Libor Šmoldas

Jaroslav Zelenka
Libor Šmoldas

Libor Šmoldas sa narodil v roku 1982 v Olomouci, od detstva však žije v Prahe. Hudbe sa venoval od malička, hral na flautu a trúbku, až v 12 rokoch začal s gitarou. Hlavne vďaka fascinácii nahrávkami Charlieho Parkera sa po začiatkoch s rockovými a bluesovými kapelami začal zaujímať o jazz.

Počas štúdií na hudobnom gymnáziu Evropská sa prvýkrát uviedol v pražských jazzových kluboch s bluesovú kapelou amerického speváka Phila Speata a tiež na nedeľných jam sessions v kultovom pražskom klube U Malého Glena. Ešte pred prijatím na konzervatórium chodil na hodiny gitary k Josefovi Kůstkovi, Luboš Andrštovi, Zdenek Fišerovi a Petr Zelenkovi a hral v pražských baroch a kluboch.

V roku 2001 začal študovať na konzervatóriu Jaroslava Ježka, odbor jazzová gitara, ako poslucháč Jiřího Šindlera, tu strávil dva roky. Po tej bol prijatý na novo otvorené prestížnej jazzové oddelenie konzervatória - VOŠ vedené Jaromírom Honzákom, kde študoval u Petra Bindera, Jozefa Štěpánka a Davida Dorůžku. Jeho spolužiakmi tu boli napríklad Jakub Doležal, Daniel Soltis, Rastislav Uhrík, Vojtěch Procházka, Oskar Torok, Roman Vícha, Ondřej Pivec a ďalší poprední predstavitelia mladej jazzovej generácie u nás. Po absolutóriu sa tu na Vyššej odbornej škole Jaroslava Ježka sám stal profesorom gitary, rytmu a ansámblovej hry.

V roku 2005 získal Libor Šmoldas počas živého konkurzu vo Freiburgu štipendium na prestížnej americkej Berklee College of Music, rozhodol sa ich však zatiaľ nevyužiť a zostal v Prahe. Do USA odišiel naberať skúsenosti až o pár rokov neskôr, kedy počas svojich dvoch pobytov v New Yorku v roku 2009 študoval u popredných jazzových gitaristov, akými sú Paul Bollenback, Lage Lund, Mike Moreno, Ben Monder, Steve Cardenas či Peter Bernstein.

Už počas štúdií na konzervatóriu sa Libor Šmoldas stal neoddeliteľnou súčasťou pražskej jazzovej scény. V rôznych projektoch sa stretáva okrem svojich rovesníkov aj s NajPonkem, Jaromír Honzákom, Radkom Zapadlom, Jiřím Slaviíčkom a ďalšími významnými hudobníkmi staršej generácie. Hrá s kapelou poľsko-kubánskej speváčky Yvonne Sanchez Brazilian Mood, s ktorou tiež absolvoval turné po Turecku a Cypre ako predkapela Billyho Cobhama.

Priateľstvo z konzervatória s organistom Ondrejom Pivcom vyústilo v roku 2005 v založenia skupiny Organic Quartet spoločne s bubeníkom Tomášom Hobzekom a saxofonistom Jakubom Doležalom. Táto formácia sa krátko po natočení svojho prvého CD Get Ideas (2006) dočkala veľmi priaznivých recenzií v českej i mezináridnej tlači vrátane ceny hudobnej akadémie "Andel" za najlepšiu jazzovú dosku roka. Kapela potom začala pravideľne vystupovať na európskych pódiách (Cheltenham, Sibiu, Kišiňov, Pražské jaro, Paríž, Atény, Sofia ...), získala niekoľko ocenení ako cenu publika z festivalu v španielskom Getxu či prvé miesto v súťaži jazzových kapiel na festivale Philips Jazz Prague alebo v Nemeckom Straubingu. V roku 2007 natočila kapela ďalší úspešný album Never Enough. Kapela tiež spoupracovala s husľovou virtuózkou Gabrielou Demeterovou. Medza ďalšie úspechy patrí aj vystupovanie v Čínskom Pekingu. Skupina Organic quartet sa stala jednou z najuznávanejších džezových formácií v Čechách.

Svoje vlastné trio si Libor Šmoldas založil v roku 2006. Väčšinu repertoáru tvorili jeho pôvodnej skladby. Ako spoluhráči sa postupne vystriedali Daniel Soltis, Rastislav Uhrík, Tomáš Baroš, Martin Novák a konečně organista Ondřej Pivec a poľská bubenícka hviezda Lukasz Zyta.

Odkazy: 

 

 

Koncerty hudobníka

«  
  »
Po Ut St Št Pi So Ne
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30