Jakub Doležal

Jaroslav Zelenka
Jakub Doležal
Saxofonista Jakub Doležal (absolvent VOŠ J. Ježka, študoval u Š Markoviča, F. Kopa, R. Fraša, D. Dorůžku a pod.) je aktívnym hudobníkom od svojich pätnástich rokov, kedy začal v Moravských Budějoviciach hrať s tamojšou folkrockovou kapelou Krédo a neskôr aj s ďalšími kapelami. Vďaka personálnemu prelínania Kréda a legendárnej českej alternatívne-rockovej formácie Extempore začal čoskoro získavať skúsenosti aj za hranicami regiónu. Od r. 1999 pôsobí v Prahe, v zoskupeniach najrôznejšieho štýlového zamerania.

Štyri roky bola jeho hlavným pôsobiskom acid-jazzová kapela Jan Kořínek and Groove, ktorá slúžila aj ako sprievodný súbor na turné amerických bluesových spevákov - Lorenzo Thompsona, EBA Davisa, Sharon Lewis, Charlie Sawyera alebo Monty Watersa. Toto angažmán neskôr umožnilo Jakubovi spolupracovať aj s inými súbormi a osobnosťami českej bluesovej scény - napr sa zahojí, Tony Smrčka, Lukášom Martinkom, K. Ruchadzem a od roku 2004 s Blues Messengers. Rockoví fanúšikovia mohli J. Doležala zaznamenať aj s kapelami Tu Nikto nie, Janis Joplin Revival alebo Quarterstorm.

Jakub Doležal je súčasťou teamu hudobníkov, ktorí pripravujú Českú inscenáciu slávnych platní skupiny Pink Floyd - Dark Side Of the Moon (pod vedením Tomáša a Michala Kašparových) a The Wall (pod vedením Filipa Benešovského).

Čo sa stálych angažmán týka: V roku 2001 sa Jakub podieľal na vzniku jazzovej skupiny Work In Progress (vedenú saxofonistky Helenou Markovou), kde sa uplatňuje aj autorsky. V máji 2005 bol oslovený organistom Ondrejom Pivca k účasti v novej kapele Organic Quartet (Anděl v kategórii Jazz a blues za dosku "Nechcem Get Ideas" z r. 2006). Od r. 2006 je Jakub tiež členom world-fusion súboru Benedikta.

V r. 2006 bol Jakub vybraný k účasti na európskom turné bigbandu European Youth Jazz Orchestra.

S Jakubovým menom sa (nielen) vďaka jeho seriálu "Saxofón v rocku a popu" mohli stretnúť aj čitatelia časopisu Muzikus, alebo frekventanti Letných rockových Kurzov v Dobrej Vode pri Prachaticiach, kde bol J. Doležal lektorom saxofónu a kreatívne improvizácie. V súčasnej dobe Jakub pôsobí ako učiteľ saxofónu a jazzovej interpretácie na pražskej ZUŠ Jána Hanuša, poskytuje aj súkromné ​​hodiny.

 

 

 

Koncerty hudobníka

«  
  »
Po Ut St Št Pi So Ne
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 

Hudobné ukážky