorou v roku 2006 odišla turné.

Beata spolupracovala a spolupracuje s množstvom nielen jazzových hudobníkov a zoskupení, napríklad s Yvonne Sanchez, Katkou Sarkozy, Ondřejom Konrádom, Vertigo Quint, Davidom Dorůžka, Benedikt, Toxique, Trino, Leonou Prokopcovou, Ondrejom Ruml atď

Významná Beatina práce spočíva v aranžovaní od malých zoskupení, cez big bandy po orchestre. V októbri 2008 prebehol veľký koncert jazzových formácií v Rudolfíne, kde svoje trio rozšírila o Pražskú komornú filharmóniu s L. Dusilovou. Sama kompozíciu a klavír vyučovala na jedinej a výhradnej jazzovo zameranej škole, ktorou je Vyššia odborná škola u Konzervatória Jaroslava Ježka. V súčasnej dobe učí na pobočke New York University v Prahe.

S Patrikom Hlavenkom pripravila osnovy pre prvé vysokoškolské štúdium jazzovej hudby v Čechách, ktoré by malo byť otvorené v najbližších rokoch na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne.

Chystá sa aj česká premiéra jej kompozície "Saxtetu" pre klasický a jazzový saxofonový kvartet.

Na českej jazzovej scéne patrí k najžiadanejším pianistom. Vedľa klavíru, kde preferuje a spolupracuje so značkou Petrof, používa aj Fender Rhodes piano a Korg Triton.

Beata má rada hudbu Ingrid Jensen, Brada Mehldaua, Kurta Rosenwinkla, Wayne Shortera, Joni Mitchell, Herbie Hancocka, Take 6 alebo kompozície skladateľov Bélu Bartóka, Arvo Párty a Marie Schneider atď . Tiež hudbu Prince, Michaela Jacksona, Steel Dan, Sting atď.

 

http://www.youtube.com/watch?v=yGiFK4YAQdE&feature=related
 

Kontakt

Galéria

Beata Hlavenková

 

 

Koncerty hudobníka

«  
  »
Po Ut St Št Pi So Ne
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31